Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

32/2017. (XII. 27.) IM rendelet

a pártfogó ügyvéd, az ügygondnok és a kirendelt védő részére megállapítható díjról

Az 1-4. § és a 7-12. § tekintetében az ügyvédi tevékenységről szóló 2017. évi LXXVIII. törvény 206. § b) pontjában,

az 1-2. § és a 7-12. § tekintetében a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény 604. § (2) bekezdésének b) pontjában,

az 1-2. §, az 5-6. § és a 10. § tekintetében a polgári perrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. törvény 628. § (2) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás alapján,

a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 152/2014. (VI. 6.) Korm. rendelet 79. § 1. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva - az 1-2. § és 5-12. § tekintetében a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 152/2014. (VI. 6.) Korm. rendelet 90. § 2. pontjában meghatározott feladatkörében eljáró nemzetgazdasági miniszterrel, az 1-2. § és a 7-12. § tekintetében a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 152/2014. (VI. 6.) Korm. rendelet 21. § 22. pontjában meghatározott feladatkörében eljáró belügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:

1. Közös rendelkezések

1. § (1) A pártfogó ügyvédet, az ügygondnokot és a kirendelt védőt (a továbbiakban együtt: ügyvéd) a bírósági eljárásban és a büntetőeljárás vádemelésig terjedő szakaszában végzett tevékenységért munkadíj és költségtérítés (a továbbiakban együtt: díj) illeti meg.

(2) Az ügyvédi munkadíj kiszámításának alapja az éves költségvetésről szóló törvényben meghatározott kirendelt ügyvédi óradíj összege.

(3)[1] Az ügyvédi díj e rendeletben meghatározott összege az ügyvédi tevékenység ellenértékét terhelő általános forgalmi adó összegét nem tartalmazza, azt az e rendeletben meghatározott összegeken mint adóalapon felül kell felszámítani. Ha az ügyvéd az általános forgalmi adóról szóló törvény szerint levonási joggal rendelkezik, a számlával igazolt készkiadásnak csak a nettó összege növeli az adóalapot. Az ügyvédnek - legkésőbb a díj megállapításáig - nyilatkoznia kell a díjat megállapító bíróságnak, ügyészségnek, illetve nyomozó hatóságnak arról, hogy általános forgalmi adó fizetésére köteles-e.

2. §[2] (1) Az ügyvéd költségtérítés címén

a) az eljárási cselekményeken való megjelenésével kapcsolatos úti- és szállásköltség, illetve parkolási díj, valamint

b) a telefon, telefax, postai, leírási, másolási és egyéb indokolt és szükséges költségek

megtérítésére jogosult.

(2) Az ügyvéd úti- és szállásköltségének megtérítésére a tanúk költségtérítéséről szóló 14/2008. (VI. 27.) IRM rendelet 2. és 4. §-ában foglalt rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni azzal, hogy útiköltség akkor illeti meg, ha olyan eljárási cselekményen vesz részt, amelyet nem az irodájának, alirodájának vagy fiókirodájának székhelyén tartanak.

2. A pártfogó ügyvéd díja

3. § (1) A fél helyett az állam által kifizetendő pártfogó ügyvédi munkadíj az elsőfokú bírósági eljárás befejezéséig

a)[3] polgári és közigazgatási perben, valamint egyéb közigazgatási bírósági eljárásban a kirendelt ügyvédi óradíj tízszeresének megfelelő összeg,

b)[4] nemperes eljárásban - az e) pontban meghatározott eljárás kivételével - a kirendelt ügyvédi óradíj ötszörösének megfelelő összeg,

c)[5] büntetőeljárásban a kirendelt ügyvédi óradíj tízszeresének megfelelő összeg,

d) a határon átnyúló tartási ügyben a központi hatóság megkeresése alapján kirendelt pártfogó ügyvéd által az eljárást megindító kereset vagy kérelem elkészítéséért és előterjesztéséért a kirendelt ügyvédi óradíj kétszeresének megfelelő összeg.

e)[6] a határon átnyúló tartási ügyben a kirendelt ügyvédi óradíj kétszerese és a képviselet időtartamának évei száma szorzatának megfelelő összeg azzal, hogy a munkadíj számításánál a töredék évet egész évként kell figyelembe venni. A határon átnyúló tartási ügyben a pártfogó ügyvédi munkadíj nem lehet kevesebb, mint a kirendelt ügyvédi óradíj háromszorosa.

(2)[7] A másodfokú bírósági eljárásban, a felülvizsgálati eljárásban és a hatályon kívül helyezés folytán megismételt eljárásban, továbbá ezen felül büntetőeljárásban a harmadfokú bírósági és perújítási eljárásban a fél helyett az állam által kifizetendő pártfogó ügyvédi munkadíj az (1) bekezdés a)-c) pontjában meghatározott összeg ötven százaléka.

