A Gazdasági Versenyhivatal 145/2005/20 számú határozata fogyasztómegtévesztés tárgyában. Eljárás alá vont: Unilever Magyarország Kft.
Vj-145/2005/20
Vj-145/2005/20
A Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsa az Unilever Magyarország Kft. (Budapest) eljárás alá vont vállalkozás ellen fogyasztói döntések tisztességtelen befolyásolásának tilalma miatt indított eljárás során tartott nyilvános tárgyaláson meghozta az alábbi
határozatot
A Versenytanács megállapítja, hogy az eljárás alá vont vállalkozás Dove Intenzív krémének a versenytárs Nivea kréménél jobb hidratáló és gyorsabb beszívódó képességét állító reklámkijelentései a fogyasztók megtévesztésére alkalmasak.
E magatartás folytatását a határozat kézhezvételétől számított 30 napon belül megtiltja.
Kötelezi az eljárás alá vont vállalkozást, hogy 2.376.- (azaz Kettőezerháromszázhetvenhat) Ft költséget a határozat kézhezvételétől számított 30 napon belül fizessen meg a Gazdasági Versenyhivatal 10032000-01037571. számú eljárási díjbevételi számlájára.
E határozat ellen az eljárás alá vont vállalkozás a kézhezvételtől számított 30 napon belül a Gazdasági Versenyhivatalnál benyújtható, de a Fővárosi Bírósághoz címzett felülvizsgálat iránti keresettel élhet.
Indoklás
Az eljárás tárgya az eljárás alá vont vállalkozás (a továbbiakban: Unilever) Dove Intenzív krémének a versenytárs Nivea kréménél jobb hidratáló és gyorsabb beszívódó képességét állító reklámkijelentéseinek fogyasztómegtévesztésre alkalmassága.
I.
A Versenytanács az ügyfél előadása, a csatolt írásbeli bizonyítékok, a többször módosított 1996. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Tpvt.) 71. §-a nyomán készült vizsgálati jelentés alapján a következő tényállást állapította meg:
Az úgynevezett kéz- és testápolási piac három részből áll:
- Testápolók (lotion)
- Testápoló tejek (milk)
- Bőrápolási krémek
A bőrápolási krémek szegmensén belül 3 alszegmens különböztethető meg:
- Kézkrémek - deklaráltan és kifejezetten kézápolásra használatos krémek
- Speciális krémek - pl. szőrnövekedés-gátló, bőrfeszesítő krémek
- Általános bőrápoló krémek - a teljes testfelületre kenhető, minden bőrtípusra használható krémek
A bevett fogyasztói szokások szerint a kézkrémek használatához képest az általános bőrápolók napközbeni használata ritkább, mert inkább a testi tisztálkodáshoz kötődik.
A piac szereplői között megtalálható a Beiersdorf, Unilever, Henkel, L`Oreal, EVM, Colgate Palmolive és mások. A Beiersdorf Nivea kréme európai és hazai szinten is piacvezető termék az általános bőrápoló krémek között. Új versenytárs megjelenése, vagy új márka/termék bevezetése viszonylag könnyű. A fogyasztók elvárják, hogy a piaci szereplők időnként új termékkel jelentkezzenek. A nagyobb márkák ennek megfelelve szinte minden évben új termékkel bővítik portfoliójukat. A magyar piacon még jelen nem lévő, de nemzetközileg már ismert gyártók száma is nagy.
A fogyasztó megszokta, hogy a krémek tekintetében, mint alapvetően fontos tényezőt emelik ki a forgalmazók a hidratáló képességet, bár ennek mibenléte nem közismert. Annyi azonban a köztudatban is elterjedt, hogy jótékony bőrnedvességre, ami a bőr lényeges tulajdonságai közé tartozik. A vásárlói döntést ezen okból erőteljesen befolyásolhatja a hidratálással kapcsolatos bármilyen marketingállítás.
A hidratálás eredményeként alakul ki a "selymes bőr", a "jó közérzetű bőr", de a hidratáltság közvetlenül nem érzékelhető, sőt nem is mérhető.
Az Unilever
Az 1991-ben megalakult Unilever a holland-angol Unilever csoport magyarországi leányvállalata. Más vállalkozásban többségi részesedése nincsen. Az Unilever két tulajdonosa a holland Marga BV és a holland Saponia BV, mindkettő a holland Unilever NV leányvállalata.
Az Unilever élelmiszeripari, valamint háztartásvegyipari- és kozmetikai termékek gyártásában és forgalmazásában érdekelt.
A háztartásvegyipari körben az Unilever folyékony tisztítószerek (pl. Domestos, CIF, Coccolino), a kozmetikai termékek körében dezodorok (pl. Axe), szappanok (pl. Baba, Dove), samponok (Dove, Sunsilk), testápolószerek (Dove, Baba), és szájhygiéniai termékek (Signal, Amodent) gyártásával és/vagy forgalmazásával foglalkozik. 4 gyárral rendelkezik az országban. A rákospalotai gyárban margarin- és dresszinggyártás, a nyírbátori gyárban folyékony háztartási tisztítószer és folyékony testápolószerek gyártása, a röszkei gyárban levespor és ételízesítőgyártás, míg a veszprémi gyárban jégkrém-fagylaltgyártás folyik.
A Versenytanács 2003. március 20-án kelt Vj-156/2002/26. számú határozatában az Unilever jogsértését állapította meg mosogatószerének fogyasztómegtévesztésre alkalmas reklámozása miatt, s vele szemben 1.000.000.- Ft bírságot szabott ki.
2004. évi belföldi értékesítésének nettó árbevétele 61.042 E Ft.
A Dove Intenzív krémet Európa szerte bevezette, hogy beléphessen az általános bőrápoló krémek európai piacára. Eddig az ún. tulipános reklámfilmet Németországban, Svájcban, Csehországban, Lengyelországban, Oroszországban, Lettországban, Litvániában, Észtországban, Szlovákiában, Szerbiában, Bulgáriában és Ukrajnában vetítették.
Közülük öt országban folyik valamilyen eljárás a Nivea forgalmazójának a kezdeményezésére: Németországban, Bulgáriában és Lengyelországban a bíróság előtt, Ukrajnában a versenyhatóság előtt, Romániában pedig a reklámszövetség előtt.
A Dove Intenzív krémet 2005. júliusában Magyarországon is sikerrel vezette be, de a piacvezető továbbra is a Beiersdorf Nivea kréme maradt.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!