Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2003.842 Az 1998. évi XIX. törvény 129. §-a (1) bekezdésének b) pontjában és 327. §-ának (2) bekezdésében megjelölt előzetes letartóztatási ok nem azonos. Amennyiben az előzetes letartóztatás nem a 129. § (1) bekezdésének b) pontján, hanem más okon alapszik, a bíróságnak ülést nem kell tartania [1998. évi XIX. tv. 129. §-a (1) bekezdésének b) pontja, illetve a 327. §-ának (2) bekezdése].

A megyei bíróság a 2002. október 7-én kihirdetett - nem jogerős - ítéletével az V. r., a VI. r. és a VII. r. vádlott bűnösségét társtettesként, különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés bűntettének kísérletében állapította meg, s ezért őket egyaránt 7 év 6 hó börtönbüntetésre, továbbá 7 évi közügyektől eltiltásra ítélte.

Az előzetes letartóztatásban lévő V., VI. és VII. r. vádlott védője védencei - szerény összegben meghatározott - óvadék ellenében történő előzetes fogva tartásának megszüntetése iránt terjesztett elő indítványt, amit az ítélőtábla a 2003. augusztus 26-án tanácsülésen meghozott végzésével elutasított, hivatkozva arra, hogy a vádlottak előzetes letartóztatásának elrendelésére tartalmilag az 1998. évi XIX. törvény (továbbiakban : Be.) 327. §-ának (2) bekezdésére alapozottan került sor, ez okból viszont a Be. 147. §-ának (1) bekezdése értelmében az óvadék letétele kizárt.

Az ítélőtábla végzése ellen az említett három vádlott jelentett be fellebbezést.

A Legfőbb Ügyészség nyilatkozatában a végzés hatályon kívül helyezését és az ítélőtábla új eljárásra utasítását indítványozta.

Az abban kifejtett álláspont szerint az ítélőtábla eljárási szabályt sértett, amikor az indítványról tanácsülésen döntött, ugyanis a Be. 147. §-ának (3) bekezdése az ülés tartását nem pusztán lehetőségként, hanem kötelező eljárási cselekményként említi. Ezen túlmenően a Be. 327. §-ának (2) bekezdésében írtak nem tekinthetők az óvadék elfogadását kizáró külön előzetes letartóztatási oknak, mivel a Be. 327. §-ának (2) bekezdése csupán konkretizálja a Be. 129. §-a (2) bekezdésének b) pontjában meghatározott általános szabályt azzal, hogy a nem jogerősen kiszabott szabadságvesztés büntetés tartamát a szökés, elrejtőzés veszélyét megalapozó okok közül kiemeli.

A fellebbezések nem alaposak, s a Legfelsőbb Bíróság nem osztotta a Legfőbb Ügyészség ezzel kapcsolatos érveit sem.

A Be. 327. §-a (2) bekezdésének szövegezése nem hagy kétséget afelől, hogy az itt, valamint a Be. 129. §-a (2) bekezdése b) pontjában megjelölt előzetes letartóztatási ok - azon túl, hogy mindkettőben utalás történik a szökés, elrejtőzés veszélyére - nem tekinthető azonosnak, hiszen a Be. 327. §-ának (2) bekezdése szerint az ügydöntő, jogerőssé nem váló határozat kihirdetését követően az előzetes letartóztatás a 129. § (2) bekezdésének a), b) vagy d) pontjában meghatározott okokon kívül - vagyis azokon túlmenően - akkor is elrendelhető, ha az ítéletben kiszabott szabadságvesztés tartamára figyelemmel a vádlott szökésétől vagy elrejtőzésétől kell tartani.

Ezt erősíti meg egyébként, hogy az idézett törvényszakaszokban eltérő az előzetes fogva tartás elrendelésének vagy fenntartásának a célja is. Amíg a 129. § (2) bekezdésének b) pontja célként a terhelt eljárási cselekménynél kötelező jelenlétének biztosítását szolgálja, amelyet a szökés, elrejtőzés veszélye vagy más körülmény fenyeget, addig a 327. §-ának (2) bekezdésében írt esetben - függetlenül attól, hogy a terhelt jelenléte a további eljárási cselekményeknél szükséges-e vagy sem - a cél maga a szökés vagy elrejtőzés veszélyének kiküszöbölése, amelyre a nem jogerősen kiszabott büntetés súlyossága nyújt következtetési alapot.

A Be. 327. §-ának (2) bekezdésében jelzett előzetes letartóztatási ok tehát - amelynek alkalmazására csupán az elsőfokú bíróság ügydöntő határozatának meghozatalakor, a nem jogerősen kiszabott büntetés ismeretében kerülhet sor, - semmiképpen sem tekinthető a 129. § (2) bekezdése b) pontjában foglalt okkal azonosnak.

Mivel pedig a Be. 147. §-ának (1) bekezdése az óvadék letételét, s ezzel egyidejűleg az előzetes letartóztatás megszüntetését kizárólag a 129. § (2) bekezdésének b) pontjában meghatározott esetben teszi lehetővé, törvényesen járt el az ítélőtábla, amikor a védői indítványt - amely egyébiránt sem a felajánlandó óvadék összegére, sem a felajánló személyére nézve nem tartalmazott adatot - elutasította.

A Be. 147. §-ának (3) bekezdése valóban akként rendelkezik, hogy a felajánlott óvadékról és elfogadásáról a bíróság ülést tart, ezen az ügyészt, a terheltet, a védőt, valamint az óvadék felajánlóját meghallgatja.

Az előzetes letartóztatásnak az óvadék letétele mellett történő megszüntetésére azonban kizárólag akkor nyílik lehetőség, ha az előzetes letartóztatás a Be. 129. §-a (2) bekezdésének b) pontján alapul. Csak e feltétel fennállta esetén van jelentősége az ülésnek, hiszen az azon történő meghallgatás éppen annak tisztázására hivatott, hogy az óvadék letétele a bűncselekményre és a személyi körülményekre tekintettel valószínűsíti-e az eljárási cselekménynél a terhelt megjelenését, továbbá, hogy a terhelt (illetőleg az óvadékot felajánló) személyi és vagyoni helyzetére figyelemmel az említett cél eléréséhez milyen összegben indokolt meghatározni az óvadékot. E kérdések megvizsgálása nélkül ugyanis a bíróság az indítvány sorsáról nem tud megalapozottan dönteni. Akkor viszont, ha - mint a jelen esetben is - az alkalmazott előzetes letartóztatási ok eleve kizárja az óvadék felajánlását, a 147. § (3) bekezdésében felsorolt eljárási részvevőknek e körben történő meghallgatása (mivel az általuk szolgáltatandó információk a bíróság döntését értelemszerűen nem befolyásolhatják) szükségtelen. Ezért a bíróságnak ilyen esetben ülést nem kell tartania, hanem az indítványt elutasító döntését tanácsülésen [Be. 234. § (5) bekezdése, 345. §-a] hozhatja meg.

Minthogy a kifejtettek értelmében az ítélőtábla eljárási szabályt sem sértett, a Legfelsőbb Bíróság a megtámadott végzést - a Be. 382. §-ára figyelemmel a Be. 384. §-a szerint tanácsülésen eljárva - a Be. 371.§-ának (1) bekezdése alapján helybenhagyta. (Legf. Bír. Bf. III. 2336/2003. sz.)