Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2020.5.137 A jogszabályban meghatározott legalacsonyabb összegű felkészülési díj akkor is megilleti az eljárásban védői tevékenységet ellátó kirendelt védőt, ha az ügyben védő jelenlétében lefolytatott eljárási cselekményre egyáltalán nem került sor [Be. 46. § (9) bek.; 32/2017. (XII. 27.) IM rendelet 1. § (1) bek., 7. § (1) és (2) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Ítélőtábla Beüf.10568/2019/10., Kúria Bpkf.1537/2019. (*BH 2020.5.137*)

***********

[1] Az ítélőtábla a 2019. október 3-án kelt végzésével dr. S. P. ügyvéd részére - a védő indítványára - 19 050 forint védői díjat állapított meg, és azt a védő részére utalványozni rendelte; egyúttal annak megfizetésére a terheltet kötelezte.

[2] A végzés ellen az ügyészség jelentett be fellebbezést a végzés megváltoztatása, és a védői díj megállapítására irányuló indítvány elutasítása érdekében.

[3] A Legfőbb Ügyészség a fellebbezést fenntartotta; az ítélőtábla végzésének megváltoztatását, és a védői díj megállapítására irányuló indítvány elutasítását indítványozta.

[4] Indokai szerint a pártfogó ügyvéd, az ügygondnok és a kirendelt védő részére megállapítható díjról szóló 32/2017. (XII. 27.) IM rendelet 7. § (2) és (3) bekezdéséből egyértelműen megállapítható, hogy a védő részére felkészülési díj csak az eljárási cselekményen való részvétellel összefüggésben jár; a rendelet ezzel ellentétes értelmezésére az Alaptörvény 28. cikkére figyelemmel sincs lehetőség.

[5] A fellebbezés nem alapos.

[6] Az ítélőtábla okfejtését a Kúria maradéktalanul osztotta. A Be. 46. § (9) bekezdése elvi éllel rögzíti: a kirendelt védő a közreműködéséért díjra és költségeinek megtérítésére is jogosult. A törvényi rendelkezés a díjazásra és költségtérítésre való jogosultságot nem szűkíti le az eljárási cselekményen való (személyes) részvételre. Ellenkezőleg; a védői közreműködést (azaz a védői tevékenységet a büntetőeljárásban) szűkítés nélkül, és nem pedig az eljárási cselekményeken való részvételt jelöli meg a díjazásra és költségtérítésre való jogosultság alapjaként.

[7] A pártfogó ügyvéd, az ügygondnok és a kirendelt védő részére megállapítható díjról szóló 32/2017. (XII. 27.) IM rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 1. § (1) bekezdése ugyancsak megszorítás nélkül rendelkezik arról, hogy a kirendelt védőt a bírósági eljárásban és a büntetőeljárás vádemelésig terjedő szakaszában végzett tevékenységért munkadíj és költségtérítés illeti meg. A rendelet tehát - a törvénnyel összhangban - a büntetőeljárás vádemelést megelőző szakasza mellett ugyancsak a bírósági eljárás egészében végzett védői tevékenységet, és nem csupán a védő részvételével lefolytatott eljárási cselekményeket jelöli meg a jogosultság alapjaként.

[8] A Rendelet 7. §-a e kereteken belül határozza meg az egyes díjak számításának módját, így végső soron a díjazás összegét. Az említett jogszabályhely (1) bekezdése tartalmazza az eljárási cselekményen való részvétel díjazását; a (2) bekezdés ehhez képest határozza meg - nem tételesen, hanem az eljárási cselekmény díjazásához igazítva - a felkészülési díj összegét az eljárási cselekményen való részvétel után járó díj húsz százalékában.

