Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Bf.232/2009/9. számú határozata terrorcselekménnyel fenyegetés bűntette tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 77. §, 261. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 151. §, 348. §, 351. §, 352. §, 371. §, 372. §, 381. §] Bírók: Hrabovszki Zoltán, Miszlayné dr. Lányi Éva, Nehrer Péter

Fővárosi Ítélőtábla mint másodfokú bíróság

3.Bf.232/2009/9.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Fővárosi Ítélőtábla, mint másodfokú bíróság Budapesten, 2010. év április hó 15. napján tartott nyilvános ülés alapján meghozta és kihirdette a következő

í t é l e t e t:

A terrorcselekménnyel fenyegetés bűntette miatt a vádlott ellen indított büntetőügyben a Fővárosi Bíróság 2009. év július hó 2. napján kelt 21.B.812/2009/2. számú ítéletét annyiban változtatja meg, hogy a vádlott cselekményét a Btk. 270/A. § (1) bekezdésének a) és b) pontjába ütköző közveszéllyel fenyegetés vétségének minősíti.

Ezért 2 (kettő) évre próbára bocsátja.

A bűnjeljegyzék 1-es és 2-es tétele alatt szereplő mobiltelefon és a SIM kártya elkobzását mellőzi ezen tárgyak lefoglalását megszünteti és azokat a vádlottnak rendeli kiadni. A magnókazettát a BRFK Központi Ügyeletének, míg a CD lemezt az Expol Különleges Szolgálatának rendeli kiadni.

Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

A másodfokú eljárás során felmerült 4.150 (négyezer-egyszázötven) forint bűnügyi költséget az állam viseli.

Az ítélet ellen további fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s:

A Fővárosi Bíróság a 2009. év július hó 2. napján a bíróság elé állítás során megtartott tárgyaláson hozott 21.B.812/2009/2. számú ítéletében a terheltet bűnösnek mondta ki a Btk. 261. § (1) bekezdés a./ pont, (7) bekezdésébe ütköző és a szerint minősülő terrorcselekménnyel fenyegetés bűntettében. Ezért őt 1 év börtönbüntetésre és 3 év közügyektől eltiltásra ítélte az előzetes fogvatartásban töltött idő beszámításával. Rendelkezett a bűnjelként lefoglalt Sony Ericsson mobiltelefon és SIM kártya elkobzásáról, illetve a Fuji 60 DR feliratú magnókazetta, 1 db CD lemez lefoglalásának megszüntetéséről és iratok közötti kezeléséről.

Az ítéletet az ügyész tudomásul vette, ellene a terhelt és védője enyhítésért jelentettek be fellebbezést.

A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség BF.621/2009/1. számú átiratában az ügy főkérdésében az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyását, a bűnjelként lefoglalt magnókazetta és CD lemez tekintetében azoknak a BRFK Központi Ügyeletének, illetőleg az Expol Különleges Szolgálatának történő kiadását indítványozta.

A Fővárosi Ítélőtábla a Be. 348. § (1) bekezdése alapján a fellebbezéssel támadott ítéletet az azt megelőző bírósági eljárással együtt bírálta felül. Megállapította, hogy a Fővárosi Bíróság a perrendi szabályok betartásával folytatta le az eljárását. Akkor sem tévedett, amikor az eljárási törvény XXIV. fejezetében szabályozott bíróság elé állítás keretében tárgyalta az ügyet. Az e fejezet rendelkezései között nincs olyan, amely kizárná az egyéb törvényes előfeltételek megléte esetén a megyei bíróság ilyen eljárását. A büntetőeljárási törvény 517. § (1) bekezdésének rendelkezései - a bűncselekmény elkövetésétől számított 30 nap, az eljárás tárgyát képező bűncselekmény 8 évi szabadságvesztésnél nem súlyosabb büntetettsége, az ügy megítélésének egyszerűsége, a bizonyítékok rendelkezésre állása, a terhelt tettenérése és a bűncselekmény elkövetésének beismerése - mindenben teljesültek.

