Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

19/2009. (XII. 31.) MeHVM utasítás

a Miniszterelnöki Hivatal tulajdonában, illetve a Központi Szolgáltatási Főigazgatóság vagyonkezelésében lévő dolgok hiányából, megrongálódásából, vagy meghibásodásából eredő károk önkéntes megtérítéséről és a munkáltató kártérítési igényének érvényesítéséről

I.

Általános rendelkezések

1. § (1) Jelen utasítás hatálya a Miniszterelnöki Hivatal (a továbbiakban: Hivatal) alkalmazásában álló köztisztviselőkre, ügykezelőkre, munkavállalókra és ösztöndíjas foglalkoztatási jogviszonyban állókra terjed ki; az utasítás II. fejezete rendelkezéseit a Hivatallal jogviszonyban álló állami vezetőkre is alkalmazni kell (a továbbiakban együtt: alkalmazottak).

(2) Az utasítás célja, hogy a Miniszterelnöki Hivatal tulajdonában illetve a Központi Szolgáltatási Főigazgatóság (a továbbiakban: KSzF) vagyonkezelésében lévő dolog hiányából, megrongálódásából, vagy meghibásodásából eredő károk önkéntes megtérítésének lehetőségét (II. Fejezet), illetve az alkalmazottak kártérítési felelőssége megállapítására szolgáló - a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvényben (a továbbiakban: Ktv.) és a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvényben (a továbbiakban: Mt.) meghatározott - eljárás törvényes végrehajtását biztosítsa (III. Fejezet).

(3) Az utasítás III. fejezete rendelkezéseinek alkalmazása során az alkalmazott felelősségének mértékét (Ktv. 57-57/B. §, Mt. 166-171. §), a kár összegét (Mt. 172. §), a bizonyítási teher alakulását (Mt. 166. § (2) bek., 169. § (2) bek.) a vonatkozó törvényi rendelkezésekalapján kell megítélni, a köztisztviselővel szembeni kártérítési eljárást a - a Ktv. 58. §-a alapján-a törvény fegyelmi eljárást szabályozó rendelkezési (51-55/A. §) alapján kell lefolytatni.

II.

Az önkéntes teljesítés

2. § (1) Károkozás esetén a károkozó köteles

a) a munkáltatói jogkört gyakorló vezetőt, illetve

b) a KSzF vagyonkezelésében álló dologban bekövetkezett kár esetén a KSzF illetékes igazgatóját is írásban vagy elektronikus úton haladéktalanul, de legkésőbb 3 munkanapon belül tájékoztatni.

(2) A káresemény bekövetkezéséről történt tudomásszerzést követő 5 munkanapon belül az (1) bekezdésben megjelölt vezető a jelen utasítás melléklete szerinti formában gondoskodik a káreseti jegyzőkönyv elkészítéséről.

(3) A káreseti jegyzőkönyvet a Személyügyi, Jogi Képviseleti és Biztonsági Főosztálynak (a továbbiakban: eljáró szervezeti egység) haladéktalanul meg kell küldeni. Az (1) bekezdés b) pontjában írt esetben a jegyzőkönyvhöz csatolni kell a károkozó felelősségét megalapozó dokumentumokat, illetve meg kell jelölni a kár összegét, valamint kiszámításának módját és annak során figyelembe vett körülményeket.

(4) A kár összegét az Mt. 172. § (1) bekezdésében foglaltak figyelembevételével

a) a KSzF vagyonkezelésében, illetve tulajdonában lévő dolog esetében a KSzF illetékes igazgatója;

b) egyéb esetben az eljáró szervezeti egység vezetője állapítja meg.

(5) A (3) bekezdésben megjelölt iratokalapján az eljáró szervezeti egység az alkalmazottat önkéntes teljesítésre hívja fel. A felhívásban meg kell jelölni

a) az ügyben megállapított tényállást,

b) az alkalmazott felelősségének mértékét, és az annak alapjául szolgáló jogszabályokat;

c) a kár összegét;

d) a kár megtérítésének módját;

e) a (7) bekezdés szerinti méltányosság lehetőségét;

f) a felhívásban foglaltak nem teljesítése esetén követendő eljárást.

(6) Az önkéntes teljesítésre való felhívás egy példányát a KSzF Pénzügyi és Számviteli Főosztálya részére meg kell küldeni, amely köteles haladéktalanul értesíteni az eljáró szervezeti egységet a kár megtérüléséről.

