Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

ÍH 2022.116 VÉTŐKÉPES KISKORÚÉRT VALÓ GONDOZÓI FELELŐSSÉG, CSALÁDI ÉLETHEZ FŰZŐDŐ JOG, SZEMÉLYISÉGI JOG MEGSÉRTÉSE

I. A vétőképes kiskorúért való gondozói felelősség speciális jellegéből következik, hogy a gondozói felelősség megállapításához nem mellőzhető olyan konkrét felügyeleti kötelezettségszegés, vagy olyan egyértelmű, súlyos nevelési hiba bizonyítása, amely okozati összefüggésbe hozható a vétőképes kiskorú károkozó cselekményével. Nem lehet vélelmezni magából a károkozó cselekményből, hogy azt a vétőképes kiskorú azért követte el, mert a gondozó a kötelezettségét megszegve a kiskorút helytelenül nevelte, elhanyagolta, nem tanította meg a társadalmi normák követésére. [2013. évi V. törvény (Ptk.) 6:547. §]

II. A személyiség lényegéhez tartozik a családi élet és a családi kapcsolatok megélése. A családi élet személyiségi jogi fogalma nem korlátozódik vér szerinti rokonságra. A külön élő rokonok (pl. szülő-gyermek) kapcsolata, vagy az olyan családokon belüli kapcsolatok is, ahol a családban élő gyermek csak az egyik szülőnek a vér szerinti rokona (pl. nevelőszülői kapcsolat) egyaránt a magán- és családi élet zavartalanságához fűződő jog személyiségi jogvédelme alatt állnak. [2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:42. § (1), (2) bekezdés, Ptk. 2:52. § (1), (2), (3) bekezdés]

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint az I. rendű felperes (anya) és a tőle különélő II. rendű felperes (apa) gyermeke, S. F. az I. rendű felperessel és annak élettársával, a III. rendű felperessel élt egy háztartásban. Az I. és II. rendű alperesek a III. rendű alperes szülei.

S. F. és a III. rendű alperes között 2016-ban szerelmi kapcsolat alakult ki. 2017 októberében a lány a kapcsolat befejezéséről döntött, a III. rendű alperes azonban nem tudta elfogadni a szakítást. Ezt követően is rendszeresen kereste telefonon és személyesen a volt barátnőjét, emiatt rendszeres vita, veszekedés volt közöttük, a III. rendű alperes folyamatosan öngyilkossággal fenyegetőzött. S. F. erről a III. rendű alperes családját, elsősorban a III. rendű alperes nővérét rendszeresen értesítette, segítségüket, illetve közbenjárásukat kérte.

A III. rendű alperes szülei az öngyilkossági fenyegetésekről személyesen gyermeküktől, valamint S. F-től értesültek, és megkísérelték orvosi-pszichológiai segítség felkutatását, de ez nem vezetett eredményre, a III. rendű alperes tagadta kezelésének szükségességét. Ilyen előzményeket követően a II. rendű alperes 2017 novemberében felkereste a III. rendű alperes háziorvosát, aki azt tanácsolta, hogy ismételt öngyilkossággal való fenyegetőzés esetén hívják ki a mentőt, mert csak így érhető el, hogy a III. rendű alperes az akarata ellenére orvosi kezelést kapjon. Az I. rendű alperes több alkalommal személyesen is eljárt a III. rendű alperes és S. F. szakításával összefüggésben kialakult, a III. rendű alperes által okozott konfliktusok kezelésében, így 2017 novemberében megkísérelte a III. rendű alperes hazavitelét S. F. lakhelyét képező társasházból.

A III. rendű alperes továbbra is öngyilkossággal fenyegetőzött, 2018. január 5-én hosszú búcsúlevelet írt volt barátnőjének, melyben közeli öngyilkosságát helyezte kilátásba. S. F. a III. rendű alperes nővérén keresztül erről nyomban értesítette a III. rendű alperes családját. Az I. és a II. rendű alperesek 2018. január 6-án mentőt hívtak. A mentők a III. rendű alperest - öngyilkossággal való fenyegetőzése miatt - beszállították egy kórház pszichiátriájának zárt osztályára. A III. rendű alperes 2018. január 8-án a szakorvosi ajánlás alapján született határozat értelmében a kórházból eltávozhatott, mert az öngyilkosság veszélyének fennállása nem igazolódott. A III. rendű alperes a kórházból való távozását követően maga is felkereste az orvosát, és a II. rendű alperes is eljárt a pszichológiai segítségnyújtás végett. A III. rendű alperes pszichológiai konzultációját 2018. január 20-ra jegyezték elő.

