Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2002.11.432 Nincs helye sajtó-helyreigazításnak, ha a sajtó a valóságnak megfelelően ad ismertetést jogszabályban szabályozott eljárási rend keretei között meghozott fegyelmi határozatról [Ptk. 79. § (1) bek., 1986. évi II. tv 2. § (1) bek., 3. § (1) bek., 1992. évi XXXIII. tv, PK 14. sz.].

A jogerős ítélet a felperes keresetét elutasította. Az ítélet alapját képező tényállás értelmében a felperes az F. I. kórházban állt alkalmazásban közalkalmazotti jogviszonyban. A munkáltató vele szemben fegyelmi eljárást folytatott le. A fegyelmi eljárás során megállapított tényekről, a fegyelmi határozatról - annak meghozatalát követően - Dr. M. L. főigazgató sajtótájékoztatón számolt be. Az alperes a sajtótájékoztatón elhangzottakat a szerkesztésében megjelenő napilap 2001. február 9-i számában "Kártérítést kér a kórház" című újságcikkben közölte. Az újságcikk - többek között - az alábbi, a felperes által kifogásolt közléseket tartalmazta:

"Dr. Cs. H. főorvos 334 000 forintot nem fizetett ki a kórháznak.

Egyidejűleg a beteggel és az Egészségbiztosítóval kifizettettek beavatkozásokat, az eredetileg fizető pácienst visz-szadátumozva kórházi betegnek tüntették fel.

A magánbetegek ... a kórházat perelték be a vállalkozás helyett.

Az égési osztály tevékenységéhez kötötten két műhibapert vesztett el jogerősen a kórház - mintegy 20 millió forint értékben. Dr. Á. Gy., a műhibaperek elismert ügyvédje kérdésünkre elmondta: a kórházat érintő négy perben rendszerint ugyanaz a négy orvos operált - az egyik esetben a most elbocsátott osztályvezető."

A jogerős ítélet megállapította, hogy az alperes a sajtótájékoztatón elhangzottakról, a felperes elleni fegyelmi eljárásról, a fegyelmi határozatról, annak indokairól, tartalmáról tájékoztatta az olvasókat. Figyelemmel arra, hogy a sajtóközlemény a fegyelmi határozatot, annak indokolását tartalmilag valósághűen ismertette, a felperes sajtó-helyreigazítás iránti keresete alaptalan volt. A bíróság ugyanis a sajtó-helyreigazítási eljárás során nem vizsgálhatja, hogy a fegyelmi határozatban foglalt megállapítások valósak-e vagy sem. A sajtó kötelessége, hogy az eljárás befejezését követően annak eredményéről - a felperes kérelmére - tájékoztatást adjon.

A jogerős ítélet hatályon kívül helyezése, a keresetnek nagyobb részben helyt adó elsőfokú ítélet helybenhagyása érdekében a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet. Álláspontja szerint a jogerős ítélet sérti a Ptk. 79. §-át, amikor a 14. számú polgári kollégiumi állásfoglalásban kifejtett álláspontot kiterjesztően, tehát törvénysértően értelmezi. Az állásfoglalás értelmében a büntetőeljárás során a hivatalos iratok (vádirat, büntetőbírósági ítélet) alapján történő, valósághű tájékoztatás esetén nincs helye sajtó-helyreigazításnak. A felperes munkáltatója nem minősül hivatalos szervnek, hatóságnak, mert nem fejt ki közhatalmi tevékenységet. A munkáltató egyoldalú intézkedése, határozata nem minősül hivatalos iratnak, így az abban foglalt valótlan tényállítások a sajtó-helyreigazítás iránti igényt megalapozzák.

A jogerős ítélet figyelmen kívül hagyta azt is, hogy a fegyelmi eljárás a felperes szakmai tevékenységének minőségét nem érintette, azaz műhibaperek nem képezték a fegyelmi eljárás tárgyát. Az újságcikk alapján azonban az a hamis kép alakulhat ki az olvasóban, hogy a felperes elbocsátásának egyik indokát a műhibaperek adták. Az újságcikkben szereplő, harmadik személy által tett nyilatkozat ezt a látszatot még erősíti is. E személy nyilatkozata egyébként sem tekinthető egy hivatalos irat tartalma alapján történő tudósításnak.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályban való fenntartását kérte.

A jogerős ítélet a felülvizsgálati kérelemben felhozott indokok alapján nem jogszabálysértő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!