BH 1984.2.65 Gyermekgondozás címén folyósított segély összegéből gyermektartásdíj behajtásának nincs helye [Vht. 28. § (1) bek., 70. § (1) bek.].
A peres felek 1969-ben kötött házasságából 1970. január 6-án Árpád nevű gyermekük született.
A bíróság a felek házasságát - az életközösségnek 1978-ban történt megszűnése után - 1979-ben felbontotta, azt az egyezségüket pedig, amely szerint a gyermek az alperesi anya elhelyezésébe kerül, s a felperes a gyermek tartására havi 1000 forintot fizet, jóváhagyta.
A házasság felbontása után mindkét fél újabb házasságot kötött. Ezt követően a felek az életkörülményeikben beállt változásra és a serdülő korú gyermek kívánságára figyelemmel 1981. július 26-án kelt, a keresetlevélhez csatolt "megegyezésiben úgy állapodtak meg, hogy a gyermek a felperesi apánál nyer elhelyezést, az alperes pedig 1981. szeptember 20-tól kezdődően havi 500 forint gyermektartásdíjat fizet.
Az alperesnek 1982. augusztus 4-én Éva nevű gyermeke született, akinek gondozását az alperes előreláthatólag a gyermek három éves koráig maga szeretné ellátni, s arra gyermekgondozási segélyt vesz igénybe.
A felperes keresete az 1970-ben született Árpád nevű gyermek után az alperest terhelő törvényes mértékű tartásdíj-fizetési kötelezettség megállapítására irányult, amelyet a felperes az eljárás során a gyermekelhelyezés megváltoztatására is kiterjesztett.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!