2018. január 12-én a III. rendű alperes egy buszmegállóban véletlenül találkozott S. F-fel, akit hazakísért, majd a lépcsőházban beszélgettek. Este fél 8 körüli időpontban a III. rendű alperes és a lány között heves vita alakult ki, melynek hevében a III. rendű alperes a hátizsákjából elővett késsel többször megszúrta a lányt, aki az elszenvedett sérülései következtében a helyszínen életét vesztette.

A III. rendű alperes 17 évesen és 11 hónaposan követte el a bűncselekményt. Az elkövetéskor nem szenvedett tudatzavarban, elmebetegségben, személyiségszerkezete diszharmónikusként volt leírható, az átlagosnál lazább szabályozó rendszerrel, gátlástalansággal, szenzitív-paranoid attitűddel, féltékenységgel, sértődékenységgel, gyanakvással volt jellemezhető, magatartása rejtőzködő, manipulatív volt. A III. rendű alperest személyiségzavara nem akadályozta abban, hogy felismerje, volt barátnőjének megölésével bűncselekményt követ el.

Az I. rendű felperesnek S. F. volt az egyetlen gyermeke, akit 2 éves kora óta a gyermek édesapjától, a II. rendű felperestől külön élve nevelt. Az I. rendű felperest gyermekének elvesztése alapvetően, mélyen, tartósan jelenleg is fennálló megbetegedést okozva sújtotta, a halálesettel összefüggésben szorongásos-depresszív típusú pszichés betegségei keletkeztek, folyamatosan és jelenleg is gyógykezelésre szorul, depressziós állapota alapján pszichoszomatikus betegségek alakultak ki.

A II. rendű felperes a tőle különélő gyermekével átlagosan heti rendszerességgel tartotta a kapcsolatot telefonon, személyesen jellemzően havonta 1-2 alkalommal találkoztak. A gyermeke halálát követően hosszan elhúzódó depresszió alakult ki nála, amelyhez további pszichés megbetegedések társultak, jelenleg is gyógykezelésre szorul, a gyógyszeres és pszichoterápiás kezelések eddig nem vezettek eredményre, állapotában várható javulás, de a veszteség természetére tekintettel az nem is lehet teljes. A haláleset következtében már korábban is meglévő alkoholproblémái súlyosbodtak és pszichoszomatikus betegségek is kialakultak nála.

A III. rendű felperes huzamosabb ideje élettársi kapcsolatban állt az I. rendű felperessel, és a velük egy háztartásban élt az I. rendű felperes gyermeke. A III. rendű felperes kapcsolata I. rendű felperes gyermekével közeli volt, a III. rendű felperes alkalomszerűen részt vett a gyermek ellátásában, nevelésében, főzött neki, segítette számítógépes problémái megoldását, kocsival szállította. A III. rendű felperesnek S. F. halála nagy megterhelést jelentett, veszteségélményét pótolhatatlannak élte meg, enyhe, de elhúzódó depresszió, szorongásos-depresszív típusú pszichés betegség, poszt-traumás stressz zavar tünetei alakultak ki nála, gyógyszeres és pszichoterápiás gyógykezelésre szorul. A pszichés terhelését, betegségét jelentős mértékben súlyosbítja élettársa súlyos testi, lelki megbetegedése, amely gyermekének elvesztésére vezethető vissza.

Az I., a II. és a III. rendű felperesek a keresetükben azt kérték, hogy a bíróság kötelezze az alpereseket az I. rendű felperes részére15.000.000 forint, a II. rendű felperes részére 10.000.000 forint, a III. rendű felperes részére pedig 6.000.000 forint sérelemdíj, és ezen összegek után 2018. január 12-től a kifizetésig járó törvényes késedelmi kamat egyetemleges megfizetésére.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!