Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2007.7.226 A közérdekű célokat kielégítő mobil-átjátszó- torony létesítésével okozott kárt meg kell téríteni, ha a szomszédos ingatlan szükségtelen zavarását eredményezi - A közérdek a jogellenességet nem zárja ki [Ptk. 100. §, 339. §].

A Z.-ben lévő perbeli ingatlan a felperesek közös tulajdonában áll. Ingatlanuktól mintegy 220 méterre az alperes rádiótelefon-átjátszótornyot létesített, amely a sugárzását 2004 tavaszától kezdte meg.

A felperesek a keresetükben az átjátszótorony léte és működése miatt az ingatlanuk forgalmi értékcsökkenésében jelentkező káruk megtérítését igényelték az alperestől.

Az alperes a kereset elutasítását kérte, annak jogalapját és összegszerűségét is vitatta.

Az elsőfokú ítéletben a bíróság a felpereseknek a Ptk. 100. §-ára és 339. §-ának (1) bekezdésére alapított keresetét alaposnak tartva, az alperest kötelezte arra, hogy a felpereseknek személyenként 584 000 forintot és annak a 2004. május 1. napjától járó törvényes mértékű késedelmi kamatát fizesse meg.

Az alperesnek a kereset elutasítására irányuló fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletét, érdemben helyes indokai alapján helybenhagyta.

A jogerős ítélet indokolása szerint az alperes alappal nem hivatkozhatott sem a jogellenesség, sem a szükségtelen zavarás körében arra, hogy koncessziós szerződés alapján átvállalt, állami feladatot lát el, illetőleg közérdekű tevékenységet végez. A torony elhelyezésével kapcsolatos műszaki szükségszerűség pedig nem menti az alperest a kártérítő felelősség alól. A közvetlen környezeti viszonyok, a már meglévő átvitel-technikai eszközökkel való kapcsolat kiépítése, az energiaellátás és egyéb feltételek biztosítása miatt megállapítható optimális hely kiválasztása nem jelenti egyben azt is, hogy a bázisállomás máshol nem helyezhető el. Ennek figyelembevételével a műszaki igazságügyi szakértő kirendelése szükségtelen volt, ezért azt a bíróság mellőzte. A jogerős ítélet indokolásában a bíróság az aggálytalan igazságügyi ingatlanforgalmi szakértői vélemény megállapításai alapján úgy foglalt állást, hogy a torony felépítéséből és üzemeltetéséből eredő, szükségtelen zavarás bizonyított, ezért az alperes a szakértő által megállapított mértékű forgalmi értékcsökkenésből álló kár megtérítésére köteles.

Az alperes a felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezése mellett elsődlegesen a keresetet elutasító, másodlagosan a másodfokon eljárt bíróságot új eljárásra utasító döntés meghozatalát kérte. Jogi álláspontja szerint a jogerős ítélet a Ptk. 100. §-át és 339. §-ának (1) bekezdését sértve állapította meg az alperes kártérítő felelősségét. Az alperes azzal érvelt, hogy nem minden károkozás jogellenes és az adott esetben a tevékenysége közcélú szolgáltatás, ezért jogellenesnek nem tekinthető, így a kártérítési felelősségnek a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdése szerinti egyik feltétele hiányzik. A forgalmi­érték-csökkenés megléte pedig önmagában nem bizonyítja azt sem, hogy a zavarás szükségtelen, amelynek hiányában a Ptk. 100. §-a alapján sem kötelezhető az alperes kártérítésre. Az alperes szerint tevékenysége sem a hírközlésről szóló 2001. évi XL. tv. (Hkt.) 32. §-ának (2) bekezdése, sem pedig az elektronikus hírközlésről szóló 2003. évi C. tv. (továbbiakban: Eht.) 96. §-ának (2) bekezdése szerint nem minősíthető szükségtelen zavarásnak a szomszédos ingatlanok tekintetében. A szükségtelen zavarás tényét egyébként a felpereseknek kellett bizonyítaniuk, ez azonban elmaradt a perben. A kimentés körében az alperes által előterjesztett bizonyítási indítványt pedig az elsőfokú bíróság tévesen mellőzte. Az alperes szerint a szakértői vélemény alapján a bíróság az értékcsökkenést kizárólag szubjektív elemekre alapozta, a kár mértéke nem bizonyított. A bíróság nem értékelte azt sem, hogy a korábban létesült torony értékcsökkenő hatása az alperes által létrehozott újabb toronnyal csökkent, így lényegében kár nem is következett be.

A felperesek a felülvizsgálati ellenkérelmükben a jogerős ítélet hatályban tartását kérték. A jogerős ítéletet megalapozottnak tartották és vitatták annak perbeli elismerését, hogy a torony máshol való megvalósításának nem volt lehetősége. Az Alkotmány egyes rendelkezéseire [9. § (1) bekezdés, 13. § (2) bekezdés) és a Ptk. 3. §-ára] hivatkozva kiemelték, hogy nem megengedett kártalanítási kötelezettség nélkül más tulajdonában kárt okozni. Közérdek esetén pedig vagy a külön jogszabályok rendelkezéseit, ennek hiányában pedig a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdését kell figyelembe venni a kárigény elbírálása során. Utaltak arra is, hogy 42/2006. (X. 5.) AB határozat az Eht. 96. §-ának (2) bekezdését megsemmisítette.

A Pp. 270. §-ának (2) bekezdése alapján a Legfelsőbb Bíróság azt vizsgálta, hogy a jogerős ítélet a felülvizsgálati kérelemben megjelölt okok miatt jogszabálysértő-e.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!