32005R0093[1]
A Bizottság 93/2005/EK rendelete (2005. január 19.) 1774/2002/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a halakból származó állati melléktermékek feldolgozása és az állati melléktermékek szállítását kísérő kereskedelmi okmányok tekintetében történő módosításáról
A BIZOTTSÁG 93/2005/EK RENDELETE
(2005. január 19.)
1774/2002/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a halakból származó állati melléktermékek feldolgozása és az állati melléktermékek szállítását kísérő kereskedelmi okmányok tekintetében történő módosításáról
(EGT vonatkozású szöveg)
AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,
tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,
tekintettel a nem emberi fogyasztásra szánt állati melléktermékeket illető egészségügyi szabályok megállapításáról szóló, 2002. október 3-i 1774/2002/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 32. cikke (1) bekezdésére,
mivel:
(1) Az 1774/2002/EK rendelet V. mellékletének III. fejezete meghatározza az állati melléktermékek feldolgozási módszereit. A halakból származó állati melléktermékekre ebben a fejezetben meghatározott 6. módszer vonatkozik, de a feldolgozási paramétereket nem írják elő.
(2) A Tudományos Operatív Bizottság számos véleményt bocsátott ki a halakat is magában foglaló állati melléktermékek biztonságára vonatkozóan. E vélemények szerint a halakból származó állati melléktermékekből eredő fertőző szivacsos agyvelőbántalmak (TSE-k) kockázata elhanyagolható.
(3) A állat-egészségügyi és állatjóléti tudományos bizottság 2003. február 26-i ülésén jelentést fogadott el a halakból származó melléktermékek akvakultúrában való használatáról.
(4) E véleményekkel és jelentésekkel összhangban indokolt megállapítani a halakból származó állati melléktermékek feldolgozására vonatkozó követelményeket.
(5) Indokolt meghatározni a valószínűleg magas vagy kis számban kórokozókat, kivéve baktériumspórákat, tartalmazó anyagok különböző feldolgozási módszereit.
(6) Az 1774/2002/EK rendelet II. mellékletének III. fejezete az állati melléktermékek és feldolgozott termékek szállítása során kísérő kereskedelmi okmány alkalmazását írja elő. Indokolt mintadokumentumot meghatározni e kereskedelmi okmány tekintetében.
(7) Az 1774/2002/EK rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell.
(8) Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak az Élelmiszerlánc- és Állat-egészségügyi Állandó Bizottság véleményével,
ELFOGADTA EZT A RENDELETET:
1. cikk
Az 1774/2002/EK rendelet V. és II. melléklete e rendelet mellékletének megfelelően módosul.
2. cikk
Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.
Ezt a rendeletet 2005. január 1-jétől kell alkalmazni.
Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.
Kelt Brüsszelben, 2005. január 19-én.
a Bizottság részéről
Markos KYPRIANOU
a Bizottság tagja
(1) HL L 273., 2002.10.10., 1. o. A legutóbb a 668/2004/EK bizottsági rendelettel (HL L 112., 2004.4.19., 1. o.) módosított rendelet.
MELLÉKLET
Az 1774/2002/EK rendelet II. és V. melléklete a következőképpen módosul:
1) Az V. melléklet III. fejezetében a 6. módszer helyébe a következő kerül: "6. módszer A 3. kategóriába tartozó kizárólag a halakból származó állati melléktermékek esetében Aprítás Időtartam és hőmérséklet
1. Az állati melléktermékek méretét csökkenteni kell legalább: Ezután hangyasavval kell azokat elkeverni, hogy a pH-érték 4,0-es vagy alacsonyabb értékre csökkenjen, illetve azon megmaradjon. A további kezeléstől függően a keveréket 24 órán át kell állni hagyni.
a) 50 milliméterre a (2) bekezdés a) pontjának megfelelő hőkezelés esetén, vagy
b) 30 milliméterre a (2) bekezdés b) pontjának megfelelő hőkezelés esetén.
2. Az aprítást követően, a keveréket fel kell hevíteni: A folyamatos áramlási rendszer használata esetén a termék alakulását a hőmérséklet-átalakítóban az elmozdulást korlátozó gépi utasításokkal kell szabályozni úgy, hogy a hőkezelési művelet végére a termék egy olyan cikluson menjen keresztül, amely mind az időre, mind a hőmérsékletre vonatkozó követelményeknek megfelel."
a) legalább 60 percig 90 °C-os belső hőmérsékletre, vagy
b) legalább 60 percig 70 °C-os belső hőmérsékletre.
