BH 1987.12.445 A végrendelettel kapcsolatos nyilvánvaló tartalmi aggály esetén az mutatkozik helyénvalónak, hogy a közjegyző a hagyatékot - ideiglenes hatállyal - a törvényes örökösnek adja át [He 61. §, Ptk. 632. §].
Az örökhagyó 1986. április 15-én meghalt. Törvényes öröklésre jogosult egyetlen gyermeke, Sz. Z.
Az örökhagyó 1985. július 8-án egy írásbeli magánvégrendeletet írt alá, amelyben minden vagyonát élettársára B. M-re hagyta.
A hagyatéki eljárásban Sz. Z. előadta, hogy a végrendeletet a megnevezett végrendeleti örökös, B. M. írta. Hivatkozott arra is, hogy az örökhagyó a végrendelet aláírásakor olyan állapotban volt, hogy nem tudta, mit ír alá. Ezért a végrendeletet érvényesnek nem fogadta el. A hagyatéki tárgyaláson B. M. elismerte, hogy a végrendelet szövegét ő írta le, de azt az örökhagyó diktálta, és ez alkalommal jelen volt a két végrendeleti tanú is. Kérte, hogy a közjegyző az örökhagyó hagyatékát a végrendelet alapján neki adja át. Sz. Z. viszont a végrendeleti örökös saját elismerésére tekintettel a hagyatékának a törvényes öröklés rendje szerinti átadását kérte.
A közjegyző a hagyatékot ideiglenes hatállyal a törvényes öröklés rendje szerint az örökhagyó gyermekének, Sz. Z-nek adta át, egyben felhívta B. M. figyelmét arra, hogy a hagyatékátadó végzéssel figyelembe nem vett igényét 30 napon belül perrel érvényesítheti. A végzés indokolása szerint "az örökhagyó után maradt ugyan egy végrendelet, amely végrendeletet maga az örökös, B. M. írta, így tehát az érvényesnek nem tekinthető".
A másodfokú bíróság a közjegyző végzését részben megváltoztatta, és - egyebek mellett - úgy rendelkezett, hogy a hagyatékot ideiglenes hatállyal B. M-nek adta át, egyben figyelmeztette az örökhagyó gyermekét Sz. Z-t, hogy a hagyatékátadó végzéssel figyelembe nem vett igényét 30 napon belül perrel érvényesítheti.
A végzés indokolásában a másodfokú bíróság azt fejtette ki, hogy a He 61. §-ának (2) bekezdése alapján a közjegyző csak az alaki kellékeket vizsgálhatja, és a hagyatékot ideiglenes hatállyal a törvényes örökösnek csak akkor adhatja át, ha a végrendeletnek nincsenek meg a törvényben megszabott alaki kellékei. A végrendelet alaki kellékeit a Ptk. 627-629. §-ai szabályozzák. A Ptk. 632. §-ának a közreműködés jogkövetkezményeivel foglalkozó rendelkezése már nem tartozik az alaki kellékek közé. "Tévedett tehát a közjegyző, amikor a közreműködésre hivatkozással adta át ideiglenes hatállyal a hagyatékot a törvényes örökösnek. Azt, hogy a közreműködés okából a végrendelet mennyiben érvénytelen, a bíróság perben teheti vizsgálat tárgyává".
A jogerős hagyatékátadó végzés ellen emelt törvényességi óvás alapos.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!