Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2001.11.548 Az üzemitanács-választásnál eljárók és szavazók szoros kapcsolatára figyelemmel csak az a követelmény támasztható, hogy az eljárás során szabályszerű legyen minden olyan megoldás, amely a szavazásra jogosultak - és kizárólag azok - választási jogának gyakorlását biztosítja. Ebből következően azt kell vizsgálni, hogy lényeges, az eredményre kiható szabálytalanság megállapítható-e. Ha a szavazáskor alkalmazott nyilvántartás módja miatt a tényleges részvétel még közelítő pontossággal sem állapítható meg, illetőleg lényeges különbséget mutató eredmény megállapítására alkalmas, a választás nem tekinthető szabályosnak [Mt. 54. §, 1997. évi C. tv., 1/1999. MJE].

1998. november 17. napján üzemitanács-választást tartottak, amit a kérelmezett bonyolított le. Az eredményeket összesítve megállapította, hogy összesen 745 szavazólapot adtak le, mindegyik érvényes volt, a jelöltek 8325 szavazatot kaptak.

A kérelmező egyeztetést kezdeményezett a szavazatok helytelen összeszámlálása miatt. Az egyeztetés eredményeként a kérelmezett elrendelte a szavazatok újraszámlálását, amelyen a jelöltet állító szakszervezetek képviselői megfigyelőként jelen lehetnek. Az újabb összeszámolás szerint, amelyen a kérelmező nem képviseltette magát, 841 fő szavazott, ebből huszonegyen érvénytelenül, a jelöltekre összesen 8319 szavazatot adtak le.

A kérelmező a munkaügyi bíróságnál a választással kapcsolatban eljárást kezdeményezett, amit az újraszámolás alapján megállapított eredmény ismeretében is fenntartott.

A munkaügyi bíróság a végzésével a kérelemnek helyt adva megállapította, hogy az 1998. november 17-én lebonyolított üzemitanács-választás nem volt jogszerű. A munkaügyi bíróság szerint nem lehetett megállapítani, hogy ténylegesen kik szavaztak, ez a választás eredményét a későbbiekben nyilvánvalóan hátrányosan befolyásolta. Célszerű lett volna ezért a választási törvénynek megfelelően eljárni: a szavazáson való részvételt az illető aláírásával igazolni. A szavazatok két átszámolása közötti jelentős különbség eleve kétségessé teszi a választások szabályszerű lebonyolítását.

A végzés ellen a kérelmezett fellebbezett.

A másodfokú bíróság a végzésével az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta arra hivatkozással, hogy a választási eljárásról szóló 1997. évi C. tv. meghatározott rendelkezései a joghasonlóság okán az üzemitanács-választásnál is alkalmazandóak, mert különben utólag nem lehet a szavazás eredményességét megállapítani.

A jogerős végzés hatályon kívül helyezése és a kérelmező kérelmének elutasítása iránt a kérelmezett felülvizsgálati kérelmet nyújtott be. Sérelmezte, hogy az eljárt bíróságok hivatalból nem vizsgálták az Mt. 54. §-ában meghatározott határidők megtartását. A kérelmező nem állította, és nem bizonyította, hogy a választási névjegyzéken szavazóként tüntettek volna fel olyanokat, akik valójában nem szavaztak. A bíróság jogszabálysértéssel alkalmazta az 1997. évi C. tv. rendelkezéseit, mert az üzemitanács-választásra ez a jogszabály nem vonatkozik.

A kérelmező ellenkérelme a jogerős végzés hatályban tartására irányult. Nem vitatta, hogy az üzemitanács-választásnál nem szükséges a választási törvény szerint eljárni (1/1999. MJE számú jogegységi határozat), de lényeges, az eredményre kiható szabálytalanság esetén, mint amit az eljárt bíróságok is megállapítottak, a választás nem lehet érvényes.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!