A tényállás megállapítása során az ügy helyes jogi és ténybeli megítéléséhez szükséges körülményeket az elsőfokú bíróság felderítette, a lehetséges bizonyítékokat összegyűjtötte, azokat megvizsgálta és értékelési körébe vonta, a tényállást túlnyomórészt megalapozottan állapította meg. Ítéletszerkesztési hibaként azonban részben a bizonyítékok értékelésénél - az 1. számú tanú vallomásának ismertetésekor - részben a jogi indokolásban írt le több olyan megállapítást, melyek a cselekmény elbírálása szempontjából jelentőséggel bírnak, ám elhelyezésük emiatt a tényállásban indokolt. A Fővárosi Ítélőtábla ezért a tényállásba emelte át az elsőfokú ítélet ezen részeiben található, de a történeti tényálláshoz tartozó megállapításokat. A Be. 351. § (2) bekezdés b./ pontja szerinti hiányosságban is szenved az ítélet annyiban, hogy nem rögzített minden tényt, ami a terhelt tettenérésével, így az eljárás törvényességével, illetve a cselekmény helyes minősítésével volt kapcsolatos. A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletének ezen hiányosságát annak átszerkesztésével, valamint a történeti tényállás kiegészítésével a Be. 352. § (1) bekezdés a./ pontja - az iratok tartalma - alapján orvosolta:

· A vádlott a bevásárlóközpont kiürítésekor a helyszínen tartózkodott "ahol a kezében ekkor egy nejlon szatyor volt, jobb kezében egy Sony Ericsson márkájú, régebbi típusú mobilkészüléket tartott. Be akart menni az épületbe, de a biztonsági őr nem engedte be, ezért a terhelt ideges lett, dühbe gurult, majd a kezében lévő szatyrot bedobta a bejárati ajtók közé, miközben közölte, hogy >itt van, én voltam, megnyomom a gombot<. Eközben a kezében lévő telefont előre tartotta, mintha távirányító lenne és azzal a bombát akarná felrobbantani, majd elindult a bejárati ajtó előtt várakozó emberek felé, miközben azt mondogatta, hogy >menjenek el, mert megnyomom a gombot<. A terhelt agresszív, fenyegető viselkedésétől a kint várakozó személyek nem ijedtek meg, egyáltalán nem foglalkoztak vele, mivel komolytalannak tartották. A biztonsági őr értesítette az őrparancsnokot, majd 30 másodpercen belül bentről segítségre érkeztek a kollégái és elfogták a terheltet" (elsőfokú ítélet 4. oldal 2. és 5. oldal 2. bekezdés).

· A terheltet a biztonsági őrök az ekkor a helyszínre érkező rendőröknek átadták, akik a gépkocsijukba ültették (1. számú tanú tárgyaláson fenntartott nyomozati vallomása, a nyomozati iratok 66. oldalán).

· Az elsőfokú ítélet 2. oldal 6. bekezdésében írtakat azzal egészíti ki, hogy a tűzszerészek azért nem találtak robbanóanyagot, mert az nem volt sem a bevásárlóközpontban, sem a vádlott birtokában, ilyennel a vádlott sosem rendelkezett, erre minden alap nélkül hivatkozott.

Az ítélet - helyesen - nagyobb részt a rögzített telefonhívásokra, az 1. számú tanú vallomására alapozottan állapította meg a tényállást, melyet a terhelt beismerése is alátámasztott. Összegzésül megállapítható, hogy a terhelt minden ténybeli alapot nélkülözően hivatkozott a soha birtokában nem lévő robbanóanyagra.

Az előzőek szerint pontosított tényállásból okszerűen vonható következtetés a terhelt bűnösségére. Cselekményének minősítésénél azonban elmulasztotta az elsőfokú bíróság annak vizsgálatát, hogy az valóban a terrorcselekménnyel fenyegetés bűntettét, avagy más bűncselekmény törvényi tényállását valósította-e meg?

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!