Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

T/19868. számú törvényjavaslat indokolással - a Budapesten megrendezendő Hungarian Open ATP World Tour tenisztorna megvalósításához szükséges létesítményfejlesztésről

2018. évi.....törvény a Budapesten megrendezendő Hungarian Open ATP World Tour tenisztorna megvalósításához szükséges létesítményfejlesztésről

Az Országgyűlés a gazdaság és a turizmus élénkítése, a sport- és szabadidős szolgáltatások színvonalának emelése, valamint a hosszú távú városrehabilitáció megvalósítása érdekében, továbbá a Budapesten megrendezendő Hungarian Open ATP World Tour tenisztorna megrendezéséhez szükséges nemzetközi színvonalú, összetett szolgáltatásokat biztosítani képes létesítmény létrehozásának, valamint a Hungarian Open ATP World Tour tenisztorna megrendezésének és szervezésének céljából - figyelemmel a Magyar Tenisz Szövetség által 2016. június 1. napján kötött megállapodásban foglaltakra - a következő törvényt alkotja.

1. §

(1) E törvény hatálya az 1. mellékletben felsorolt ingatlanokra, az ezekből az ingatlanokból telekalakítási eljárások során kialakított ingatlanokra, a tenisztorna lebonyolításához szorosan kapcsolódó, annak helyszínétől maximálisan 1,5 km-es távolságban lévő tenisztorna célját szolgáló egyéb ingatlanokra (Honvéd-tenisztelep), valamint a Hungarian Open ATP World Tour tenisztorna (a továbbiakban: tenisztorna) megrendezéséhez szükséges, illetve azzal összefüggő, azt kiszolgáló beruházásokra és felújítási tevékenységre - ide értve a közterületi, közmű és árvízvédelmi beruházásokat is - (a továbbiakban együtt: beruházás), a beruházással összefüggő beszerzésekre és a beruházással összefüggő közigazgatási hatósági eljárásokra, valamint a tenisztorna megrendezésével és szervezésével összefüggő egyéb beszerzésekre terjed ki.

(2) A beruházás megvalósítása, a tenisztorna megrendezése és szervezése kiemelkedően fontos közérdek, a beruházás megvalósítása, illetve a tenisztorna megrendezése és szervezése érdekében kötendő szerződések halasztást nem tűrő, kiemelkedően fontos közérdek célját szolgáló szerződésnek tekinthetőek, amelyek teljesítéséhez kiemelkedően fontos közérdek fűződik.

2. §

(1) A beruházás építtetője a Magyar Állam képviseletében a Nemzeti Sportközpontok (a továbbiakban: NSK).

(2) A tenisztorna megrendezésével kapcsolatos egyes beruházási feladatok (a továbbiakban: projekt) irányítását és lebonyolítását a 100%-os állami tulajdonban álló Beruházási, Műszaki Fejlesztési, Sportüzemeltetési és Közbeszerzési Zártkörűen Működő Részvénytársaság (a továbbiakban: BMSK Zrt.), a verseny lebonyolítását és rendezését a Magyar Tenisz Szövetség (a továbbiakban: MTSZ.) végzi.

(3) A BMSK Zrt. a projekt irányítójaként és lebonyolítójaként jogosult a projekt megvalósításához szükséges feladatok részletes meghatározására és azok végrehajtása érdekében beszerzési és szükség szerint egyéb tárgyú szerződések megkötésére.

3. §

(1) A beruházással, a tenisztorna megvalósításával és szervezésével összefüggésben lebonyolítandó közbeszerzési eljárások tekintetében az ajánlatkérő minden esetben jogosult a közbeszerzésekről szóló 2015. évi CXLIII. törvény (a továbbiakban: Kbt.) szerinti, rendkívüli sürgősségre alapított hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárás alkalmazására. A Kbt. rendkívüli sürgősségre alapított hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárása esetén

a) az ajánlatkérő minden esetben köteles legalább három ajánlattevőt ajánlattételre felhívni, és

b) az ajánlatkérő minden esetben jogosult arra, hogy - a Kbt., illetve az építési beruházások, valamint az építési beruházásokhoz kapcsolódó tervezői és mérnöki szolgáltatások közbeszerzésének részletes szabályairól szóló kormányrendelet rendelkezéseitől eltérően - az ajánlatok értékelési szempontjaként kizárólag a legalacsonyabb árat határozza meg.

