Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

12/2011. AVÉ bírósági gyakorlat (AVÉ 2011/5.)

I. Önmagában az a körülmény, hogy az adózó az adózási érdeksérelemhez mérten a mulasztási bírságot eltúlzottnak tartja, sem az adóhatósági határozat, sem a jogerős ítélet jogsértő voltának megállapításához nem vezethet. Amennyiben az Art. 172. § (21) bekezdéséből fakadóan a bírság összegszerűsége megállapításakor az eset összes körülményének értékelése és mérlegelése megtörtént, az adóhatóság a tényállást kellő mértékben feltárta, az eljárási szabályokat betartotta, a mérlegelés szempontjai megállapíthatóak, abban az esetben a mérlegelési jogkörben hozott közigazgatási határozat a Pp. 339/B. § szerint, jogszerűnek tekintendő II. Felülvizsgálati kérelem keretében a Legfelsőbb Bíróságtól a jogerős ítélet és nem a keresettel támadott határozat felülvizsgálata kérhető [Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény 76. § (1) bekezdése, 82. § (1) bekezdése, az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 172. § (1) bekezdés b) és c) pontjai, 172. § (21) bekezdése, a Polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény 339/B. §]

A felperes a 2009. február 10. napján megkötött adásvételi szerződéssel megvásárolt gépjárművet 2009. február 12. napján továbbértékesítette. A felperes a gépjármű megszerzésével kapcsolatos bejelentési kötelezettségének nem tett eleget, ezért terhére - a Kaposvár Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatal Okmányirodájának 2009. március 12. napján kelt lelete alapján - az elsőfokú adóhatóság határozatával 100 000 forint mulasztási bírságot szabott ki az illetékről szóló 1990. évi XCIII. törvény (a továbbiakban: Itv.) 76. § (1) bekezdésére, 82. § (1) bekezdésére, valamint az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (a továbbiakban: Art.) 172. § (1) bekezdés b) és c) pontjaira, a 172. § (21) bekezdésére alapítottan.

A felperes fellebbezése folytán eljárt alperesi jogelőd 2009. augusztus 11. napján meghozott határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta. Határozata indokolásában kiemelte, hogy a mulasztási bírság 100 000 forintban történt megállapításakor az Art. 172. § (21) bekezdése szerint figyelemmel volt arra, hogy a felperes főtevékenységként gépjármű kereskedelemmel foglalkozik, ezért tőle fokozottan elvárható a vonatkozó jogszabályok ismerete, betartása. Az adózó terhére értékelte, hogy 2009. évben két alkalommal volt hasonló mulasztása. Megjegyezte, a felperes mulasztását nem menti ki az sem, hogy esetlegesen egyes okmányirodák a gépjármű-forgalmazókat érintően nem a jogszabályokban foglaltak szerint járnak el.

A másodfokú adóhatósági határozatot a felperes keresettel támadta, kérve annak hatályon kívül helyezését. Kifejtette, hogy az alperesi jogelőd a mulasztás megítélése, mérlegelése során okszerűtlenül jutott arra következtetésre, hogy a 100 000 forintos bírság az eset összes körülményeit figyelembe véve arányos. Az alperes nem vizsgálta, hogy mekkora adózási érdeksérelem következett be. Az Art. 172. § (21) bekezdése csak ezzel arányos bírság kiszabását teszi lehetővé.

A megyei bíróság a felperes keresetét elutasította. Ítélete indokolásában kiemelte, hogy az alperesi jogelőd a mulasztási bírság kiszabásánál az Art. 172. § (21) bekezdése szerint az eset összes körülményét és a bizonyítékokat okszerűen mérlegelve járt el, a tényállást kellően feltárta, a határozatából a mérlegelés szempontjai kitűnnek. Jóllehet a felperes tulajdonszerzése az Itv. 26. § (1) bekezdés l) pontja szerint mentes a visszterhes vagyonátruházási illeték alól, ez azonban nem mentesíti a bejelentési kötelezettség elmulasztásából fakadó jogkövetkezmények alól.

A jogerős ítélet ellen a felperes felülvizsgálati kérelmet nyújtott be, amelyben a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és keresetének helyt adó határozat hozatalát kérte. Álláspontja szerint a jogerős ítélet sérti az Itv. és az Art. vonatkozó rendelkezéseit, továbbá a Polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: Pp.) 339/B. §-át. Az Art. 172. § (21) bekezdése kifejezetten előírja a jogalkalmazónak a mulasztással kapcsolatos adózási érdeksérelem súlyának vizsgálatát és mérlegelését, hiszen a felperes mulasztása csak az adózási érdeksérelemhez viszonyítva értelmezhető. A bejelentési kötelezettség nem öncél, hanem az illetékfizetést kell, hogy szolgálja.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályban fenntartását kérte.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati eljárás során megállapította, hogy a felperes felülvizsgálati kérelme az alábbiak szerint nem alapos. A Legfelsőbb Bíróság a rendelkezésre álló peradatok alapján megállapította, egyben előrebocsátotta, hogy a megyei bíróság a helyesen felderített tényállásból mindenben helytálló jogi következtetést vont le.

A Legfelsőbb Bíróság - ellentétben a felülvizsgálati kérelemben foglaltakkal - a megyei bírósággal azonos álláspontra helyezkedve hangsúlyozta, hogy az alperesi határozatból a mérlegelés szempontjai egyértelműen megállapíthatóak, az alperes részletesen számot adott arról, hogy a bírság összegszerűsége meghatározásakor milyen enyhítő és súlyosbító körülményeket vett figyelembe. Önmagában az a körülmény, hogy a felperes az adózási érdeksérelemhez mérten a mulasztási bírságot eltúlzottnak tartja, sem az alperesi határozat, sem a jogerős ítélet jogsértő voltának megállapításához nem vezethet. A Legfelsőbb Bíróság ítéletében kiemelte, hogy az Art. 172. § (21) bekezdéséből fakadóan a bírság összegszerűsége megállapításakor az eset összes körülményét értékelni és mérlegelni kell, márpedig ezt az adóhatóság megtette, a tényállást kellő mértékben feltárta, az eljárási szabályokat betartotta, a mérlegelés szempontjai megállapíthatóak, így a mérlegelési jogkörben hozott közigazgatási határozat a Pp. 339/B. § szerint, jogszerűnek tekintendő.

A felülvizsgálati kérelemben előadottakkal összefüggésben a Legfelsőbb Bíróság szükségesnek tartotta hangsúlyozni azt is, hogy a Pp. 270. § (2) bekezdése értelmében a rendkívüli jogorvoslat keretében a jogerős ítélet és nem a keresettel támadott határozat felülvizsgálata kérhető, márpedig a felülvizsgálati kérelemben hivatkozott jogszabályokat a jogerős ítélet nem sértette meg, ezért azt a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275. § (3) bekezdése alkalmazásával hatályában fenntartotta.

A Legfelsőbb Bíróság a pervesztes felperest a Pp. 78. § (1) bekezdése alapján kötelezte a felülvizsgálati perköltsége megfizetésére, továbbá megállapította, hogy a felperes a per tárgyi illetékfeljegyzési joga ellenére 10 000 forintot felülvizsgálati kérelmén illetékbélyegben lerótt, amelyet pervesztessége okán viselni is tartozik.

[Legfelsőbb Bíróság Kfv.VI.39.116/2010/11.;

Baranya Megyei Bíróság 6.K.21.327/2009/3.]