Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék Pf.641813/2011/5. számú határozata biztosítási szolgáltatás tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 163. §, 206. §, 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 536. §, 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 39. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet 3. §] Bírók: Éles Anita Kinga, Pankotai István, Tarnóczai Tibor

A FŐVÁROSI TÖRVÉNYSZÉK

mint másodfokú bíróság

61.Pf..../2011/5.

A Fővárosi Törvényszék mint másodfokú bíróság

a Somogyi Péter ügyvéd (fél címe....) által képviselt

felperes neve (felperes címe) felperesnek, -

a dr. Bagdi Róbert jogi előadó (....) által képviselt

alperes neve (alperes címe....) alperes ellen

biztosítási szolgáltatás nyújtása iránt indított perében a Pesti Központi Kerületi Bíróság 11.P.../2010/10. sorszámú ítélete ellen a felperes 11. sorszám alatt előterjesztett és 61.Pf..../2011/3. sorszám alatt indokolt fellebbezése folytán meghozta az alábbi

Í T É L E T E T :

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatja.

A másodfokú bíróság kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek - jogi képviselője banki letéti számlájára történő teljesítéssel - 1.291.905,- (egymillió kétszázkilencvenegyezer-kilencszázöt) Ft tőkét és ennek 2010. május 11-től a kifizetése napjáig járó évi, a késedelemmel érintett naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamat mértékével egyező mértékű késedelmi kamatát és 278.000,- (kétszázhetvennyolcezer) Ft első- és másodfokú perköltséget.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I N D O K O L Á S :

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította. Kötelezte a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 64.600,- Ft perköltséget.

Az elsőfokú bíróság ítéletének indokolásában tényként állapította meg, hogy felperes 2010. március 11. napján barátjával, személlyel szórakozni indult a tulajdonát képező ... forgalmi rendszámú Volkswagen Polo személygépkocsival a (szórakozóhely neve). nevű szórakozóhelyre. Ténymegállapítása szerint felperes a gépjárművel Budapest ....... kerületében, a ... utca 40. szám előtt parkolt, azt a központi zárral bezárta és a riasztót bekapcsolta.

Az elsőfokú ítéleti tényállás szerint felperes és a személy a (szórakozóhely neve). nevű szórakozóhelyen italoztak: röviditalt és koktélt fogyasztottak. Felperes 2010. március 12-én délelőtt a Nyírő Gyula Kórház Detoxikálójában tért magához, ahol észlelte, hogy iratai és a kocsi kulcsai nincsenek meg. a személy egy idegen ember autójában a intézmény neve - jelenlegi elnevezése szerint intézmény név - felé vezető úton tért magához.

Az elsőfokú bíróság tényként állapította meg, hogy felperes 2010. március 12. napján 18 óra 34 perckor az ... Kerületi Rendőrkapitányságon .../2010. szám alatt feljelentést tett ismeretlen tettes ellen lopás bűntette miatt, aki 2010. március 11-én 23:59 és 2010. március 12. 10:30 közötti időben, ismeretlen körülmények között a perbeli gépkocsit a Budapest ... kerület, ... utca 40. szám elől eltulajdonította, valamint eltulajdonította a felperes iratait, kabátját, húszezer forint készpénzét. A lopásból eredő kár 2.500.000,- Ft volt.

Az elsőfokú bíróság ítéleti tényállása szerint 2010. március 17-én a BRFK Központi ügyeletéhez érkezett bejelentés alapján a BRFK XI. Kerületi Rendőrkapitánysága helyszíni szemlét tartott, amelyen a (híd neve) hídra felhajtó elején, annak bal oldalán, a híd lábánál, orral menetiránynak megfelelően állva találta a perbeli gépjárművet. A gépkocsi valószínűsíthetően a ...i alsó rakpart felől közelítette meg a felhajtót, de nem tudta a kanyart bevenni és egyenesen a szemközti betonfalnak ütközött. A baleset következtében a gépkocsi bal oldala és eleje sérült. A kocsi ajtajai, kivéve a csomagtartót, nyitott állapotban voltak. A zárakon külsérelmi nyom nem volt látható. A gépkocsi gyújtáskapcsolóján erőszakos indításra utaló nyom nem volt, az azt takaró műanyag rész sértetlen volt. A gépkocsi átkutatása során vérnyom, a tulajdonosra vonatkozó iratok, egyéb értékek nem kerültek elő. A gépkocsi indítókulcsa nem volt megtalálható.

