Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Veszprémi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.27119/2018/37. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (ÉPÍTÉSI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 339. §, 339/A. §, 340. §, 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 45/A. §, 62. §, 1997. évi LXXVIII. törvény (Étv.) 2. §, 33/A. §, 48. §, 48/A. §, 2001. évi LXIV. törvény (Kötv.) 62. §, 63. §, 2004. évi CXL. törvény (Ket.) 1. §, 3. §, 49. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 13. §, 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet (OTÉK) 33. §, 36. §, 37. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. §, 4. §, 312/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet (Épelj.) 17. §, 67. §, 68. §, 314/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet 45. §] Bíró: Karászi Gábor

Kapcsolódó határozatok:

*Veszprémi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.27119/2018/37.*, Kúria Kfv.37033/2020/4.

***********

Veszprémi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság

8.K.27.119/2018/37.

A Veszprémi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság dr. Pajor Levente ügyvéd (felperesi jogi képviselő címe) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek - dr. Horváth Zsuzsanna kamarai jogtanácsos által képviselt Budapest Főváros Kormányhivatala (alperes címe) alperes ellen építésrendészeti ügyben hozott közigazgatási határozat felülvizsgálata iránt indított közigazgatási perében a 2019. október 9. napján 13:00 órakor megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta és nyilvánosan kihirdette az alábbi

í t é l e t e t :

a bíróság a keresetet elutasítja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 50.000 (ötvenezer) forint perköltséget, valamint az államnak - külön felhívásra - 30.000 (harmincezer) forint illetéket.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s

A bíróság a peres felek írásbeli és személyes előadása, a közigazgatási eljárás iratai, Név1, Név2, Név3 és Név4 tanúk vallomása, Név5 igazságügyi építész szakértő szakvéleménye, valamint a per egyéb adatai alapján a következő tényállást állapította meg.

A Elsőfokú hatóság neve (a továbbiakban: elsőfokú hatóság) a kulturális örökség védelméről szóló 2001. évi LXIV. törvény (a továbbiakban: Ktv.) 62. § b) pontjában és 63. § (1) bekezdésében meghatározott örökségvédelmi felügyeleti feladatok ellátása keretében 2016. szeptember 30-án helyszíni szemlét tartott a Cím1. szám - helyrajzi szám1 hrsz. - alatt, amely eredményeként azt tapasztalta, hogy a társasház udvarán egy új, vendéglátás célját szolgáló építmény került elhelyezésre. Az ugyanezen a napon készült hivatalos feljegyzésben rögzítette, hogy "az építmény három oldalról - vélhetően kivehető üvegfal elemekkel - zárt, a szomszédos épülethez (Cím2) közvetlenül nem kapcsolódik. Az építmény tartószerkezete az altalajba rögzített, ennek nyomai a térkő burkolaton jól kivehetők. Az építmény fa járófelülettel ellátott, mely a szomszédos épület nyílászáróinak folytatásaként épült meg.".

2016. november 15-én az elsőfokú hatóság ismét helyszíni szemlét folytatott le ugyanezen ingatlanon, amely során készült hivatalos feljegyzésben azt állapította meg, hogy "a vendéglátás célját szolgáló építményt tovább építették, az eddig szabadon álló építmény a szomszédos épülettel (Cím2 helyrajzi szám2 hrsz.) egy "nyaktaggal" került összeépítésre".

Az elsőfokú hatóság a tényállás tisztázása érdekében 2017. január 23-án újabb helyszíni szemlét foganatosított a hatósági eljárás keretében. A helyszíni szemléről felvett jegyzőkönyv Név1 városi főépítész nyilatkozatát a következők szerint tartalmazta: "Építtető az építéshatóságot kereste meg egy mobil jellegű fémvázas, vászontetős, téliesíthető műanyag oldalfalas kitelepüléssel kapcsolatban. Az építési hatóság úgy nyilatkozott, hogy nem engedélyköteles, hanem településképi bejelentésköteles. A főépítészi egyeztetésen főépítész a bemutatott elképzelést nem tartotta megfelelőnek településképi szempontból, hivatkozva nem kívánatos precedens elterjedésére. Javasolta a csatlakozó épület eredeti tervezőjének megkeresését annak érdekében, hogy egy építészeti, településképi szempontból illeszkedő épületrész készüljön. Az építmény előképeként Étterem neve étterem üvegezett bővítményét javasolta. Felhívta a figyelmet az építési eljárások betartására, valamint annak tisztázására, hogy a csatlakozó épület bővítése idegen tulajdonú területen megvalósítható-e építésjogi szempontból.". A jegyzőkönyv idézte a városi főépítész további nyilatkozatát is, amely szerint: "A tervet benyújtották településképi bejelentésre a fenti javaslatok alapján, amellyel kapcsolatban főépítészi csoport szóban és e-mail üzenetben jelezte tervező felé, hogy az elhelyezéssel érintett terület műemléki védettségű és az érvényes jogszabályok szerint ezen területen településképi eljárást polgármester nem folytathat le. (Az e-mailt jelen jegyzőkönyvhöz csatoljuk.) Ennek megfelelően a településképi bejelentési eljárás nem került lefolytatásra.".

A jegyzőkönyvben az elsőfokú hatóság idézte még Név6nak, a Cím1. szám alatti társasház közös képviselőjének azon nyilatkozatát is, hogy "A Társasház hozzájárulását adta a kitelepülésre az építmény elhelyezésével kapcsolatban jelezte építtetőnek, hogy a szükséges hatósági engedélyeket szerezze be. A társasháznak egy mobil jellegű építmény vázlatait mutatta, nem a megvalósult fémszerkezetes építményt, arról csak értesítést küldött, hogy ezt terveztetnie kellett.".

A fentieket követően az elsőfokú hatóság, arra hivatkozással, hogy a felperes, mint építtető az építési engedély köteles építési tevékenység végzéséhez szükséges (jogerős) építési engedéllyel nem rendelkezett, vele szemben az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Étv.) 48. § (1) bekezdés a) pontja és (2) bekezdés aa) alpontja alapján jogszerűtlen építési tevékenység végzése miatt a 2017. március 24. napján meghozott határozatszám1. ügyiratszámú végzésével építésrendészeti eljárást indított.

Az elsőfokú hatóság ezen építésrendészeti eljárásban 2017. április 25. napján meghozott határozatszám2. ügyiratszámú határozatával a felperest, mint a Cím1. szám alatti helyrajzi szám1. hrsz.-ú ingatlan területén vendéglátás célját szolgáló építmény (épületbővítés) építtetőjét kötelezte a szabálytalan állapot megszüntetésére, az ingatlan területén - műemléki környezetben - létesített építmény bontására.

Ezt követően azonban az elsőfokú hatóság a határozatszám3. ügyiratszámú, 2017. május 31. napján kelt határozatával a fenti 16. alszámú, 2017. április 25-ei döntését visszavonta.

Ugyanezen a napon, tehát 2017. május 31-én az elsőfokú hatóság meghozta a határozatszám4. ügyiratszámú határozatát (a továbbiakban: elsőfokú határozat), amellyel a felperest, mint a Cím1. szám alatti helyrajzi szám1. hrsz.-ú ingatlan területén vendéglátás célját szolgáló épület építtetőjét ismét a szabálytalan állapot megszüntetésére, az ingatlan területén - műemléki környezetben - létesített vendéglátás célját szolgáló épület bontására kötelezte; a kötelezettség teljesítésére 90 napos határidőt állapított meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!