Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

PK 171. szám

I. A keresetlevelet a Pp. 130. §-a (1) bekezdésének b) pontja alapján kell idézés kibocsátása nélkül elutasítani - a más bíróság hatáskörébe vagy illetékessége alá tartozás esetén túlmenően - minden olyan esetben, amikor az állapítható meg, hogy az érvényesített követelés elbírálása nem tartozik bírósági hatáskörbe, hanem az ügyben a jogszabály értelmében más szerv (hatóság) hivatott dönteni, és a Pp. 129. §-ának az áttételére vonatkozó rendelkezése a szükséges adatok hiányában nem alkalmazható.

A Pp. 130. §-a (1) bekezdésének f) pontja alapján kell viszont a keresetlevelet idézés kibocsátása nélkül elutasítani - a követelés időelőttiségén túlmenően, de az elévülés esetét ide nem értve - minden olyan esetben, amikor az állapítható meg, hogy a követelés érvényesítése bírósági hatáskörbe tartoznék ugyan, az adott követelés azonban jogszabály értelmében bírósági úton nem érvényesíthető.

II.[1]

I. A Pp. 130. §-ának (1) bekezdése határozza meg azokat az eseteket, amelyekben a bíróságnak a keresetlevelet idézés kibocsátása nélkül el kell utasítania. Az ítélkezési gyakorlatban bizonytalanság észlelhető a tekintetben, hogy mikor kell az elutasításnak az említett rendelkezés b) pontjában és mikor az f) pontjában foglalt rendelkezés alapján történnie, tehát hogy miként kell e két rendelkezés alkalmazási körét egymástól elhatárolni.

A b) pontban foglalt rendelkezés szerint a bíróság a keresetlevelet idézés kibocsátása nélkül elutasítja, ha megállapítható, hogy a felperes követelésének érvényesítése más bíróság vagy más hatóság hatáskörébe tartozik, vagy a perre más bíróság illetékes, de a 129. § rendelkezése a szükséges adatok hiányában nem alkalmazható.

Az f) pontban foglalt rendelkezés pedig azt mondja ki, hogy a bíróság a keresetlevelet idézés kibocsátása nélkül elutasítja, ha megállapítható, hogy a felperes követelése idő előtti, vagy - az elévülés esetét ide nem értve - bírói úton nem érvényesíthető.

A b) pontban említett esetek közül az, amikor a követelés érvényesítése más bíróság hatáskörébe vagy illetékessége alá tartozik, az f) pontban említett esetek közül pedig az, amikor a követelés idő előtti, a jogalkalmazásnál rendszerint nem okoz nehézséget.

Nemegyszer vitás viszont, hogy mikor van helye a keresetlevél idézés kibocsátása nélkül való elutasításának azon az alapon, hogy a követelés érvényesítése "más hatóság hatáskörébe tartozik" [b) pont], s mikor ezen az alapon, hogy a követelés "bírói úton nem érvényesíthető" [f) pont]. Az elhatárolás nehézségét az okozza hogy ha valamely követelés tekintetében való döntés más hatóság hatáskörébe tartozik, ez egyben azt is jelenti, hogy a követelés bírósági úton nem érvényesíthető.

Az említett két rendelkezés egybevetéséből az következik, hogy a törvényhozó különbséget kíván tenni az ügyek két csoportja között: az egyikbe azok az esetek tartoznak, amikor a követelés tekintetében való döntést a jogszabály nem a bíróság hanem más szerv (hatóság) hatáskörébe utalja, tehát amikor az igény érvényesítésé nem tartozik bírósági útra; a másikba pedig azok az esetek, amikor a jogszabály a követelés tekintetében való döntést nem utalja ugyan más szerv (hatóság) hatáskörébe, hanem az igény érvényesítése - általános szabály szerint - bírósági hatáskörbe tartozik, az adott követelést azonban a jogszabály valaminő megfontolásból nem engedi bírósági úton érvényesíteni.

Mindebből következően tehát - ha a Pp. 129. §-a nem alkalmazható - a b) pont alapján kell a keresetlevelet idézés kibocsátása nélkül elutasítani pl. akkor, ha az igény érvényesítése döntőbizottsági vagy államigazgatási útra tartozik, s a bírósághoz az ügy egyáltalán nem vihető. Ezen az alapon van helye a keresetlevél idézés kibocsátása nélkül való elutasításának attól függetlenül, hogy más szerv (hatóság) előtt az eljárás folyamatban van-e, illetőleg befejeződött-e vagy sem. A lényeges az, hogy a jogszabály az igény tekintetében való döntést nem a bíróság, hanem más szerv (hatóság) hatáskörébe utalja. Az f) pont alapján kell viszont a keresetlevelet idézés kibocsátása nélkül elutasítani, pl. akkor, ha a felperes nem az állami engedély alapján lebonyolított játékból vagy fogadásból eredő követelést, vagy kifejezetten játék vagy fogadás céljára ígért vagy adott kölcsönből eredő, avagy olyan követelést kíván a bíróság előtt érvényesíteni, amelynek állami szerv útján való érvényesítését jogszabály kizárja [Ptk. 204. § (1) bek.).

II.

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte a PK 300. számú állásfoglalás. Kelt 1997. VI. 23