(2) Az (1) bekezdés szerinti közbeszerzési eljárások megindításához, az azzal összefüggő szerződések megkötéséhez és azok módosításához a közbeszerzésekért felelős miniszter engedélye nem szükséges, és azok szabályosságát a közbeszerzésekért felelős miniszter nem ellenőrzi.

(3) Az (1) bekezdés szerinti közbeszerzési eljárások tekintetében keletkezett ajánlattételi felhívás, az ajánlatok azon része, amely az adott közbeszerzési eljárásban az értékelési szempont alapján értékelésre került, továbbá a bírálati bizottsági jegyzőkönyv, az összegzés és a megkötött szerződés - a személyes adatok kivételével - közérdekű adatnak, illetve közérdekből nyilvános adatnak minősülnek, és a közérdekű adatra vonatkozó szabályok szerint megismerhetők, illetve hozzáférhetők.

4. §

A tenisztorna megvalósításával és szervezésével összefüggésben lebonyolítandó közbeszerzési eljárások során a közbeszerzési hirdetménnyel kapcsolatos ügyintézési határidő egy munkanap.

5. §

(1) A beruházás területére vonatkozó sajátos településrendezési követelmények, illetve az építési övezetre előírt határértékek a Budapest 23800/4, 23800/3, 23800/2 és 23800/6 helyrajzi számú ingatlanok tekintetében a következőek:

a) a megengedett legnagyobb beépítettség mértéke 100% (minimum 14.500 m2)

b) a megengedett legnagyobb építménymagasság 26 méter, és

c) a megengedett legnagyobb szintterületi mutató 3,00.

(2) A beruházás keretében a létesítményfejlesztési ingatlanon létesítendő épület, illetve ideiglenes lelátók tekintetében a mindenkori hatályos fővárosi településrendezési eszközöknek, valamint a vonatkozó főváros önkormányzati rendeleteknek a parkolás rendjére, az építtetők személygépkocsielhelyezési kötelezettségére, a fás szárú növények védelmére, kivágására és pótlására vonatkozó, valamint az árvízvédelemmel összefüggő előírásait nem kell figyelembe venni. Az építtető a területileg illetékes önkormányzattal a fás szárú növények pótlásáról külön megállapodást köt, amely a létesítményfejlesztési ingatlanon létesítendő épületre vonatkozó használatbavételi engedély kiadásának feltételét képezi.

(3) A létesítményfejlesztési ingatlan telke rendezettnek minősül, ha a helyi építési szabályzatnak megfelelő telekalakítási eljárásban a telekalakítási engedély rendelkezésre áll, és a változási vázrajzot a földhivatal záradékolta. A telekalakítási engedély alapján az ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzésre vonatkozó változásátvezetési eljárást a használatbavételi engedély kiadásáig kell kérelmezni.

(4) A beruházással összefüggésben a kulturális örökség védelmére és az azzal összefüggő közigazgatási hatósági eljárásra jogszabály további eltéréseket állapíthat meg.

(5) A beruházással érintett ingatlanokon a bontás, a földmunka, a mélyalapozás és az alaplemez készítés építési engedély nélkül, bontás tudomásulvétele nélkül, illetve bontási tevékenység megkezdésének tudomásulvétele nélkül végezhető építési tevékenység.

6. §

(1) A beruházás megvalósításával összefüggő közigazgatási hatósági eljárásokban az ügyintézési határidő öt nap.

(2) A beruházás megvalósításához szükséges közigazgatási hatósági eljárásokban a szakhatósági eljárás ügyintézési határideje öt nap, amely nem hosszabbítható meg.

(3) A beruházással érintett közmű- és energiaszolgáltató az ahhoz az építtető által benyújtott tervek jóváhagyása tekintetében a tervek benyújtásától számított öt napon belül érdemben nyilatkozik.

