Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 1999.133 A munkáltató jogos gazdasági érdekeinek veszélyeztetése megállapítható abban az esetben is, ha a munkavállaló közreműködésével tevékenykedő konkurens cég azonos jellegű, de eltérő típusú terméket forgalmaz [Mt. 3. § (3) bek.].

Az alperes az 1996. augusztus 13-án kelt rendkívüli felmondással a főmérnök munkakörben foglalkoztatott felperes munkaviszonyát megszüntette. Az indokolásban az alperes gazdasági érdekeit veszélyeztető magatartásra [Mt. 3. § (3) bekezdés] hivatkozott. Ezt abban jelölte meg, hogy a felperes a Z. Bt. kültagjaként a G. Rt., az alperes üzletfele részére légszárítók értékesítésében működött közre. Utalt az indokolás az Mt. 108. § (1) bekezdése szerinti bejelentési kötelezettség elmulasztására.

A felperes munkaügyi jogvitát kezdeményezett, kereseti kérelme a jogellenesség jogkövetkezményeként az alperesnek az Mt. 100. §-a szerinti marasztalásra irányult, munkaviszonya helyreállítását nem kérte, igényét szabadságmegváltás különbözet iránt is előterjesztette.

A munkaügyi bíróság ítéletével az alperest szabadságmegváltás különbözete megfizetésére kötelezte, ezt meghaladóan a felperes keresetét elutasította.

A munkaügyi bíróság ítéletében megállapította, hogy az alperes a három munkanapos szubjektív határidőn belül élt a rendkívüli felmondás jogával, mert a munkáltatói jogkört gyakorló igazgatóság 1996. augusztus 13-án szerzett tudomást a felperes terhére rótt kötelezettségszegésről. A cégiratok összevetésével a bíróság tényként rögzítette, hogy a felperes részvételével alapított betéti társaság tevékenységi köre jelentős részben megegyezett az alperesével, és felperest a társasági szerződés a személyes közreműködésre feljogosította, így kültagként részt vett a társaság tevékenységében, garázskapuk, kisebb műszerek, egyéb gépek forgalmazásában. Felperes a konkurens gazdasági társaság tevékenységében való közreműködésével az alperes jogos gazdasági érdekeit veszélyeztette. A munkaügyi bíróság ítélete indokolásában kitért arra is, hogy a légszárítók eltérő típusának nincs jelentősége az előbbi kötelezettségszegés tekintetében. Továbbá azt is megállapította, hogy a felperes nem tudta bizonyítani a munkavégzésre irányuló jogviszonyának a bejelentését a munkáltatónál.

A felperes a kereseti kérelme elutasítása körében fellebbezett.

A megyei bíróság ítéletével az első fokú ítéletet helybenhagyta. A konkurens gazdasági társaságnál végzett tevékenységgel összefüggésben a bíróság rámutatott, hogy felperes munkakörében is végzett azonos tevékenységet, egyik aláírója volt az alperestől megrendelt légszárítókra vonatkozó iratoknak, számláknak. Így felperesnek ismernie kellett, hogy a betéti társaságban végzett tevékenysége az alperesnek konkurenciát jelent. Ezen túlmenően felperes a társaság működését, üzletpolitikáját érintő magatartásával, döntésekben való közreműködésével is veszélyeztette az alperes jogos gazdasági érdekeit, mivel az alperesnél betöltött munkakörénél fogva információkat szerzett.

A felperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet "megváltoztatását" és a kereseti kérelmének helyt adó határozat hozatalát kérte.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A rendkívüli felmondás indokolásának utolsó bekezdése rögzíti, hogy az alperes a rendkívüli felmondást felperesnek a munkáltató jogos gazdasági érdekét sértő cselekményére alapozta. Ezt a konkrét magatartást a konkurens cég által szállított légszárítókra vonatkozó szállítólevelek kiállításában jelölte meg. Ez az Mt. 3. §-a (3) bekezdésébe ütköző kötelezettségszegés a rendkívüli felmondási jog gyakorlására jogszerű indokul [Mt. 96. § (1) bekezdés a) pont] szolgált.

A légszárítók forgalmazásával, mint az alperes jogos gazdasági érdekeit veszélyeztető tevékenységgel kapcsolatban a jogerős ítélet indokolásában kifejtett jogi álláspont helytálló, és azt a perben megállapított, a felülvizsgálati eljárásban is irányadó tényállás mindenben alátámasztja. A becsatolt cégiratok, valamint szállítólevelek, számlák tanúsága szerint mind az alperes, mind a felperes személyes közreműködésével tevékenykedő betéti társaság légszárítók gyártásával foglalkozott. Ebből az eljárt bíróságok okszerűen következtettek a felperes tevékenységének összeférhetetlenségére. Ezt a légszárítók típusának esetleges eltérése önmagában nem zárja ki, különös tekintettel arra, hogy felperes alperesnél betöltött munkaköréből adódóan rendelkezett mindazon információkkal, amely az azonos tevékenységi körön belül a konkurens betéti társaság javára, az alperes gazdasági érdekeivel ellentétesen felhasználható volt, és ezt a felmondási okként megjelölt esetben meg is tehette.

A kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275/A. §-ának (1) bekezdése alapján a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta. (Legf. Bír. Mfv. I. 10. 036/1998/4. sz.)