Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Gfv.30107/2012/6. számú precedensképes határozata tulajdonjog megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 195. §, 206. §, 1991. évi XLIX. törvény (Cstv.) 4. §, 34. §] Bírók: Csőke Andrea, Hosszú Hedvig, Pethőné dr. Kovács Ágnes

A határozat elvi tartalma:

A nem az adós tulajdonában álló vagyontárgyaknak a felszámolás során történő értékesítéséből befolyó ellenérték nem tartozik a felszámolási vagyonba. A tulajdonjogát állítónak a felszámolás kezdő időpontjára vonatkozóan kell tulajdonjogát bizonyítania. 1991. XLIX. Tv. 34. § (2), 1991. XLIX. Tv. 4. § (1), 1952. III. Tv. 195. § (6), 1952. III. Tv. 206. § (1)

Kapcsolódó határozatok:

Kúria G.40541/2010., Budapest Környéki Törvényszék G.40541/2010/9., Fővárosi Ítélőtábla Gf.40466/2011/5., *Kúria Gfv.30107/2012/6.* (BH+ 2013.4.163)

***********

Gfv.VII.30.107/2012/6.szám

A Kúria mint felülvizsgálati bíróság a dr. Lencs Petra ügyvéd) által képviselt R. T. B.V. felperesnek dr. Szabó János Zoltán ügyvéd által képviselt R. T. H.Korlátolt Felelősségű Társaság "felszámolás alatt" alperes ellen tulajdonjog megállapítása iránt a Pest Megyei Bíróságon 1.G.40.541/2010.számon folyamatban volt és a Fővárosi Ítélőtábla 11.Gf.40.466/2011/5.számú ítéletével jogerősen befejezett perben, a jogerős ítélet ellen a felperes által előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán tartott nyilvános tárgyaláson meghozta az alábbi:

í t é l e t e t:

A Kúria a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 (tizenöt) napon belül fizessen meg az alperesnek 506.300 (ötszázhatezer-háromszáz) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

Ez ellen az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes Hollandiában bejegyzett korlátolt felelősségű társaság, amely gépjármű-hasznosítással, haszonjárművek bérbeadásával, lízingeléssel foglalkozik.

A Magyarországon cégnyilvántartásba vett alperesi társaság 1993-ban alakult. Főtevékenységként közúti teherszállítást végzett. 2000-ben a tagjai a hollandiai székhelyű R. T. B.V. és a R. B. B.V. társaságok voltak.

Az említett társaságok, valamint a R. H. B.V. a felperessel szerződéses jogviszonyban álltak, egy 1996. július 29-én kelt, határozatlan időre, gépjárművek felperes általi bérbeadására kötött bérleti keretszerződés alapján.

A keretszerződésben foglaltakra utalással, 2000. július 24-én öt darab, 2000. szeptember 23-án négy darab, 2000. szeptember 27-én három darab, 2000. szeptember 29-én ugyancsak három darab gépjárművet adott bérbe a felperes a hollandiai társaságoknak hat évre, havi díjfizetési kötelezettség mellett azzal, hogy részükre a szerződés időtartamának leteltekor 30.000 holland gulden ellenében vételi jogot biztosított. A 2000. július 24-én kelt megállapodásokat 2006. július 25-én 2007. július 31-éig meghosszabbították a szerződő felek. 2006. szeptember 28-án a 2000. szeptember 23-án kelt megállapodásokat, 2007. szeptember 23-áig, a 2000. szeptember 27-én kelt megállapodásokat 2007. szeptember 27-éig, a 2000. szeptember 29-én kelt megállapodásokat 2007. szeptember 29-ig ugyancsak meghosszabbították.

A forgalmi engedélyek kiadására hatáskörrel rendelkező holland hatóság a bérbe adott perbeli gépjárműveket 2000. júliusa, illetve szeptembere óta tartotta nyilván a nyilvántartási rendszerében. Egy 2004. március 15-én kiállított igazolás, a 2000. júliusában bérbe adott öt darab járműre nézve a felperest tüntette fel tulajdonosként.