7. §

(1) Az ideiglenes lelátók létesítéséhez építésügyi hatósági engedély nem szükséges, azokra, illetve azok létesítése kapcsán az országos településrendezési és építési követelményekről szóló kormányrendelet és az országos tűzvédelmi szabályzatról szóló miniszteri rendelet szabályai nem alkalmazhatóak. Az ideiglenes lelátók létesítéséhez kizárólag a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság tűzvédelmi és katasztrófavédelmi szempontok alapján megadott engedélye szükséges, azzal, hogy az ideiglenes lelátók létesítésének tűzvédelmi és katasztrófavédelmi feltételeit, valamint az engedélyezési eljárás részletes szabályait az e törvény felhatalmazása alapján megalkotott miniszteri rendelet állapítja meg.

(2) Az (1) bekezdés szerinti ideiglenes lelátók építménynek nem minősülő létesítmények, amelyek használatára a tenisztorna ideje alatt kerülhet sor. Az ideiglenes lelátókat legkésőbb a tenisztorna utolsó napját követő 30 napon belül meg kell szüntetni. Az ideiglenes lelátók létesítése kapcsán a fővárosi és kerületi településrendezési eszközök előírásait nem kell alkalmazni.

8. §

A beruházás érdekében az önkormányzat a tulajdonában lévő önkormányzati vagyon tulajdonjogát az állam javára versenyeztetés mellőzésével átruházhatja, vagy a tulajdonjog állam javára történő ingyenes átruházására vonatkozó megállapodást köthet.

9. §

A beruházás tekintetében a beruházás megvalósításáért felelős országos sportági szakszövetség (továbbiakban: szakszövetség) bármely hatóságtól, közműszolgáltató, közműnyilvántartó és energiaszolgáltató társaságtól, az építtetőtől, egyéb állami tulajdonban álló társaságtól, továbbá Budapest Főváros Önkormányzatától a beruházással összefüggő ügyben tájékoztatást kérhet, illetve intézkedés megtételét javasolhatja. Ha a közigazgatási hatóság, a közműszolgáltató, a közműnyilvántartó és energiaszolgáltató társaság, az építtető, az egyéb állami tulajdonban álló társaság, illetve Budapest Főváros Önkormányzata a szakszövetség intézkedési javaslatával nem ért egyet, akkor az érintett szerv első számú vezetője - önkormányzat esetén a főpolgármester, illetve a polgármester - részletes indoklással ellátott nyilatkozatban közli álláspontját a szakszövetséggel az intézkedési javaslat kézhezvételétől számított öt napon belül. Ha az érintett szerv irányítását valamely miniszter látja el, akkor az érintett szerv vezetője és a felügyeletet ellátó miniszter együttes, részletes indoklással ellátott nyilatkozatban közli álláspontját a szakszövetséggel az intézkedési javaslat kézhezvételétől számított öt napon belül.

10. §

(1) A beruházás megvalósításához és működéséhez szükséges - az 1. §-ban, illetve az e törvény felhatalmazása alapján kiadott kormányrendeletben megjelölt - ingatlanra vonatkozó szükséges telekalakításokat, földhasználati, illetve egyéb jogot elsősorban megállapodás útján kell megszerezni.

(2) Ha az ingatlanra vonatkozó jog az (1) bekezdésben foglaltak szerint nem szerezhető meg, az ingatlant ki kell sajátítani. A beruházás megvalósításához és működéséhez szükséges ingatlan megszerzése céljából kezdeményezett kisajátítási eljárás közérdeket szolgál.

(3) Az e törvény hatálya alá tartozó ingatlanokon megvalósuló beruházás, felújítási- és létesítményfejlesztési tevékenység a sportról szóló 2004. évi I. törvény 49. § h) pontjában meghatározott, a sport társadalmilag hasznos céljainak megvalósítását szolgáló közfeladatnak minősül.

11. §

Az építési, szerelési munkával kapcsolatos vagy hulladék összegyűjtésére szolgáló konténerek elhelyezéséhez, fennmaradásához szükséges közterület-használati hozzájárulásra vonatkozó kérelem esetén a tulajdonos önkormányzat a közterület-használati hozzájárulást az arra vonatkozó kérelem benyújtásától számított öt napon belül megadja, és a felek a közterület-használati hozzájárulást tartalmazó szerződést a közterület-használati hozzájárulásról szóló döntés meghozatalát követő öt napon belül megkötik.