(3) A megismételt másodfokú bírósági eljárásban a fél helyett az állam által kifizetendő pártfogó ügyvédi munkadíj az (1) bekezdés a) és c) pontjában meghatározott összeg huszonöt százaléka.

(4)[8] Büntetőeljárásban a fél helyett az állam által kifizetendő pártfogó ügyvédi munkadíj a vádemelésig a kirendelt ügyvédi óradíj tízszeresének megfelelő összeg.

(5) A pernyertes fél pártfogó ügyvédjét a bírósági eljárásban megállapítható ügyvédi költségekről szóló 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet 3. § (2)-(5) bekezdésében foglaltak szerint megállapított összegű munkadíj illeti meg azzal, hogy a pártfogó ügyvéd akkor is kérheti a bírósági eljárásban megállapítható ügyvédi költségekről szóló 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet 3. § (3) bekezdése szerint a munkadíja megállapítását, ha a pertárgy értéke meghatározható. A pernyertes fél pártfogó ügyvédjének a munkadíja nem lehet kevesebb, mint az (1)-(3) bekezdés szerint megállapítható összeg.

(6) Ha az eljárás (1)-(4) bekezdésben megjelölt szakaszain belül több pártfogó ügyvéd járt el, a munkadíjat, költségtérítést közöttük arányosan - a képviselet időtartama vagy erre irányuló kérelem esetén az elvégzett munka arányában - kell megosztani. Mindegyik pártfogó ügyvéd jogosult legalább a kirendelt ügyvédi óradíj összegének megfelelő összegű munkadíjra. Ebben az esetben az (1)-(4) bekezdés szerinti összeghatár túlléphető a munkadíj megállapítása során.

4. § (1)[9] A pártfogó ügyvédnek az eljárás során felmerült költségét a fővárosi és vármegyei kormányhivatal jogi segítségnyújtási feladatokat ellátó szervezeti egysége állapítja meg a pártfogó ügyvéd által benyújtott tételes kimutatás alapján.

(2)[10] Ha a pártfogó ügyvéd ezt kifejezetten kéri, vagy nem részletezi és nem igazolja költségét, részére a költségtérítése átalány formájában kerül megállapításra. A költségátalány összege a pártfogó ügyvédi munkadíj huszonöt százaléka.

(3) Ha általános forgalmi adó fizetésére a pártfogó ügyvédi képviseletet ellátó jogi segítő szervezet nem, de a megbízottjaként eljáró ügyvéd köteles, a jogi segítő szervezet a munkadíjat terhelő általános forgalmi adó összegének megfelelő összegre is jogosult költségtérítésként.

3. Az ügygondnok díja

5. § (1)[11] A polgári és közigazgatási bírósági eljárásban kirendelt ügygondnokot (a továbbiakban az 5. és 6. § alkalmazásában: ügygondnok) - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - a bírósági eljárásban megállapítható ügyvédi költségről szóló 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet 3. § (2)-(6) bekezdésében foglaltak szerint illeti meg munkadíj azzal, hogy az ügygondnok akkor is kérheti a bírósági eljárásban megállapítható ügyvédi költségekről szóló 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet 3. § (3) bekezdése szerint a munkadíja megállapítását, ha a pertárgy értéke meghatározható. Az ügygondnok munkadíja nem lehet kevesebb, mint a (2) bekezdés szerint megállapítható összeg.

(2) Ha a pert jogszabály értelmében ügygondnok ellen kell megindítani, az ügygondnokot a 3. § (1)-(3) bekezdése szerint illeti meg a munkadíj.

6. § (1) Az ügygondnoknak az eljárás során felmerült készkiadásait a bíróság kérelemre, az ügygondnok által benyújtott tételes kimutatás alapján állapítja meg.

(2) Ha az ügygondnok a bíróság által megszabott határidőn belül készkiadásait nem részletezi és nem igazolja, a bíróság a készkiadásokról a rendelkezésre álló adatok alapján dönt.

6/A. §[12] A büntetőeljárásban kirendelt ügygondnok díjára, illetve díjának és költségének megállapítására és előlegezésére a 7. § (2) és (3) bekezdése kivételével a kirendelt védőre vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni.

4. A kirendelt védő díja

7. §[13] (1) A kirendelt védőt az eljárási cselekményen való részvételért az eljárási cselekmény - idézésben vagy értesítésben megjelölt - kezdő időpontja és a kirendelt védő jelenlétének befejező időpontja között eltelt időtartamra, megkezdett óránként a kirendelt ügyvédi óradíj összege illeti meg.

(2) A kirendelt védőt felkészülési díjként az eljárási cselekményen való részvételért eljárási cselekményenként az (1) bekezdés alapján kiszámított díj húsz százalékának megfelelő összeg illeti meg.