A bérleti szerződésekben megjelölt járművek Magyarországon is forgalomba helyezésre kerültek. A 2000. július 24-én bérbe adottakat 2000. szeptember 19-e óta az alperes tulajdonaként tartotta nyilván az arra illetékes magyar hatóság. A 2000. szeptemberében kötött bérleti szerződéssel érintett gépjárművek 2000. novembere óta szerepeltek a magyar nyilvántartási rendszerben, amely azok tulajdonosaként ugyancsak az alperest jelölte.

A Pest Megyei Bíróság a 8.Fpk.13-07-001862 számú eljárásban 2007. október 18-án megindította az alperes felszámolását.

A felperes a 2008. december 12-én benyújtott, utóbb módosított keresetében kérte elsődlegesen annak megállapítását, hogy a perbeli gépjárművek a tulajdonát képezik. Másodlagosan kérelmet terjesztett elő a keresetének benyújtását követően értékesített ingóságok befolyt 34.910.316 Ft-os vételárának az alperes általi megfizetésre kötelezése iránt.

Állította, hogy a gépjárművek forgalmi engedélyéről Hollandiában kiállított, 2004-ben kelt hivatalos igazolások, a mellékelt bérleti szerződések, illetve azok módosításai bizonyítják tulajdonjogát a magyar nyilvántartási rendszerben szereplő adatokkal szemben. Utalt arra is, hogy a bérlők a szerződés alapján őket megillető vételi jogukat nem gyakorolták, a perbeli ingóságok tulajdonjogát nem szerezték meg, arra vonatkozó tulajdonjogot ezért nem ruházhattak át az alperesre. Az alperes nevében eljárni jogosult felszámoló ennek ellenére a felperesi tulajdonjogot nem ismerte el. A vitatott tulajdoni helyzet miatt, az érintett járművek tárolási költségeinek, értékcsökkenésének elkerülése érdekében a felszámolóval, valamint az adós vagyonára igényt tartó zálogjogosult holland bankkal megállapodott és hozzájárult a járművek értékesítéséhez. A 2009. január 15-i eladásból származó, összesen 34.910.316 Ft befolyt vételárat a felszámoló 2009. május 18-án ügyvédi letétbe helyezte. A letéti szerződés szerint, ha a felperes pernyertes lesz, a letétbe helyezett pénzösszeget részére kell kifizetni. Pervesztessége esetén pedig abból az adós zálogjoggal biztosított hitelezője nyer kielégítést.

A felperes szerint a Pp.123.§-ában írt feltételek a megállapítási kereset előterjesztésére fennállnak. Az alperessel szembeni jogainak megóvása végett ugyanis szüksége van a perbeli ingóságokra vonatkozó tulajdonjogának megállapítására. A felszámolás kezdő időpontját követő értékesítés miatt, hitelezői igényének bejelentésére nem volt módja. Előadta azt is, hogy a gépjárművek értékesítéséből befolyt pénzösszeget a felszámoló elkülönítetten kezeli, az nem képezi a felszámolási vagyon részét. Ez okból az alperes perbeli marasztalásának - az igény felszámolási eljáráson kívüli érvényesítésének - sem látta jogi akadályát.

Az alperes kérte a kereset elutasítását. Állította, hogy a felszámolás kezdő időpontjában a járművek tulajdonosa volt. Azokat jogelődjeitől adásvétel jogcímén szerezte meg, a vételárat kifizette. A járművek vámeljárás lefolytatását követően kerültek Magyarországon forgalomba helyezésre. Azok forgalmi engedélye, illetve a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala által vezetett nyilvántartás a tulajdonjogát igazolja.

Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 15 nap alatt 34.910.316 Ft-ot.

Úgy ítélte, a felperes által csatolt okiratok - a gépjárművek hollandiai nyilvántartási adatai, a bérleti keretszerződés Hollandián kívüli használatára, a járművek elidegenítésére, terhelésére, birtokának átengedésére, bérbeadására, harmadik személynek átengedésére vonatkozó tiltó rendelkezései - kizárják az alperes tulajdonszerzésének lehetőségét, igazolják a felperes tulajdonjogát. Ez utóbbit erősíti az a tény is, hogy az alperes 2000-től fennálló tulajdonjogát igazoló, magyar hatóság által kiállított okiratban foglaltak ellenére, a gépjárművek bérleti szerződéseit még 2006-ban is módosították a szerződő felek, a felperes ennek során tulajdonosi jogokat gyakorolt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!