Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2002.6.236 Az értékpapír megsemmisítésére vonatkozó eljárás megszüntetése esetén az értékpapírt annak kell kiadni, aki azt bemutatta. Ennek elmulasztása esetén a perköltségviselésre vonatkozó szabályok értelmezése [Ptk. 287. § (1) bek., 338/B. §, Pp. 78. § (1) bek., 80. § (1) bek., 105/1952. (XII. 28.) MT r.].

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperesnek a perköltségre leszállított keresetét elutasította, és megállapította, hogy a perrel felmerült költségeiket a peres felek maguk viselik. Az ítélet indokolása szerint T. I. 1993. július 30-án 300 000 Ft névértékben befektetési jegyeket vásárolt, amelyek 1995. április 14-én kikerültek a birtokából, s az értékpapírok megsemmisítése iránt eljárás indult. Az eljárást a közjegyző 1995. december 12-én azért szüntette meg, mert a befektetési jegyeket az alperesnél bemutatták, aki azokat 1995. október 30-án letéti őrzésbe vette, s erről a közjegyzőt értesítette. T. I. pert indított egyebek mellett a jelen per felperese ellen is annak megállapítása iránt, hogy a perbeli értékpapíroknak ő a tulajdonosa. T. I. felperes keresetét a másodfokú bíróság az 1998. október 30-án kelt jogerős ítéletével elutasította. Megállapította, hogy a perbeli értékpapírokat a jelen per felperese 1995. június 7-én megvásárolta, így kerültek a birtokába, ezért azok tulajdonosává vált (Ptk. 119. §).

A jelen perben a felperes az értékpapírok kiadása vagy azok ellenértékének megfizetése iránt indította a pert 1996. augusztus 9-én az alperes ellen. Az alperes a perbeli értékpapírokat csak azután adta ki (1998 december 15-én) a felperesnek, miután a T. I. által a tulajdonjog megállapítása iránt indított per jogerősen befejeződött. A felperes az értékpapírok átvétele után a keresetét a perköltségre leszállította. Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a felperes nem pernyertes, ezért a perköltségigénye alaptalan. Az alperes - miután a T. I. által indított perben a perbeli értékpapírok tulajdonjoga vitás volt - a jogerős ítélet meghozataláig nem ismerhette el a felperes tulajdonjogát. Figyelembe vette azt is, hogy az alperes nem a felperestől, hanem annak élettársától, N. Zs.- tól vette át a perbeli értékpapírokat, és ezután helyezte letéti őrzésbe. A jogerős ítélet után azonban az alperes teljesített. Ezért a Pp. 81. §-ának (1) bekezdése értelmében határozott a perköltségviselésről.

A másodfokú bíróság a felperes fellebbezése folytán az elsőfokú ítéletet a fellebbezett részében megváltoztatta, és az alperest a felperes javára 33 000 Ft elsőfokú perköltség megfizetésére kötelezte. Abból indult ki, hogy az alperes a keresetet 1998. december 15-én önként teljesítette, amely egyenértékű azzal, hogy a felperes teljes egészében pernyertes. A pervesztes fél a pernyertes fél költségeit a Pp. 78. §-ának (1) bekezdése alapján köteles megfizetni. Az alperes mentesülését az jelentette volna, ha a Ptk. 287. §- ának (1) bekezdése értelmében ténylegesen bírói letétbe helyezéssel teljesít.

A jogerős másodfokú ítélettel szemben az alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amely a másodfokú ítélet hatályon kívül helyezésére és az elsőfokú ítélet helybenhagyására irányult. Álláspontja szerint a másodfokú bíróság jogszabálysértően állapította meg, hogy az alperes a perre okot adott. Az alperes nem ismerhette el a felperes igényét mindaddig, amíg a másik igénylő, T. I. keresete alapján a per jogerősen le nem zárult. A függő jogi helyzet 1995. október 30-a és 1998. október 30-a között állt fenn. A bírói letétbe helyezéssel történő teljesítés a fél számára nem kötelező, ezt a Pp. 287. §-ának (1) bekezdése lehetőségként írja elő.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelme arra irányult, hogy a felülvizsgálati bíróság a másodfokú ítéletet a hatályában tartsa fenn. Az alperes a tulajdoni igényét nem ismerte el annak ellenére, hogy az értékpapíroknak tulajdonosa volt, annak összes jogosítványával együtt, függetlenül a T. I. által indított pertől.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A rendelkezésre álló iratok alapján a felülvizsgálati bíróság megállapította, hogy a másodfokú ítélet nem jogszabálysértő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!