(3) A felkészülési díj ügyenként legalább a kirendelt ügyvédi óradíj háromszorosának, legfeljebb a kirendelt ügyvédi óradíj harmincszorosának megfelelő összeg. Ha a büntetőeljárás során a terhelt érdekében több kirendelt védő járt el, az egyes kirendelt védőket a felkészülési díj e bekezdésben meghatározott legkisebb összegeként a kirendelt ügyvédi óradíjnak megfelelő összeg illeti meg. A helyettes védőként kirendelt védőre e bekezdést nem kell alkalmazni.

(4) Ha az eljárási cselekményt valamilyen okból nem lehetett megtartani, a kirendelt védőt az eljárási cselekmény - idézésben vagy értesítésben megjelölt - kezdő időpontja és az eljárási cselekmény megtartásának akadályát képező körülmény megállapításának időpontja között eltelt időtartamra, megkezdett óránként a kirendelt ügyvédi óradíj ötven százalékának megfelelő összeg illeti meg.

(5) A kirendelt védőt a fogva tartásban lévő terhelttel folytatott megbeszélésért a fogva tartást végrehajtó intézetbe történő belépéstől a kilépésig eltelt időtartamra, megkezdett óránként a kirendelt ügyvédi óradíj hetven százalékának megfelelő összeg illeti meg. Több fogvatartottal folytatott megbeszélés esetén a kirendelt védő egy fogvatartott vonatkozásában a fogva tartást végrehajtó intézetben töltött időtartamra járó díj fogvatartottak számának megfelelő hányadára jogosult.

(5a)[14] A kirendelt védőt a fogvatartásban lévő terhelttel folytatott megbeszélésért annak időtartamára, megkezdett óránként a kirendelt ügyvédi óradíj hetven százalékának megfelelő összeg abban az esetben is megilleti, ha a megbeszélésre telekommunikációs eszköz használatával kerül sor. Több fogvatartottal folytatott megbeszélés esetén a kirendelt védő erre minden fogvatartott vonatkozásában jogosult.

(6) A kirendelt védőt a felülvizsgálati eljárásban a felülvizsgálati indítvány elkészítéséért a bíróság rendelkezése szerint legalább a kirendelt ügyvédi óradíj összege, legfeljebb a kirendelt ügyvédi óradíj tízszeresének megfelelő összeg illeti meg.

(7) Ha a kirendelt védő ugyanabban az ügyben több terhelt védelmét látja el, az (1) bekezdés alapján a kirendelt védőnek járó díj a felével emelendő.

7/A. §[15] A kirendelt védőt a 2. § (2) bekezdésének megfelelő mértékű útiköltség illeti meg a fogva tartásban lévő terhelttel folytatott megbeszélésért, ha a fogva tartást végrehajtó intézet nem az irodájának, alirodájának vagy fiókirodájának székhelyén van. Több fogvatartottal folytatott megbeszélés esetén a kirendelt védő egy fogvatartott vonatkozásában az útiköltségnek a fogvatartottak számának megfelelő hányadára jogosult.

8. §[16] (1) A kirendelt védőnek a büntetőeljárásban felmerült költségét a bíróság, az ügyészség vagy a nyomozó hatóság indítványra, a kirendelt védő által benyújtott tételes kimutatás és igazolás alapján határozattal állapítja meg.

(2) Ha a kirendelt védő a költségét nem igazolja, a bíróság, az ügyészség vagy a nyomozó hatóság a költséget a rendelkezésre álló adatok alapján állapítja meg.

9. §[17] (1) A kirendelt védő díját a bűnügyi költségek előlegezésére vonatkozó szabályok szerint annak felmerülésekor határozattal az a bíróság, ügyészség vagy nyomozó hatóság állapítja meg és előlegezi, amelynek eljárása során az felmerült.

(2) Az ügyészség vagy a nyomozó hatóság az eljárás megszüntetésekor, illetve az elsőfokú bíróság az ügydöntő határozat meghozatalakor rendelkezik a felkészülési díj 7. § (3) bekezdésében meghatározott legkisebb összegét el nem érő részének a megfizetéséről. Ha ezt követően a büntetőeljárás folytatódik, a továbbiakban a bíróság, az ügyészség vagy a nyomozó hatóság a 7. § (2) bekezdésében meghatározott felkészülési díjról mindaddig nem rendelkezik, amíg ezen felkészülési díjak összege nem éri el a felkészülési díj 7. § (3) bekezdésben meghatározott legkisebb összegét.

(3) A 7. § (5) bekezdés szerinti időtartamot, illetve több fogvatartott esetén a megbeszéléssel érintett fogvatartottak számát a fogva tartást végrehajtó intézet igazolja.

