Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BK 165. szám

A szaktanácsadói tevékenység eredményének felhasználása a bizonyításban és a BKT 2/1988. sz. állásfoglalás hatályvesztése

A szaktanácsadói tevékenység eredményének felhasználása a bírósági bizonyításban.

A Be. 79. §-ának (1) bekezdése értelmében a hatóság a szemlénél, a bizonyítási kísérletnél és más eljárási cselekményeknél szaktanácsadót vehet igénybe, ha a bizonyítási eszközök felkutatásához, összegyűjtéséhez vagy rögzítéséhez különleges szakértelem szükséges, illetőleg a hatóság valamilyen szakkérdésben felvilágosítást kén. A szaktanácsadó igénybevételének és működésének részletesebb szabályait a 2/1988. (V. 19.) IM rendelet 20. §-a tartalmazza. Az utóbbi rendelkezések értelmében a szaktanácsadó igénybevételéhez - eltérően a szakértő igénybevételétől - határozat hozatala nem szükséges, a hatóság írásban vagy szóban közli a szaktanácsadóval, hogy milyen eljárási cselekményeknél kell közreműködnie, illetőleg mire kér felvilágosítást.

A szaktanácsadó bevonására az ügyek túlnyomó többségében a nyomozási szakban kerül sor. A szaktanácsadó tevékenységének "az eredménye" a nyomozó hatóság által készített jegyzőkönyvben, feljegyzésben, egyéb iratban vagy pedig a szaktanácsadó által készített írásbeli felvilágosításban jelenik meg, melyet nemritkán - tévesen - szaktanácsadói véleménynek neveznek meg. Gyakori az a hiba is, hogy a szaktanácsadóként bevont szakembertől a felvilágosítás tanalmát tekintve szakvéleményt kérnek, illetve a szaktanácsadó túllépve a feladatán, szakvéleményt nyilvánít.

Ezek a tévedések a későbbiek során - a bírósági szakban - a szaktanácsadói produktum tárgyaláson való felhasználhatóságának formáját és módját illetően nehézségeket okoznak.

A Be. 5. §-ának (3) bekezdése értelmében a büntetőeljárásban szabadon felhasználható minden olyan bizonyítási eszköz és bizonyíték, amely a tényállás megállapítására alkalmas lehet. A Be.-nek a bizonyítással foglalkozó IV. fejezete a bizonyítás eszközeit taglaló II. címben, 79. § (1) és (2) bekezdésében szabályozza a szaktanácsadók közreműködését a bizonyításban. E rendelkezések egybevetéséből kitűnően a szaktanácsadó közreműködésének bármilyen formában realizálódó eredménye a Be. 5. §-ának (3) bekezdésében jelzett és a tényállás megállapításánál szabadon felhasználható "eszközök" közé tanozik.

A szaktanácsadók közreműködése realizálódhat általában

a) azokban a bizonyítási eszközökben, amelyek felkutatásában, összegyűjtésében és rögzítésében részt vett;

b) az a) pontban jelzettek szerint beszerzett bizonyítási eszközökre vonatkozó abban a felvilágosításban, hogy azok a szakértői azonosítás céljaira alkalmasak, illetve alkalmatlanok-e;

c) egyes eljárási cselekményekről (pl. bizonyítási kísérletről) készített jegyzőkönyvben, fénykép-, mozgókép- és hangfelvételekben;

d) egyéb szakkérdésben (pl. értékközlés, értékmegállapítás, kereskedelmi ár, kárösszeg stb.) adott felvilágosításban.

Mivel a szaktanácsadói intézmény létrehozásának a célja egyebek mellett az eljárás egyszerűsítése és gyorsítása volt, ennek érvényesítése érdekében - attól függetlenül, hogy szakvélemény beszerzésére sor került-e - a szaktanácsadói tevékenységének eredménye - a garanciális elvek sérelme nélkül - a következők szerint használható fel a tárgyaláson.

A szaktanácsadóként közreműködő személy az a) pontban jelzett esetben, ha pl. a bizonyítási eszközök fellelése körülményeinek van jelentősége, tanúként hallgatható ki, mivel elsősorban nem szakismerete, hanem ennek keretében a közvetlen észlelésen alapuló tudomása lehet lényeges adat a tényállás megállapításánál. A szaktanácsadóként közreműködő személy tanúként történő kihallgatását az eljárásjogi rendelkezések nem zárják ki.

A b), c) és d) pontban jelzett esetekben a szaktanácsadói produktum a tárgyi bizonyítási eszközökre [Be. 82. § (2) bek.], illetve az okiratokra [Be. 83. § (1) és (2) bek.] vonatkozó szabályok [Be. 203. § (1) bek.] szerint használható fel a tárgyaláson.

Kétségtelen, hogy a b) pontban jelzett esetben a szaktanácsadói felvilágosítás előzetes, különleges szakértelmen alapuló vizsgálatot és véleményalkotást is igényel, de ennek a jogalkalmazói gyakorlatban a szaktanácsadói és szakértői funkció elhatárolásánál akkor van jelentősége, ha a szaktanácsadói felvilágosítás szerint a bizonyíték szakértői vizsgálatát el kell rendelni arra nézve, hogy az a gyanúsítottal összefüggésbe hozható-e. A bizonyíték azonosításra alkalmatlansága esetén tehát elegendő az ezt tanúsító iratnak a tárgyaláson - az okiratra vonatkozó szabályok szerint - történő ismertetése.

A d) pontban jelzett esetben a szaktanácsadó szakkérdésben nyilatkozik, amikor is eltérően a szakértői vizsgálattól és véleményalkotástól, az általános szakmai ismeretein alapuló felvilágosítást ad az ügyre vonatkozó egyediesítéssel. Ezért ennek a felvilágosításnak a tárgyaláson okiratként történő felhasználása nem kifogásolható addig, amíg annak helyességét a bíróság nem tartja vitathatónak, vagy azt a felek nem vitatják. Ellenkező esetben ugyanis szakértői vélemény beszerzését kell elrendelni.

A BKT 2/1988. számú állásfoglalás hatályát veszti.