12. §

(1) Felhatalmazást kap a Kormány, hogy

a) a beruházás tekintetében alkalmazandó sajátos kulturális örökségvédelmi szabályokat,

b) a beruházással kapcsolatos további beépítési szabályokat, és a beruházással kapcsolatos közigazgatási hatósági eljárások további sajátos szabályait, ide nem értve az ideiglenes lelátók létesítésével és bontásával kapcsolatos eljárásokat,

c) a létesítményfejlesztési ingatlannal kapcsolatos további építési követelményeket,

d) a beruházás keretében megvalósuló egyes létesítmények tekintetében az építtető személyét

e) - amennyiben előre nem látható ok miatt indokolttá válik - valamely tenisztorna versenyhelyszín helyett más helyszínt jelöljön ki, és az így kijelölt póthelyszín tekintetében alkalmazandó sajátos településrendezési és településfejlesztési szabályokat és a létesítményfejlesztés sajátos építési követelményeit

rendelettel állapítsa meg.

(2) Felhatalmazást kap a katasztrófák elleni védekezésért felelős miniszter, hogy a 7. § (1) bekezdésében meghatározott ideiglenes lelátók létesítésére és bontására irányuló engedélyezési eljárás részletes szabályait, a tűzvédelmi és a katasztrófavédelmi követelményeket rendeletben szabályozza.

13. §

Ez a törvény a kihirdetését követő napon lép hatályba.

14. §

Ez a törvény 2019. december 31-én hatályát veszti.

15. §

E törvény rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.

1. melléklet a 2018. évi.....törvényhez

A törvény hatálya alá tartozó ingatlanok felsorolása

1. Budapest 23800/4 helyrajzi számú ingatlan

2. Budapest 23800/3 helyrajzi számú ingatlan

3. Budapest 23800/2 helyrajzi számú ingatlan

4. Budapest 23800/6 helyrajzi számú ingatlan.

INDOKOLÁS

ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS

A magyar kormány elkötelezett a sport és szabadidős szolgáltatások színvonalának emelése mellett. A Budapesten megrendezendő Hungarian Open ATP World Tour tenisztorna megrendezéséhez szükséges nemzetközi színvonalú, összetett szolgáltatásokat biztosítani képes létesítmény létrehozásának, valamint a Hungarian Open ATP World Tour tenisztorna zökkenőmentes megrendezésének és szervezésének szükséges feltétele jelen törvényjavaslat elfogadása.

A magyar teniszsport újra aranykorát éli. A közelmúltban Babos Tímea Grand Slam és világbajnok lett párosban, Fucsovics Márton pedig nem csak a legjobb 100-ba jutott be, hanem ostromolja a legjobb 50-et is lassan, az ausztrál nyílt bajnokság alkalmával az egész világ megismerte a nevét. A Davis kupa válogatott ismét a világcsoportba jutott, az utánpótlásban két junior világelsőnk és több egyéni, valamint páros Grand Slam bajnokunk is volt az elmúlt 3 évben. A magyar tenisz elismertsége és megbecsültsége a játékosok teljesítményén túl, hazai rendezésű, rangos nemzetközi tornák rendezésének is köszönhető.

A hazai tenisz további fejlődése érdekében elengedhetetlen, hogy a lehető legrövidebb idő alatt megépüljön a margitszigeti versenyközpont, mely alkalmas lehet a jövőben akár egy ATP 500-as kategóriájú verseny rendezésére is, valamint a Davis kupa világcsoportbeli találkozók lebonyolítására. A tetőszerkezet, valamint az egyéb sportszakmai előírások miatt a stadion alkalmas lehet egyéb rendezvények megrendezésére, akár kongresszusi központként való hasznosításra is. A Margitszigeten futók számára szintén kiszolgáló létesítményként hasznosíthatóak lennének a közös helyiségek, amivel egy évek óta fennálló probléma oldódna meg.

