Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1993.5.312 Az egyszer már végrehajtás során lefoglalt vagyontárgy ismételt elzálogosításának következményei [Ptk. 200. § (2) bek., 251. § (3) bek., 254. § (1) bek., 1979. évi 18. tvr. 31. §, 72. §, 75. § (3) bek.].

Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alperest, hogy 1 472 272 Ft-ot, ennek évi 44%-os kamatát a megyei bíróság végrehajtói letéti számlájára fizessen meg. Ítéletében tényként állapította meg, hogy a felperes - a perben nem álló S. T. és felesége részére - 1989. augusztus 14-én kötött szerződés alapján vállalkozói hitelt folyósított 1 000 000 Ft összegben, amelyet 1989. november 15-én egy összegben kellett volna visszafizetni évi 27%-os kamatával együtt. Késedelmes teljesítés esetén további évi 8%-os késedelmi kamat megfizetését kötötték ki. Az adósok a felvett kölcsön erejéig biztosítékként lekötötték az NJ 15-76 forgalmi rendszámú 190 E típusú személygépkocsit, melynek forgalmi engedélyébe a kölcsönt biztosító zálogjogot a rendőrség 1989. december 15-ig bejegyezte.

Az adósok fizetési kötelezettségüknek határidőre nem tettek eleget, ezért ellenük végrehajtási eljárás indult, mely ez idő szerint a megyei bíróság végrehajtói irodánál folyamatban van. Az adósok fizetési kötelezettségüknek 1989. december 15-ig sem tettek eleget, ezért a felperes a zálogjog törlésig szóló bejegyzését kérte a rendőrségtől, mert az a valóságban csak 1990. december 15-ig tüntette fel a zálogjogot a felperes javára.

S. T. 1990. július 30-án az alperestől 1 200 000 Ft kölcsönt vett fel évi 34%-os kamat és 5% kezelési költség mellett. Az alperestől felvett kölcsön fedezetéül is lekötötte ugyanazt a személygépkocsit, amelyet a felperestől felvett kölcsön fedezetére már korábban szintén lekötött. Az alperesnek a szerződéskötés előkészítése során olyan bejelentést tett, hogy a gépkocsi tehermentes, és ennek bizonyítására a forgalmi engedély olyan fénymásolatát csatolta, amelyben a felperes javára bejegyzett zálogjog nem volt feltüntetve. A kölcsönszerződésben írt fizetési kötelezettségének határidőben az alperes részére sem tett eleget.

A felperes által megindított végrehajtási eljárás során a végrehajtó 1990. január 29-én a perbeli személygépkocsit 1 500 000 Ft becsértékben lefoglalta, és elszállításáról intézkedett. S. T. a végrehajtó intézkedése elleni panasza, majd a végrehajtás megszüntetése iránti per sikertelensége után a végrehajtó a gépkocsi elszállítását 1991. január 4-re tűzte ki, amikor is S. T. a végrehajtót arról tájékoztatta, hogy időközben a gépkocsira az alperes javára is zálogjog lett bejegyezve, ezért a gépkocsit nem a végrehajtó, hanem az alperes részére adta át, aki a végrehajtó felhívása ellenére sem volt hajlandó kiszolgáltatni a gépkocsit arra hivatkozással, hogy S. T. azt tehermentesen ajánlotta fel biztosítékul, valamint hogy a felperes javára a forgalmi engedélybe csak 1990. december 15-ig volt bejegyezve a jelzálogjog, ezért saját követelésének kielégítésére a gépkocsit 1991. január 4-én már jogszerűen vehette birtokba.

A végrehajtó feljelentésére S. T. ellen csalás és "zálogtárgy elsikkasztása" miatt az Sz.-i Városi Ügyészség a nyomozást elrendelte. Az alperes a személygépkocsit saját udvarán tárolta, majd S. T. 1991. május 9-én bizományosi szerződést kötött a K. Autókereskedéssel a gépkocsi értékesítésére. A gépkocsit végül 1991. május 10-én adásvételi szerződéssel az Sz.-i Nyomda részére 1 300 000 Ft-ért értékesítette, és a vételárból 1 200 000 Ft-ot az alperesnek megfizetett. A fennmaradó 100 000 Ft-ot a K. Autókereskedés közvetítési díj, tárolási díj, mosás költsége, rendszámtábla felszerelése, hátsó lámpabura cseréje, tankolás, olajcsere, átvizsgálás és féktisztítás címén elszámolta.