2) A II. melléklethez a következő fejezetet X. fejezetként csatolták "X. FEJEZET Kereskedelmi okmány KERESKEDELMIOKMÁNY-MINTA AZ ÁLLATI MELLÉKTERMÉKEK ÉS FELDOLGOZOTT TERMÉKEK EURÓPAI KÖZÖSSÉGEN BELÜLI SZÁLLÍTÁSÁHOZ Megjegyzések
1. Az állati melléktermékeket és feldolgozott termékeket a szállítás során a következő kereskedelmi okmánynak kell kísérnie. Mindazonáltal, a tagállamok dönthetnek másfajta kereskedelmi okmány használatáról az ugyanazon tagállamon belül szállított állati melléktermékek és feldolgozott termékek esetében.
2. Amennyiben egynél több szállítmányozó is érintett, minden egyes szállítónak ki kell töltenie egy a kereskedelmi okmány 7. pontjában említett nyilatkozatot, amely azután az okmány részét képezi.
a) A kereskedelmi okmányokat az e mellékletben feltüntetett minta formai követelményeinek megfelelően kell kiállítani. A mintában feltüntetett számozási rendnek megfelelően, annak tartalmaznia kell az állati melléktermékek és az abból származó feldolgozott termékek szállításához szükséges tanúsítványokat.
b) Az okmányt a származási hely szerinti EU tagállam vagy a rendeltetési hely szerinti EU tagállam egyik hivatalos nyelvén kell elkészíteni. Mindazonáltal, más EU nyelven is el lehet készíteni, ha ahhoz hivatalos fordítást csatolnak, vagy ha abba a rendeltetési hely szerinti tagállam illetékes hatósága megelőzően beleegyezett.
c) A kereskedelmi okmányt legalább három (egy eredeti és két másolati) példányban kell kiállítani. Az eredeti példány a végső rendeltetési helyig kíséri a szállítmányt. A címzettnek azt meg kell őriznie. A termelő az egyik, a szállító a másik másolati példányt őrzi meg.
d) Minden egyes kereskedelmi okmány eredetije egyetlen kétoldalú lapból áll, vagy, ahol több szövegre van szükség, az okmányt olyan formában kell elkészíteni, hogy annak minden szükséges oldala egy egységes és elválaszthatatlan egészt alkosson.
e) Ha a szállítmány tételeinek azonosítása céljából további oldalakat csatolnak az okmányhoz, akkor ezeket a oldalakat is, a felelős személy aláírásának minden egyes oldalon való alkalmazása révén, az okmány eredetije részének kell tekinteni.
f) Amennyiben az okmány az e) pontban említett további oldalakkal együtt több mint egy oldalból áll, minden egyes oldal alján fel kell tüntetni a számozást - (oldalszám) (az összes oldalak számá)ból/ből - és a tetején a felelős személy által kijelölt okmány-kódszámot.
g) A bizonyítvány eredetijét a felelős személy tölti ki és írja alá. Ezáltal a felelős személy biztosítja az 1774/2002/EK rendelet II. mellékletének III. fejezetében meghatározott dokumentációs elvek betartását. A kereskedelmi okmányokon az alábbiaknak kell szerepelnie:
- az anyag létesítményből történő elszállításának dátuma,
- az anyag megnevezése - az anyag azonosítását is beleértve -, az állatfaj megnevezése a takarmányanyagnak szánt, 3. kategóriába tartozó anyag és az abból származó feldolgozott termékek esetében és adott esetben a füljelző száma,
- az anyag mennyisége,
- az anyag származási helye,
- a fuvarozó neve és címe,
- a címzett neve és címe, adott esetben engedélyezési száma, és
- adott esetben, a származási üzem engedélyezési száma, valamint a kezelés jellege és módszerei.
h) A felelős személy aláírásának színe különbözik a nyomtatott szöveg színétől.
i) A kereskedelmi okmányt legalább kétéves időtartamig meg kell őrizni az illetékes hatóságnak való bemutatásra az 1774/2002/EK rendelet 9. cikkében említett nyilvántartások ellenőrzése céljából.
Lábjegyzetek:
[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32005R0093 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32005R0093&locale=hu