Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1997.1.49 A törvény a munkavállaló jogorvoslati igényét csak akkor zárja ki, illetve korlátozza, ha azt az abban megállapított határidőn túl érvényesíti [1992. évi XXII. törvény 100. § (1) bek., 202. § (2) bek.].

A felperes az F. M.-mel 1992. augusztus 27-én kötött megállapodás alapján a Gy. H. Rt. igazgatója volt. Az Állami Vagyonügynökség az 1977. évi VI. tv. 15. §-ában biztosított jogkörére hivatkozva 1992. október 29-ével felmentette az igazgatói beosztásából, és az Mt. 96. §-a (1) bekezdésének a) és b) pontja alapján 1992. november 8. napjával megszüntette a munkaviszonyát. A rendkívüli felmondás nem tartalmazott sem indokolást, sem tájékoztatást a jogorvoslat lehetősége tekintetében.

A felperes által a rendkívüli felmondás hatálytalanítására és az elmaradt munkabére megfizetésére indított perben a munkaügyi bíróság ítéletével kötelezte az Állami Vagyonügynökség alperest a felperes munkaviszonyának helyreállítására. A munkaügyi bíróság a felperes anyagi igénye vonatkozásában nem döntött. A megyei bíróság ítéletével helybenhagyta az elsőfokú bíróság ítéletét.

A felperes 1994. augusztus 18-án keresetlevelet terjesztett elő a Gy. H. Rt. alperes ellen, amelyben 1992. október 22. napjától havi 150 000 forint elmaradt munkabér megfizetésére kérte kötelezni az alperest. A per során kiterjesztette a keresetét az Állami Vagyonügynökségre is. Ehhez képest a perben a Gy. H. Rt. I. rendű, az Állami Vagyonügynökség II. rendű alperesként vett részt.

A munkaügyi bíróság ítéletével egyetemlegesen kötelezte az alpereseket - havi 100 000 forint munkabér figyelembevételével - 6 havi időtartamra 600 000 forint elmaradt munkabér, annak 1994. március 1. napjától számított 20% kamata, 30 000 forint perköltség és 36 000 forint eljárási illeték megfizetésére. Az ítélet indokolásának lényege szerint a felperes az Mt. 202. §-ának (2) bekezdésére figyelemmel csak a kereset benyújtását megelőző hat hónapra támaszthat munkabér-követelést. Minthogy az iratokból megállapítható, hogy a felperes a keresetét csak a munkáltató jogellenes határozatának meghozatalát követő 21 hónappal nyújtotta be a bírósághoz, továbbá, hogy a munkaszerződés szerint a személyi alapbére havi 1 000 000 forint volt, a felperes követelését csak az ítéletben megjelölt összeg erejéig találta megalapozottnak.

Az ítélet ellen a felperes a keresetének megfelelő döntés meghozatala, a II. rendű alperes a felperes keresetének elutasítása végett terjesztett elő fellebbezést. A felperes hivatkozott a bíróságnak a jogellenes rendkívüli felmondással kapcsolatos korábbi jogerős ítéletére, valamint arra, hogy az említett perben valamennyi igényét előterjesztette a jelen per II. rendű alperesével szemben, ehhez képest a teljes kiesett időre illeti meg az elmaradt munkabér. Előadta, hogy az egyösszegű kifizetés miatt kedvezőtlen adózási helyzetbe kerül, és az adótöbbletet a jogellenes magatartást tanúsító károkozónak kell viselnie. Kifogásolta, hogy a munkaügyi bíróság csak a kinevezési bérét vette alapul, amikor az őt követő igazgatók annál lényegesen több bért kaptak.

A II. rendű alperes a fellebbezésében kifejtette, hogy miután a felperes nem terjesztett elő a bíróság korábbi ítéletének kiegészítésére irányuló kérelmet, és e körben a felülvizsgálati kérelem lehetőségével sem élt, az anyagi követelését ítélt dolognak kell tekinteni, és ehhez képest el kell utasítani a keresetét. Egyebekben a gazdasági vezető munkaviszonya esetében a munkáltató az a cég, amelynek az élén áll, ezért nem volt lehetőség az egyetemleges kötelezésre.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!