A gépkocsi forgalmi értéke a szakértői vélemény alapján 1 475 000 Ft, a Merkur Személygépkocsi Értékesítő Vállalat szerint 1991. január és május között 1 500 000-1 800 000 Ft között volt, míg a SZÖVMÜ Kft. tájékoztatása szerint a bonyolítási költséget a bíróság által meghatározott foglalási értékből vonják le.

Egyéb vagyontárgyak értékesítéséből a felperes követelésére 153 450 Ft összeg folyt be. A felperes követelése 1991. május 10-én 1 millió forint tőketartozásból, hátralékos és ügyleti kamatból, a végrehajtó által átutalt 153 450 Ft levonása után járó 380 883 Ft, illetőleg 91 389 Ft kamatból, összesen: 1 472 272 Ft-ból állt. A felperes keresete ennek, valamint az ez után a kifizetés napjáig járó évi 44%-os kamat és perköltség megfizetésére irányult.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét alaposnak találta.

A zálogjogra vonatkozó közös szabályok szerint a Ptk. 251. §-ának (3) bekezdése értelmében a kielégítési jogot - ha a törvény másképpen nem rendelkezik - a zálogtárgyra az elzálogosítás után szerzett jogok nem érintik. Ha ugyanazt a zálogtárgyat több zálogjog terheli, eltérő jogszabály hiányában a kielégítés joga a zálogjogosultakat zálogjoguk keletkezésének sorrendjében illeti meg. A bankhitelt biztosító zálogjog kielégítési elsőbbséget biztosít. Jelen esetben azonban a két pénzintézet ugyanazon vagyontárgyat kötötte le szerződéssel a kölcsön folyósításának fedezeteként. Ennek következtében pedig az az irányadó, hogy melyik zálogjog keletkezett korábban. Megállapította, hogy a felperes zálogjoga l989. augusztus hó 14-én keletkezett, melynek alapján 1990. január 29-én a végrehajtó a zálogtárgyat le is foglalta, az alperes zálogjoga ehhez képest később, csak 1990. július 30-án került bejegyzésre. Utalt arra, hogy a Vht. 75. §-ának (3) bekezdése szerint a lefoglalt zálogtárgynak az elzálogosítása bűncselekményt valósít meg, és a végrehajtás során is elsőbbséget élvez a szerződéses vagy törvényes zálogjog alapján fennálló követelés kielégítése. Eszerint is a felperest illette volna meg a kielégítési elsőbbség az alperessel szemben.

Az alperes a felperes korábban szerzett zálogjogáról, valamint a bírósági végrehajtásról és foglalásról 1991. január 4-én tudomást szerzett, ennek ellenére a zálogtárgyat a végrehajtónak nem adta ki. Ettől az időponttól kezdődően az alperes magatartása jogellenes és felróható, amely kártérítési kötelezettséget von maga után. Az alperes felelőssége a Ptk. 251. §-ának (3) bekezdése, valamint a Ptk. 339. §-a alapján fennáll.

Az összegszerűség tekintetében a Merkur Személygépkocsi Értékesítő Vállalat és a SZÖVMÜ Kft. válaszleveleit elfogadva arra a következtetésre jutott, hogy a perbeli személygépkocsit magasabb áron lehetett volna értékesíteni 1 300 000 Ft-nál, s amennyiben a gépkocsit a végrehajtónak vagy a felperesnek az alperes kiadta volna, nem merült volna fel a felperes által megjelölt ügyleti és késedelmi kamat, valamint a felperes a befolyt összeget más kölcsönök folyósításához 44%-os kamatra felhasználhatta volna.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!