Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2000.242 Ha a határozott időre szóló munkaviszonyban álló munkavállaló munkaviszonyát a munkáltató jogellenesen megszünteti, a munkavállaló az Mt. 88. §-ának (2) bekezdése, illetve az Mt. 100. §-a alapján vagylagosan érvényesítheti igényét.

A munkában töltött teljes évekre járó rendes szabadságot a munkaviszony megszűnése esetén - a vezető állású munkavállaló kivételével - pénzben meg kell váltani [Mt. 88. § (2) bek., Mt. 100. §, Mt. 136. §].

A felperes 1997. november 18-tól 1999. június 30-áig tartó határozott idejű munkaviszonyban állt az alperessel vezérigazgató-helyettes munkakörben.

A felperes az alperes által 1997. december 15-én kiadott rendkívüli felmondása jogellenességének megállapítása iránt élt keresettel és a határozott időre járó átlagkereset, kétszeres végkielégítés, szabadságmegváltás, késedelmi kamat és perköltség megfizetésére kérte kötelezni az alperest.

A munkaügyi bíróság ítéletével a rendkívüli felmondást hatályon kívül helyezte és az alperest összesen 12 750 000 forint és ennek 1997. december 15-től járó késedelmi kamata, 700 000 forint perköltség és 636 500 forint eljárási illeték megfizetésére kötelezte. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

A munkaügyi bíróság megállapította, hogy a felperes felett munkáltatói jogkört gyakorló igazgatóság helyett a rendkívüli felmondás jogát a vezérigazgató gyakorolta, ezért az intézkedés jogellenes. Utalt arra, hogy az alperes a felmondás indokát sem tudta bizonyítani. Az elsőfokú bíróság az Mt. 100. §-ra hivatkozással kötelezte az alperest 300 000 forint átlagkereset figyelembevételével a határozott időből még hátralévő időre jutó 5 500 000 forint, továbbá a munkaszerződésben meghatározott 12 havi végkielégítés kétszereseként 7 200 000 forint megfizetésére. Az 1995-96. évi szabadságmegváltás iránti követelést azért találta alaptalannak, mivel álláspontja szerint a felperes vezetőként igénybe vehette volna a szabadságát, a kivétel akadályát nem bizonyította, ezért megváltásra nem tarthat igényt.

Az elsőfokú ítélet ellen a felek által benyújtott fellebbezések folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érintette, a fellebbezett részében részben megváltoztatta, a marasztalás összegét 12 750 000 forintról 8 250 454 forintra leszállította.

A másodfokú eljárásban a munkaviszony jogellenes megszüntetését az alperes már nem vitatta, ezért a megyei bíróság megállapította, hogy ebben a részében az elsőfokú ítélet 1998. augusztus 5-én jogerőre emelkedett. Ebből következően az önmagában helyesnek talált 7 200 000 forint összegű végkielégítés után a kamatfizetést ettől az időponttól számította.

Helytállónak találta a megyei bíróság a szabadságmegváltás elutasítására vonatkozó elsőfokú ítéleti álláspontot azzal a kiegészítéssel, hogy az érintett években a vezérigazgató, illetve vezérigazgató-helyettes munkakörben dolgozó felperes a szabadsága kivételét maga állapíthatta meg, a szabadság kivétel elmaradása tehát a szabadság igénybevételéről való lemondásra utal.

A másodfokú bíróság az elmaradt munkabérre vonatkozó elsőfokú ítéleti rendelkezést arra hivatkozással változtatta meg, hogy az Mt. 100. §-a jogkövetkezményei mellett az Mt. 88. § (2) bekezdésében meghatározottak nem alkalmazhatók, ezért az elmaradt munkabér a jogellenességet megállapító ítélet jogerőre emelkedéséig terjedő időszakra jár. A felperes az érintett időben előbb táppénzen volt, majd elhelyezkedett, így ezek beszámításával állapította meg az elmaradt munkabért.

A jogerős ítélet ellen a felperes felülvizsgálati kérelemmel, az alperes pedig csatlakozó felülvizsgálati kérelemmel élt.

A felperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítéletet a szabadság-megváltás elutasítása, az elmaradt munkabér összege jogellenes meghatározása miatt támadta.

A felperes a szabadság-megváltás elutasítása tekintetében az Mt. 134. § (3) bekezdése megsértésére hivatkozott, azzal, hogy a szabadság kiadása a munkáltató kötelezettsége, ennek elmulasztása esetén azt pénzben meg kell váltani. Az elmaradt munkabér tekintetében a felperes álláspontja szerint a másodfokú bíróság az alperes fellebbezési kérelmén túlterjeszkedve szállította le az Mt. 88. § (2) bekezdése szerint a határozott idő végéig járó 5 500 000 forint átlagkeresetet, és ezzel megsértette a Pp. 253. § (3) bekezdése rendelkezését. Az alperes ugyanis az e körbe tartozó marasztalást csak annyiban támadta, amennyiben beszámítani kérte a táppénzes időszakot, valamint a más munkáltatónál elért jövedelmet.