[9] Ebből azonban nem következik, hogy a védő jelenlétében folytatott vagy folytatható eljárási cselekmény, és így értelemszerűen azon való védői részvétel hiányában a védőt díjazás nem illeti meg. Kétségtelenül nulla forint részvételi díjhoz igazodóan a felkészülési díj összege is - a Rendelet 7. § (1) és (2) bekezdése alapján számítva - nulla forint lenne. A Rendelet 7. § (3) bekezdése azonban egyértelműen rendelkezik arról, hogy a felkészülési díj ügyenként legalább a kirendelt ügyvédi óradíj háromszorosának megfelelő összeg. Az ítélőtábla helyesen ismerte fel, hogy olyan rendelkezést a jogszabály nem tartalmaz, miszerint a felkészülési díj megállapításának feltétele az eljárási cselekményen való részvétel lenne. Következésképp a Rendelet 7. § (3) bekezdése alkalmazandó minden olyan esetben, amikor a 7. § (1) és (2) bekezdése alapján számított felkészülési díj nem éri el a három óra eljárási cselekményen való részvételi díjnak megfelelő összeget; így akkor is, ha az a fent írt számítással nulla forint lenne. A jogszabályban meghatározott legalacsonyabb felkészülési díj tehát akkor is megilleti az eljárásban védői tevékenységet végző kirendelt védőt, ha az ügyben védő jelenlétében lefolytatott eljárási cselekményre egyáltalán nem került sor.

[10] A fenti értelmezés - a kifejtettek szerint - magából a jogszabályból [Be. 46. § (9) bek. és 32/2017. (XII. 27.) IM. rend. 7. §] fakad. Ugyanakkor ez felel meg az Alaptörvény 28. cikkében foglalt - nem korlátozható érvényű - rendelkezésnek is, miszerint a bíróságok a jogalkalmazás során a jogszabályok szövegét elsősorban azok céljával és az Alaptörvénnyel összhangban értelmezik, valamint az Alaptörvény és a jogszabályok értelmezésekor azt kell feltételezni, hogy a józan észnek és a közjónak megfelelő, erkölcsös és gazdaságos célt szolgálnak.

[11] Kirendelt védő részvétele kötelező lehet olyan ügyekben (például büntetővégzés meghozatalára irányuló, összbüntetési, avagy - miként jelen esetben - a tagállami ítélet megfeleltetése iránt indult eljárásban) is, melyekben védő jelenlétében folytatható eljárási cselekmény nincs, sőt a büntetőeljárási törvény másod- és harmadfokon még a rendes eljárásban az ügydöntő határozat meghozatalára is tág teret biztosít tanácsülésen, a védő részvétele nélkül. Ekként az az értelmezés a téves, miszerint a jogalkotó - egyébként a törvény rendelkezésével is szemben - a büntetőeljárások jelentős részében díjazás nélküli, saját költségen való munkavégzésre kívánta volna kötelezni a kirendelt védőt.

[12] Ezt támasztja alá egyébként az is, hogy a Rendelet 7. § (6) bekezdése az eljárás jogerős befejezését követően végzett - a felkészülési díj keretei közé nem illeszthető, és ugyancsak nem személyes részvétellel járó - speciális kirendelt védői tevékenységre [Be. 655. § (4) bek. zárófordulat] ugyancsak díjazást határoz meg.

[13] Az ítélőtábla tehát helyesen jutott arra az álláspontra, hogy a kirendelt védőt az általa elvégzett munka után felkészülési díj címén díjazás illeti meg, és annak összegét is helyesen állapította meg a Rendelet 1. § (3) bekezdése és 7. § (3) bekezdése szerint. A végzés további rendelkezései szintén törvényesek.

[14] A fentiekre tekintettel a Kúria - a Be. 672. § (1) bekezdésére való utalással - a Be. 614. § (1) bekezdése, (3) bekezdés a) pontja, valamint (4) bekezdése szerint eljárva, a Be. 605. § (1) bekezdése alapján az ítélőtábla végzését helybenhagyta.

(Kúria Bpkf.II.1.537/2019.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

Az ügy száma: Bpkf.II.1.537/2019/3.

A határozat szintje: másodfok

A tanács tagjai: Dr. Katona Sándor, a tanács elnöke

Dr. Somogyi Gábor, előadó bíró

Dr. Krecsik Eldoróda, bíró

Az eljárás helye: Budapest

Az eljárás formája: tanácsülés

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!