A benyújtott törvényjavaslat megfelelő jogi környezet teremt a szükséges garanciális elemekkel annak érdekében, hogy bürokratikus akadálya ne lehessen annak, hogy méltó környezetben és az előírásoknak eleget tevő és a vállalt határidőre elkészült létesítményben, teniszben is világszínvonalú versenyt rendezhessen Magyarország.

RÉSZLETES INDOKOLÁS

1. §

A törvény 1. §-a a törvény hatályát határozza meg, megjelölve a törvény hatálya alá tartozó ingatlanokat és részlétesen körülírva a beruházást. Rögzíti továbbá az 1. §, hogy a törvény hatálya az ilyen módon meghatározott beruházással összefüggő beszerzésekre és közigazgatási hatósági eljárásokra is kiterjed. Az 1. § (3) bekezdésében kinyilvánításra kerül, hogy a beruházás illetve a beruházás érdekében kötendő szerződések kiemelten fontos közérdeket szolgálnak, ezáltal segítve a jogalkalmazót azon jogszabályok alkalmazása során, amelyek esetén a kiemelkedően fontos közérdek relevanciával bír.

2. §

A törvény 2. §-a egyértelműen kijelöli a beruházás építtetőjét. Az állami vagyon tekintetében

a jelenleg hatályos jogi szabályozással kompatibilis megoldásként Magyar Állam képviseletében a Nemzeti Sportközpontok került kijelölésre.

A tenisztorna megrendezésével kapcsolatos egyes feladatok irányítását és lebonyolítását a 100%-os állami tulajdonban álló Beruházási, Műszaki Fejlesztési, Sportüzemeltetési és Közbeszerzési Zártkörűen Működő Részvénytársaság (a továbbiakban: BMSK Zrt.) végzi. A tenisztorna rendezéséért az MTSZ felel.

3. §

A beruházással összefüggő közbeszerzési eljárások gyorsítása érdekében a törvény 3. §-a lehetővé teszi, hogy a beruházással összefüggésben a lehető leggyorsabban lebonyolítható közbeszerzési eljárásforma kerüljön alkalmazásra. Ugyanezen cél érdekében a törvény a beruházással összefüggő közbeszerzési eljárásokat kiveszi a közbeszerzések központi ellenőrzéséről és engedélyezéséről szóló kormányrendelet hatálya alól. A közbeszerzési eljárások jogszerűségét a magyar jogrendszer egyéb szabályai biztosítják, ugyanakkor ezzel a megoldással a beszerzések tekintetében több hetes határidő rövidítés érhető el. A transzparencia és a verseny biztosítása érdekében ugyanakkor a törvény előírja, hogy minden esetben legalább három ajánlattevőt kell ajánlattételre felhívni, és az ajánlatok értékelési szempontja kizárólag a legalacsonyabb összegű ellenszolgáltatás lehet. Az átláthatóság érdekében rendelkezik továbbá a törvény arról, hogy e közbeszerzési eljárások lényeges dokumentumai nyilvánosak és megismerhetőek.

4. §

A törvény 4. §-ának célja ugyancsak a közbeszerzési eljárások gyorsítása, erre tekintettel a törvény a közbeszerzési hirdetmények ellenőrzéséről szóló miniszteri rendeletben megállapított határidőket rövidíti.

5. §

A törvény 5. §-a egyfelől sajátos beépítési követelményeket határoz meg a létesítményfejlesztés helyszínéül szolgáló ingatlan tekintetében. Az eltérő szabályok megalkotása azért indokolt, mert a tenisz világbajnokság megrendezéséhez sajátos építmények megépítésére van szükség, amelynek tekintetében az általános, szabályok alkalmazása több tekintetben megoldhatatlan. Az 5. § (4) bekezdése továbbá külön jogszabály alkotására ad felhatalmazást, amelyben a kulturális örökség védelmére vonatkozó törvény előírásaitól eltérő szabályok állapíthatók meg. Ennek indoka az, hogy az építkezés rendkívül feszített ütemét össze kell hangolni a régészeti feltárás érdekeivel. Ezt a célt megfelelő rugalmasságot biztosító kormányrendeleti szabályozással lehet elérni. A törvény 5. § (5) bekezdése egyes tevékenységeket építési engedély nélkül végezhető építési tevékenységnek minősít, ezen tevékenységek köre alapvetően az építkezés előkészítését szolgálja, és az építési engedély nélkül történő munkavégzés lehetőségének biztosítása ugyancsak annak elősegítésére szolgál, hogy a beruházás a rendelkezésre álló rendkívül rövid időn belül meg tudjon valósulni.

