Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Gazdasági Versenyhivatal 156/2002/26 számú határozata fogyasztómegtévesztés tárgyában. Eljárás alá vont: Unilever Magyarország Gyártó és Kereskedelmi Kft.

Vj-156/2002/26

Vj-156/2002/26

A Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsa a Unilever Magyarország Gyártó és Kereskedelmi Kft. (Budapest) ellen fogyasztói döntések tisztességtelen befolyásolása miatt indult eljárásban tárgyaláson meghozta az alábbi

határozatot

A Versenytanács megállapítja, hogy az eljárás alá vont Cif Cream termékének 2002. július 29. és 2002. szeptember 18. között folytatott televíziós reklámozása alkalmas volt a fogyasztók megtévesztésére.

A Versenytanács kötelezi az eljárás alá vontat 1.000.000 Ft (Egymillió forint) bírság megfizetésére, amelyet a határozat kézhezvételétől számított 30 napon belül a Gazdasági Versenyhivatal 10032000-01037557 számú bírságbevételi számla javára köteles megfizetni.

A határozat felülvizsgálatát a kézhezvételtől számított 30 napon belül a Fővárosi Bíróságnak címzett, de a Gazdasági Versenyhivatalnál benyújtható keresettel lehet kérni.

Indoklás

A Gazdasági Versenyhivatal versenyfelügyeleti eljárást indított az Unilever Magyarország Gyártó és Kereskedelmi Kft. ellen, mivel észlelte, hogy az eljárás alá vont a Cif Cream márkanéven forgalmazott termékének reklámja megtévesztheti a fogyasztókat, megsértve a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Tpvt.) és a gazdasági reklámtevékenységről szóló 1997. évi LVIII. törvényt (a továbbiakban: Grtv.) rendelkezéseit.

I.

Az eljárás alá vont, az érintett termékpiac

1. Az élelmiszer-feldolgozó, és közszükségleti cikkeket gyártó és forgalmazó Unilever vállalatcsoporthoz (a továbbiakban: Unilever) tartozó, hollandiai székhelyű Marga B.V. által 1991-ben alapított eljárás alá vont tevékenységi köre egyebek között kiterjed a tisztítószerek gyártására, fogyasztási cikkek nagy- és kiskereskedelmére.

2. Az általános használatra szolgáló tisztítószerek hazai piacán elkülönült piaci kategóriát alkotnak a súrolószerek, azon belül is a por alakú és a folyékony termékek, amellett, hogy különböző további részpiaci kategóriákba tartoznak a speciális célokra kifejlesztett termékek (WC-tisztítók, WC-öblítők, vízkő- és rozsdaoldók, mosogatószerek stb.).

Az MSZ 3652-79 sz. "Súrolószer" című (kötelező erővel nem bíró) szabvány szerint a súrolószerek szilárd felületek (csempe, porcelán, tűzizománcozott és egyéb háztartási fémtárgyak) részben mechanikai, részben emulgeálás útján való tisztítására szolgáló por és folyékony állagú készítmények. A súrolószerek vízben oldhatatlan dörzsölő hatású ásványi anyagokat (dolomit liszt, kvarcliszt, timföld stb.), mosóaktív-anyagokat (szappan, szintetikus felületaktív-anyag), vízben oldhatatlan alkáli sókat (szóda, foszfátok stb.) tartalmaznak. Ezeken kívül tartalmazhatnak még színezékeket, illatanyagot, különleges hatású (pl. kézkímélő, fertőtlenítő) adalékanyagokat is.

3. Az Unilever az 1970-es évek elején vezette be a folyékony súrolószerek technológiáját Európában, majd a világ más részein is. Saját megítélése szerint a versenytársak termékei valójában az ő technológiájának utánzatai, amelyek a szabadalom lejártát követően jelentek meg.

Hazánkban az eljárás alá vont a Cif Cream (a továbbiakban: Cif) elnevezésű folyékony súrolószert forgalmazza.

4. A magyarországi folyékony súrolószerpiac a 2001. évi stagnálást követően 2002. elején növekedésnek indult. A 2002. év első negyedévében a piac összességében több mint 20%-kal nőtt. A 2002. év március-áprilisára és május-júniusára vonatkozó adatok szintén mintegy 20%-os növekedést mutatnak. Ezt követően a piac kisebb mértékben, de tovább növekedett.

