Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1968.4.5650 I. A helyettes örökös-nevezés elhatárolása az utóörökös-nevezéstől.

II. A kiskorú által örökölt vagyonra rendelt utóöröklés nem válik hatálytalanná azzal, hogy az örökös elérte nagykorúságát [Ptké. 93. §].

Az örökhagyó 1946. november 2-án kelt végrendeletében úgy rendelkezett, hogy ingatlanvagyona három egyenlő részre osztandó, egy részt Márta nevű leánya, az alperes, egy részt Géza nevű fia, egyrészt pedig elhunyt Mária nevű leányának gyermeke, a felperes kapjon.

A végrendelet 3. és 4. pontjában a következőképpen rendelkezett: "Ha gyermekeim valamelyike az örökség megnyíltakor már nem lenne életben, helyébe a gyermekei lépjenek. Ha pedig gyermekei nem maradtak volna, akkor az elhalálozott örökrésze túlélő testvére és az elhalt testvére utódaira szálljon egyenlő arányban. Ugyanez áll A. B. unokám örökrészére is azzal a megszorítással, hogy az esetben, ha ő utódok nélkül elhalálozna, úgy örökrésze Márta és Géza gyermekeimre, illetve elhalálozásuk esetén azok utódaira szálljon törzsenként egyenlő arányban.

Miután azt óhajtom, hogy ingatlanaim, illetve ingatlanrészeim gyermekeim kezében maradjanak, rendelem, hogy amennyiben gyermekeim vagy azok utódai egyike örökölt ingatlanrészét értékesíteni vagy a tulajdonközösséget bármiként megszüntetni kívánná, úgy tulajdonilletőségét az idegen vevő által megajánlandó vételár és vételi feltételek egyidejű kezelése mellett elsősorban testvérének, illetve testvére utódának kínálja fel eladásra. Ugyanez áll unokámra is. A testvérek, illetve örökösök ezen kölcsönös elővételi joga ingatlanaimon, illetve ingatlanrészeimen telekkönyvi feljegyzéssel biztosítandó. Úgyszintén telekkönyvileg biztosítandó Márta és Géza gyermekeim és utódai öröklési joga A. B. unokám utódok nélkül való elhalálozása esetén."

Az 1948. évben meghalt örökhagyó ingatlanvagyonára a tulajdonjoga bejegyzése az örökösök javára megtörtént, úgyszintén az elővételi jog biztosításának feljegyzése, valamint a felperes illetőségére az alperes és B. Géza javára az utóöröklési jog feljegyzése. A felperes jelen keresetében annak megállapítását kérte, hogy az 1/3 ingatlanilletőség utóöröklési jogtól mentesen illeti, hivatkozott arra, hogy az örökhagyó három gyermekét, illetve azok leszármazóit egyenlő juttatásban kívánta részesíteni, és a végrendelet fenti 3. és 4. pontjában írtak nem utóöröklésre irányultak. Az elsőfokú bíróság elutasította a felperes keresetét, azt állapította meg, hogy a felperes keresete lényegét tekintve a végrendelet megtámadása, ez pedig nem kellő időben történt. Utalt arra, hogy érdemben sem alapos a kereset.

Az ítélet ellen a felperes élt fellebbezéssel, melyben az elsőfokú ítélet részbeni megváltoztatásával a kereset szerint kért döntést.

A fellebbezés alaptalan.

Helyes az elsőfokú bíróság döntése, azt azonban a fővárosi bíróság részben eltérő indokok alapján hagyta helyben. Tévedett ugyanis az elsőfokú bíróság amikor azt állapította meg, hogy a felperes keresete végrendelet megtámadására irányul. A felperes nem a végrendelet rendelkezéseit támadta, sőt éppen a végrendeletre alapította az igényét, de a végrendelet, oly módon való értelmezése mellett, hogy az ő illetőségét sem kívánta az örökhagyó utóörökléssel terhelni. Helyettes örökösnevezés megállapítását és annak jogi következményei levonását kéri.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!