Az elsőfokú bíróság azt is tényként állapította meg, hogy a gépjármű üzembentartója, felperes rokona- aki az alperesnél rendelkezett casco biztosítási szerződéssel (kötvényszám: ...) - a biztosítási szerződés alapján őt megillető biztosítási szolgáltatást, annak járulékaival együtt 2011. április 5-én engedményezési szerződéssel a felperesre engedményezte.

Felperes a gépkocsit 2010. április 30. napján üzemképtelen állapotban a rendőrség telephelyérői elszállította. Ezt megelőzően, 2010. április 26-án a gépkocsit a cég neve Kft-nek 858.000,- Ft vételárért eladta.

Az ítéleti tényállás szerint felperes a biztosítási eseményt az alperesnél bejelentette (kárszám: ...). Alperes a kárszemlét 2010. március 30-án elvégezte, a javítást gazdaságtalannak minősítette. A gépjármű kárkori értékét 2.262.000,- Ft-ban, a maradványértékét 858.000,- Ft-ban határozta meg, amelyről 2010. április 8-án kelet levelében tájékoztatta felperes rokonát. Alperes a felperes kárigényét elutasította.

A BRFK ... Kerületi Rendőrkapitánysága a nyomozást 2010. április 21-én felfüggesztette, mivel az elkövető kiléte nem volt megállapítható.

Az elsőfokú bíróság - a fenti tényállás alapján - az alperes kártérítési felelősségét a polgári törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 536. § (1) bekezdése, a casco biztosítás különös szabályzata ... 2.3. pontja alapján nem látta megállapíthatónak.

Ítéletének indokolása szerint felperes a lopás, mint biztosítási esemény bekövetkezését nem bizonyította, a gépkocsi eltulajdonítás szándékával történő elvétele ugyanis csupán a felperes előadásán alapul. Mivel felperes és a személy is - egyező előadásuk szerint - öntudatlan állapotban voltak, semmire nem emlékeztek, így az ellopás vagy önkényes elvitel bekövetkeztét megállapítani nem tudta. Utalt arra is, hogy eszméletlen állapotban a felperes oda is adhatta valakinek a kulcsot, vagy azt akár ugyanolyan valószínűséggel el is hagyhatta.

Rögzítette, hogy a felek között nem volt vitatott, hogy a felperes magát hozta olyan helyzetbe, hogy ittas állapotba került. Az is a felperes kizárólagos akarat elhatározása volt, hogy a koktélt, amelyet rendeltek, őrizetlenül hagyták a bárpulton. Rámutatott arra is, hogy felperes csupán állította, azonban nem bizonyította, hogy a pszichotróp anyagot kevertek az italába. Önmagában a kábító hatású anyag csel által történő esetleges fogyasztása egyébként sem eredményezi a biztosítási esemény bekövetkezését, az legfeljebb az alperesi mentesülés körében értékelhető.

Utalt arra is, hogy a perben az alperest terhelte az alperesi vagyonbiztosítás általános szerződési feltételei VBSZ-96 IX. pontjában foglalt mentesülési feltététel bekövetkezte. A hivatkozott rendelkezés szerint a biztosító mentesül a fizetési kötelezettség alól, ha bizonyítja, hogy a kart jogellenesen, szándékosan vagy súlyosan gondatlanul okozták. A felperes és a személy tanúvallomása alapján megállapítást nyert, hogy kizárólag a felperesnek róható fel, hogy gondatlanságból olyan önkívületi, eszméletlen állapotba került, hogy sem saját személyére, sem a vagyontárgyaira az általában elvárható gondossággal vigyázni nem tudott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!