5. Egy 2002. áprilisában indult reklámtámogatással új termék jelent meg a folyékony súrolószerek piacán, a Cillit Cream (a továbbiakban: Cillit), amely az eljárás alá vont Cif terméke piaci részesedésének visszaeséséhez vezetett.

Az eladott folyékony súrolószerek értékét tekintve a Cif 2002. elején még több mint 90%-os részesedéssel rendelkezett, de ezt követően folyamatosan csökkent a részesedése: 2002. március-áprilisában kb. 88%-ra, május-júniustól 70-71%-ra. A Cillit piaci részesedése 2002. március-áprilisban 6,5%, május-júniustól mintegy 21% volt.

2002. májusától az értékesített Cif értékének, illetőleg mennyiségének csökkenése megállt, enyhe emelkedést mutat. A Cillit iránti kereslet ezen időpontig igen erőteljesen emelkedett, ekkortól az eladott mennyiség csak kisebb mértékben emelkedik.

A Cif és a Cillit termékek mellett jóval kisebb piaci részesedéssel egyéb termékek is jelen vannak a piacon (Ajax, Bip, Frosch stb.).

6. A Gazdasági Versenyhivatal Vj-91/2002. szám alatt versenyfelügyeleti eljárást folytatott a Reckitt Benckiser Magyarország Termelő és Kereskedelmi Kft. ellen. A vizsgálat tárgya a Cillit termék 2002. április 1-től látható televíziós reklámja volt.

II.

Az eljárás alá vont vizsgált magatartása

1. A 2001-ben súrolószert nem reklámozó eljárás alá vont 2002. július 29. és 2002. szeptember 18. között számos alkalommal tette közzé a Cif termék televíziós reklámját két országos kereskedelmi televíziós csatornán.

A reklámban a következő szöveg hangzik el: "Ne sértsük durva szerekkel kedves tárgyainkat. A makacs konyhai szennyeződéseket a Cif a legnagyobb hatékonysággal tisztítja, de nem károsítja a felületeket és tárgyaink hosszantartó csillogással hálálják meg a gondoskodást."

A szöveg képi illusztrációjának első része "Egy otthon Cif nélkül" felirattal kezdődik. Egy kék és fehér színű címkén "súrolószer vízkőoldóval" feliratot viselő, piros zárókupakkal rendelkező flakon jelenik meg, mely elől az idézett első mondat elhangzásakor a fürdőszobából kimenekül egy kád, fintorog a csap és a konyhában egy borzadó tűzhelyből láng csap ki. A második mondat elhangzása közben egy tűzhely fölött megjelenik a tűzhely - alapszínében a másik oldalnál fehérebb - jobb oldalán a Cif termék, illetve a baloldalon a "súrolószer vízkőoldóval" feliratú flakon. A képi illusztráció szerint a Cif egyszeri törléssel eltüntet egy szennyeződést, míg a másik termék használatakor egy kevés megmarad a szennyeződésből. Végül "egy otthon Ciffel" felirat kíséretében egy elégedetten mosolygó tűzhely és egy táncoló kád jelenik meg. A reklámot a Cif termék flakonjának bemutatása zárja, miközben a következő hallatszik: "Cif. Tiszta, ragyogó otthon."

2. Az eljárás alá vont előadta, a vizsgálat tárgyává tett reklámfilm azt kívánta kommunikálni a fogyasztóval, a Cilliten kívül létezik olyan más folyékony súrolószer, amely amellett, hogy a mindennapos vízkövet is eltávolítja, a makacs konyhai szennyeződésekben felülmúlja a Cillit folyékony súrolószert, s egyben nem károsítja durva módon a felületeket. Ez a reklámfilm egy piaci megoldás volt a Cilittel szemben. A Gazdasági Versenyhivatal megkereséséből tudták, hogy versenyfelügyeleti eljárás indult a Reckitt Benckiser Magyarország Termelő és Kereskedelmi Kft-vel szemben, a reklámfilm ugyanakkor egy tudatos marketing eszköz volt, mert a Cillit reklám sugárzásával a versenytárs piaci előnyre tett szert.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!