6. §

A 6. § a beruházással összefüggő közigazgatási hatósági eljárásokban alkalmazandó határidőket határozza meg, jelentősen lerövidítve az irányadó határidőket. A határidő csökkentés indokául szintén az a cél szolgál, hogy az engedélyeztetés időtartama csökkenjen és ezáltal a beruházás a lehető legrövidebb időn belül megkezdődhessen és a világbajnokság időpontjára biztonsággal elkészülhessen.

7. §

A beruházás részét képezi egy ideiglenes létesítményként funkcionáló lelátó létesítése, amely azonban csak a világbajnokság időtartama alatt fog fennállni, a verseny megrendezését követően elbontásra kerül. Ezen lelátók ideiglenes jellegére tekintettel szükséges a rájuk vonatkozó speciális szabályokat megállapítani, amelyek alapvetően tűzvédelmi és katasztrófavédelmi szempontok alapján kell, hogy megállapításra kerüljenek. Erre tekintettel a törvény a katasztrófák elleni védekezésért felelős minisztert hatalmazza fel a létesítés feltételei részletes szabályainak megalkotására. Tekintettel e létesítmény ideiglenes jellegére, a törvény kimondja, hogy az épületek létesítésére vonatkozó általános építésjogi követelményeket e lelátók tekintetében nem kell alkalmazni.

8. §

A törvény 8. §-a biztosítja annak lehetőségét, hogy a fővárosi önkormányzat a tulajdonában lévő önkormányzati vagyont az állam javára versenyeztetés mellőzésével, akár ingyenesen is átruházza. Ezt a kivételt a nemzeti vagyonról szóló törvény általános szabályai alóli kivétel megteremtése céljából indokolt a törvénybe beiktatni.

9. §

A beruházás irányítását a kormány döntése alapján az országos sportági szakszövetség látja el. Annak érdekében, hogy a szakszövetség az irányítás jogát megfelelően gyakorolni tudja, a törvény 9. §-a általános tájékoztatási kérési jogosultsággal ruházza fel a szakszövetséget, illetve a beruházás megvalósítását elősegítő konkrét intézkedések megtételére vonatkozó javaslati jogot biztosít a számára.

10. §

A beruházás mind az alapépület, mind az ideiglenes kiegészítő létesítmények tekintetében jelenleg nem állami tulajdonban lévő ingatlanon valósul meg, ezért a törvény főszabályként rendelkezik arról, hogy az építtető az ingatlan tulajdonosával kösse meg a beruházás megvalósításához szükséges megállapodásokat. Arra az esetre, ha e megállapodások létrehozatala nem jár sikerrel, a törvény kimondja, hogy a szükséges ingatlanokat ki kell sajátítani, is kisajátításra vonatkozó általános szabályok szerint, azaz az érintett ingatlan tulajdonosa azonnali - és teljes körű kártalanítása mellett.

11. §

A törvény 11. §-a az építési beruházásoknál szokásos közterület használati hozzájárulás megadásának határidejét rögzíti. Tekintettel arra, hogy ez a határidő általános jelleggel jogszabályban nincs rögzítve, e rendelkezés célja szintén a beruházás gyorsítás a lehetőségének biztosítása.

12. §

Felhatalmazó rendelkezések.

13. §

Hatályba léptető rendelkezés.

14. §

Tekintettel arra, hogy a tenisztorna 2019 tavaszán kerül megrendezésre, a munkálatok elhúzódása miatt indokolt a törvényt ennek megfelelően ez év végén hatályon kívül helyezni.

15. §

A problémamentes alkalmazhatóság érdekében a 15. § kimondja, hogy a törvényt a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.

Tartalomjegyzék