A felperes szerint a jogerős ítélet tévesen indult ki a Pp. 24. § rendelkezéseiből a pertárgy értéke meghatározásánál, a kereset ugyanis pénzkövetelésre és nem pedig a munkaviszony helyreállítására irányult. Ehhez képest jogszabálysértő a perköltség megállapítása is.

Az alperes csatlakozó felülvizsgálati kérelmében a kétszeres végkielégítés mértéke jogellenes megállapítása tekintetében kérte a "jogerős ítélethez képest új határozat hozatalát". Álláspontja szerint az eljárt bíróságok a végkielégítés mértékét tévesen számították a munkaszerződés 13. pontja alapján. Eszerint ugyanis a felperest a munkaviszony megszűnésekor csak akkor illeti 12 havi végkielégítés, amennyiben a "kinevezési idő lejártával a munkavállaló újabb kinevezése nem történik meg". A felperes esetében ez a feltétel nem következett be, ezért a felperest az Mt. szerinti mértékű, azaz kétszer egyhavi végkielégítés illeti. Az alperes egyebekben kérte a jogerős ítélet hatályában való fenntartását.

A felperes felülvizsgálati kérelme részben alapos, az alperes csatlakozó felülvizsgálati kérelme nem alapos.

A perben nem vitatott tényállás szerint a felperes 1995. és 1996. években nem vette igénybe a szabadságát, annak pénzbeli ellenértékét kérte.

Az Mt. 136. § (1) bekezdése értelmében a munkavállaló munkaviszonya megszűnésekor, ha a munkáltatónál töltött idővel arányos szabadságát nem kapta meg, azt pénzben meg kell váltani. Ebből következően a ki nem adott szabadságnak a munkaviszony megszűnésekor pénzben történő megváltási kötelezettsége - vezető állásút kivéve - nem függ semmilyen más feltételtől. A munkavállaló eszerint a munkaviszonya megszűnésekor követelheti a bármely okból ki nem adott rendes szabadsága pénzben való megváltását. Az eljárt bíróságok ezzel ellentétes álláspontja téves. Az alperest 242 045 forint szabadság-megváltás és annak 1997. december 15-től számított késedelmi kamata illeti meg. Az Mt. 136. § (1) bekezdés értelmében a pénzbeli megváltás a munkaviszony megszűnésekor - azaz a rendkívüli felmondáskor - esedékes, ezért a késedelmi kamat ettől az időponttól számítható.

Nyilvánvalóan alaptalan a felperesnek az elmaradt munkabért illetően a jogerős ítéletet támadó felülvizsgálati kérelme. Az alperest az elsőfokú bíróság a határozott időből hátralévő időre jutó átlagkereset megfizetésére kötelezte, az alperes a fellebbezésében kérte ennek a rendelkezésnek a megváltoztatását arra hivatkozással, hogy az Mt. 100. §-a és a 88. § (2) bekezdésében előírt jogkövetkezmények együttes alkalmazása nem lehetséges. A másodfokú bíróság tehát e körben nem terjeszkedett túl az alperes fellebbezésén, a jogerős ítéletnek az elmaradt munkabérre vonatkozó rendelkezése érdemben is helytálló. Az állandó bírói gyakorlat értelmében a munkaviszony jogellenes megszüntetése esetén a munkavállaló vagylagosan követelheti az Mt. 88. § (2) bekezdése alkalmazását, de kérheti az Mt. 100. §-a szerinti juttatásokat is (BH 1995/253. és 1996/952. számú jogesetek). A felperes elsődlegesen az Mt. 100. §-a szerint a munkaviszonya helyreállítása mellőzésének következményeként kétszeres végkielégítést igényelt. Emellett a kifejtettekből következően az Mt. 100. §-a (1) bekezdése alapján járó elmaradt munkabér követelhető, törvénysértés nélkül változtatta meg tehát a másodfokú bíróság a határozott idő végéig megítélt elmaradt bér tekintetében az első fokú ítéletet.

Téves továbbá az alperesnek a végkielégítés mértékét sérelmező csatlakozó felülvizsgálati kérelme. Az alperes ugyanis a fellebbezésében a végkielégítést a munkaszerződés 3. pontja alapján 12 havi átlagkeresetben megállapító elsőfokú ítéleti rendelkezést nem támadta, az elsőfokú ítélet ebben a tekintetben jogerőre emelkedett, ezért a Pp. 271. § (1) bekezdés a) pontja a felülvizsgálatot kizárja.

A kifejtettek alapján a Legfelsőbb Bíróság a szabadságmegváltás tekintetében a másodfokú ítélet erre vonatkozó rendelkezését hatályon kívül helyezte és a munkaügyi bíróság ítéletének a szabadság-megváltást elutasító rendelkezését megváltoztatva az alperest kötelezte a szabadságmegváltás megfizetésére, a kétszeres végkielégítésre és a perköltségre vonatkozó jogerős ítéleti rendelkezést hatályában fenntartotta, ezt meghaladóan a jogerős ítéletet nem érintette [Pp. 275/A. §-ának (1) és (2) bekezdése.] (Legf. Bír. Mfv. I. 10. 029/1999. sz.)