9/A. §[18] Ha a kirendelt védő helyett helyettese járt el, a bíróság, az ügyészség vagy a nyomozó hatóság a kirendelt védő díját és költségét a helyettesként eljáró védő részére állapítja meg és előlegezi.

5. Záró rendelkezések

10. § Ez a rendelet 2018. január 1. napján lép hatályba.

11. § E rendelet 1-4. §-a a bűncselekmények áldozatainak jogaira, támogatására és védelmére vonatkozó minimumszabályok megállapításáról és a 2001/220/IB tanácsi kerethatározat felváltásáról szóló, 2012. október 25-i 2012/29/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv 13. cikkének való megfelelést szolgálja.

12. §[19] (1) E rendeletnek a költségekre vonatkozó, a pártfogó ügyvéd, az ügygondnok és a kirendelt védő részére megállapítható díjról szóló 32/2017. (XII. 27.) IM rendelet módosításáról szóló 18/2018. (VI. 28.) IM rendelettel megállapított rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell, ha az ügyben a költség megállapítására még nem került sor.

(2) E rendeletnek a díjakra vonatkozó, a pártfogó ügyvéd, az ügygondnok és a kirendelt védő részére megállapítható díjról szóló 32/2017. (XII. 27.) IM rendelet módosításáról szóló 18/2018. (VI. 28.) IM rendelettel megállapított rendelkezéseit a 2018. július 1-je után elvégzett eljárási cselekmények esetén kell alkalmazni.

(3)[20] E rendeletnek az egyes igazságügyi tárgyú igazságügyi miniszteri rendeletek módosításáról szóló 10/2020. (VII. 15.) IM rendelettel megállapított rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell, ha az ügyben a költség megállapítására még nem került sor.

(4)[21] E rendeletnek az egyes igazságügyi tárgyú miniszteri rendeletek módosításáról szóló 18/2021. (XII. 23.) IM rendelettel megállapított rendelkezéseit a 2022. január 1-je után elvégzett eljárási cselekmények esetén kell alkalmazni.

Dr. Trócsányi László s. k.,

igazságügyi miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 18/2018. (VI. 28.) IM rendelet 5. § a) pontja. Hatályos 2018.07.01.

[2] Megállapította a 18/2018. (VI. 28.) IM rendelet 1. §-a. Hatályos 2018.07.01.

[3] Módosította a 18/2021. (XII. 23.) IM rendelet 28. § a) pontja. Hatályos 2022.01.01.

[4] Módosította a 18/2021. (XII. 23.) IM rendelet 28. § b) pontja. Hatályos 2022.01.01.

[5] Módosította a 18/2021. (XII. 23.) IM rendelet 28. § a) pontja. Hatályos 2022.01.01.

[6] Beiktatta a 10/2020. (VII. 15.) IM rendelet 12. § (2) bekezdése. Hatályos 2020.07.16.

[7] Módosította a 18/2018. (VI. 28.) IM rendelet 5. § b) pontja. Hatályos 2018.07.01.

[8] Módosította a 18/2021. (XII. 23.) IM rendelet 28. § a) pontja. Hatályos 2022.01.01.

[9] Módosította a 35/2022. (XII. 27.) IM rendelet 4. §-a. Hatályos 2023.01.01.

[10] Módosította a 18/2018. (VI. 28.) IM rendelet 5. § c) pontja. Hatályos 2018.07.01.

[11] Módosította a 18/2018. (VI. 28.) IM rendelet 5. § d) pontja. Hatályos 2018.07.01.

[12] Beiktatta a 18/2018. (VI. 28.) IM rendelet 2. §-a. Hatályos 2018.07.01.

[13] Megállapította a 18/2018. (VI. 28.) IM rendelet 3. §-a. Hatályos 2018.07.01.

[14] Beiktatta a 8/2020. (VI. 17.) IM rendelet 1. §-a. Hatályos 2020.06.18.

[15] Beiktatta a 18/2018. (VI. 28.) IM rendelet 3. §-a. Hatályos 2018.07.01.

[16] Megállapította a 18/2018. (VI. 28.) IM rendelet 3. §-a. Hatályos 2018.07.01.

[17] Megállapította a 18/2018. (VI. 28.) IM rendelet 3. §-a. Hatályos 2018.07.01.

[18] Beiktatta a 18/2018. (VI. 28.) IM rendelet 4. §-a. Hatályos 2018.07.01.

[19] Beiktatta a 18/2018. (VI. 28.) IM rendelet 6. §-a. Hatályos 2018.07.01.

[20] Beiktatta a 10/2020. (VII. 15.) IM rendelet 13. §-a. Hatályos 2020.07.16.

[21] Beiktatta a 18/2021. (XII. 23.) IM rendelet 27. §-a. Hatályos 2022.01.01.

Tartalomjegyzék