(7) Az önkéntes teljesítés sikertelensége esetén az eljáró szervezeti egység intézkedik a munkáltató kártérítési igényének III. fejezet (4)-(7) bekezdésében foglaltak szerinti érvényesítéséről.

III.

A munkáltató kártérítési igényének érvényesítése

3. § (1) A kártérítési eljárás szükségességéről a munkáltatói jogkör gyakorlóját az eljáró szervezeti egység tájékoztatja az ügyben keletkezett iratok másolati példányainak megküldésével.

(2) A kártérítési eljárás lefolytatásáról a munkáltatói jogkör gyakorlója gondoskodik, az ahhoz szükséges szakmai támogatást az eljáró szervezeti egység biztosítja.

(3) Az (2) bekezdés szerinti szakmai támogatás keretében az eljáró szervezeti egység

a) előkészíti a munkáltatói jogkör gyakorlója és a kártérítési tanács által kiadmányozandó iratokat,

b) a vizsgálóbiztos megkeresésére véleményt nyilvánít, jogi állásfoglalást ad;

c) iratmintát biztosít az egyes eljárási cselekményekhez;

d) tagként részt vesz a kártérítési tanács munkájában.

(4) A kártérítési eljárás során keletkezett iratokat három példányban, amennyiben az eljárásban az érdek-képviseleti szerv képviselője is részt vesz, négy példányban kell elkészíteni.

(5) A károkozó felelősségét megállapító jogerős határozat esetén az eljáró szervezeti egység a határozat egy példányának megküldésével a Pénzügyi és Számviteli Főosztályt értesíti. A kártérítés meg nem fizetése esetén a főosztály az összeget a károkozó illetményéből levonja.

(6) A jelen fejezet hatálya alá tartozó károkozó - ha azt vagyoni viszonyai indokolják - kezdeményezheti a kártérítési határozatban megállapított összeg megfizetésére legfeljebb 12 havi részletfizetési kedvezmény biztosítását. A kérelmet az eljáró szervezeti egység a károkozó munkáltatói jogkört gyakorló vezetője véleményének beszerzését követően terjeszti fel a miniszterhez

(7) A munkavállaló és ösztöndíjas foglalkoztatási jogviszonyban álló károkozó ügyében az eljáró szervezeti egység a 2. § (5) bekezdése szerinti felhívás sikertelensége esetén értesíti a munkáltatói jogkör gyakorlóját, egyidejűleg intézkedik a kártérítési igény bíróság előtti érvényesítéséről.

IV.

Záró rendelkezések

4. § (1) Jelen utasítás aláírását követ 3. napon lép hatályba, rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell. A hatálybalépéssel egyidejűleg a Miniszterelnöki Hivatal Kártérítési Szabályzatáról szóló 17/2004. MeH KÁ utasítás hatályát veszti.

(2) Jelen utasítás közzététele a Hivatalos Értesítőben, valamint a Miniszterelnöki Hivatal belső számítógépes hálózatán (MeH Infon) történik.

Budapest, 2009. december 23.

Dr. Molnár Csaba s. k.,

a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter

Melléklet a 19/2009. (XII. 31.) MeHVM utasításhoz

……………………………….
(szervezeti egység megnevezése)
KÁRESETI JEGYZŐKÖNYV
Készült a .................................................................................................................................................................................... alatti helyiségében,
....................................napján.
Jelen vannak:
.............................................................................................................................................................................. (KSzF / munkáltató képviselője)
.............................................................................................................................................................................. (jegyzőkönyvvezető)
.............................................................................................................................................................................. (alkalmazott neve, munkaköre)
1. A kár bekövetkezésének időpontja: ......................................................................................................................................................................
2. A káreset leírása:...................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................................................
3. A kár bekövetkezésének oka: ...............................................................................................................................................................................
4. A kár becsült mértéke: ..........................................................................................................................................................................................
5. Az eszköz azonosítására szolgáló adatok:.............................................................................................................................................................
6. A károkozó objektív felelőssége fennáll: igen / nem*
7. A károkozó a felelősségét elismeri: igen / nem*
8. A kár előidézésében vétkesnek mutatkozó személy(ek)
..................................................................................................................................................................................................................................
9. Egyéb:................................................................................................................................................................................................................... ..................................................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................................................
…………………………………………….
KSzF / munkáltató képviselője
…………………………………………….
alkalmazott
…………………………………………….
jegyzőkönyvvezető
*a megfelelő válasz aláhúzandó

Tartalomjegyzék