Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2007.7.233 A felszámolás kezdő időpontját követően az adós ügyvezetője által megkötött munkaszerződés érvénytelen. Az érvénytelen munkajogi megállapodásból eredő jogokat és kötelezettségeket azonban úgy kell elbírálni, mintha azok érvényesek lettek volna [1991. évi XLIX. tv. (továbbiakban: Cstv.) 47. § (5) bek.; 1992. évi XXII. tv. (továbbiakban: Mt.) 8. §, 10. §].

Az adós gazdálkodó szervezet fizetésképtelenségét a megyei bíróság a 2003. december 16-án jogerőre emelkedett végzésével állapította meg és rendelte el a felszámolását. A hitelező 2004. január 2-án az adós ügyvezetőjével kötött munkaszerződést, melyben személyi alapbéré­nek összegét havi bruttó 120 000 Ft-ban határozták meg azzal, hogy munkaköre borászati igazgató. Megállapították, hogy a munkáltatói jogokat K. Z. ügyvezető gyakorolja, továbbá 10 000 000 Ft végkielégítést határoztak meg arra az esetre, ha a munkáltató a munkavállaló munkaviszonyát nem súlyosan felróható magatartása miatt szünteti meg. A 2004. január 6-án megkötött újabb megállapodásban - a korábbi munkaszerződést nem érintve - a hitelező munkabérét további havi 110 000 Ft mértékű juttatással egészítették ki. Ez utóbbi szerződést is K. Z., az adós ügyvezetője írta alá. E felszámolási eljárásban a szerződésekből eredő hitelezői igényét V. I. nem érvényesítette. Az eljárásban részt vevő hitelezők és az adós 2004. február 23-án egyezséget kötöttek, melyet az elsőfokú bíróság 2004. április 6-án jogerőre emelkedett végzésével jóváhagyott, és a felszámolási eljárást az adós megszüntetése nélkül befejezetté nyilvánította.

Az elsőfokú bíróság a 2005. március 13-án jogerőre emelkedett végzésével az adós fizetésképtelenségét ismét megállapította és a felszámolását elrendelte. E felszámolási eljárásban a hitelező munkabér-követelés jogcímén összesen 4 020 000 Ft hitelezői igényt jelentett be, melyet a felszámoló előbb visszaigazolt, majd utóbb arról tájékoztatta a hitelezőt, hogy a nyilvántartásba vételt törölte, mert álláspontja szerint a megkötött munkaszerződések érvénytelenek.

A felszámoló intézkedését sérelmezve a hitelező módosított "kifogásában" annak megállapítását kérte, hogy a felszámoló nyilvántartásba vételt megtagadó intézkedése jogellenes. Kérte a felszámolót a 2004. január 2-án megkötött munkaszerződés alapján 1 776 000 Ft összegű, a 2004. január 6-án megkötött munkaszerződés alapján pedig 1 624 398 Ft összegű munkabérnek a Cstv. 57. § (1) bekezdésének a) pontjába történő besorolására kötelezni. Előadta, hogy az első munkaszerződés alapján egy havi munkabért fizettek ki részére, munkaszerződései felmondására azonban csak 2005. június 30-án került sor. Az eddig az időpontig végzett munkájának ellenértékére igényt tart.

A felszámoló a kérelem elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság végzésével a kifogást - tartalma szerint elbírálva - vitatott hitelezői igénynek tekintette, és azt elutasította. Kötelezte a hitelezőt a felszámoló jogi képviselője pénztárába 100 000 Ft + áfa ügyvédi munkadíj 15 napon belüli megfizetésére. Utalt a Cstv. 34. §-ára, amely szerint a felszámolás kezdő időpontjában megszűnnek a tulajdonosnak a gazdálkodó szervezettel kapcsolatos külön jogszabályban meghatározott jogai, ettől az időponttól a gazdálkodó szervezet vagyonával kapcsolatos jognyilatkozatokat csak a felszámoló tehet. Az adós képviselője a Cstv. 31. § (1) bekezdésének e) pontjára figyelemmel a felszámolás elrendeléséről köteles tájékoztatni a munkavállalókat. A felszámolás kezdő időpontját követően a hitelezői igényeket a cégvezetés jogszerűen nem teljesítheti, az adós gazdálkodó szervezet vagyona felszámolási vagyonná válik, melyre vonatkozó jognyilatkozatokat csak a felszámoló tehet. A felszámolás kezdő időpontját követően a munkáltatói jogokat a Cstv. 47. § (5) bekezdéséből következően a felszámoló gyakorolhatja. Ettől az időponttól az ügyvezető munkaszerződés megkötésére nem jogosult. Ebből következően az adós ügyvezetője által kötött munkaszerződések érvénytelenek és a hitelező erre alapított igénye megalapozatlan. Arra is utalt, hogy miután a hitelező igényét a korábbi felszámolási eljárásban nem érvényesítette, ezért annak újbóli előterjesztésére nem jogosult Cstv. 41. § (1) bekezdés szerint.

A végzés ellen a hitelező részéről benyújtott fellebbezés folytán eljárt másodfokú bíróság végzésével az elsőfokú bíróság végzését részben megváltoztatta, és a hitelezőt terhelő elsőfokú eljárási költség összegét 12 000 Ft-ra leszállította, egyebekben a végzést azzal hagyta helyben, hogy a hitelező vitatott hitelezői igényét tekinti elutasítottnak. Kötelezte a hitelezőt, hogy 15 napon belül fizessen meg a felszámolónak 6000 Ft másodfokú eljárási költséget.

Az ítélőtábla az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást a másodfokú eljárás során beszerzett cégmásolat alapján kiegészítette azzal, hogy a hitelező testvére V. J. 2003. december 15-étől 2005. január 24-éig, míg V. I. 2005. január 24-étől 2005. február 22-éig az adós gazdasági társaság tagjai voltak, befolyásuk mértéke mindkettőjük esetében jelentős volt.

Az így kiegészített tényállás alapján a fellebbezést nagyobb részben megalapozatlannak találta.

Tévesnek találta az elsőfokú bíróságnak azt a jogi álláspontját, hogy a hitelező igényének előterjesztésére a Cstv. 41. § (1) bekezdésének második fordulatára figyelemmel nem volt jogosult. A munkabér-követelés ugyanis a Cstv. 57. § (1) bekezdésének a) pontja, illetve (2) bekezdésének a) pontja értelmében felszámolási költségnek minősül, amelyre figyelemmel e követeléseket a felszámoló hivatalból veszi nyilvántartásba. Az egyezség megkötésében pedig az adós munkavállalói egyébként sem vehetnek részt a Cstv. 41. § (3) bekezdése alapján. Az elsőfokú bíróság végzését annyiban pontosította, hogy a hitelező nem a Cstv. 51. §-a (1) bekezdése szerinti kifogásolási jogát gyakorolta, hanem az általa bejelentett követelést a felszámoló vitássá tette. Ennek megfelelően a bíróságnak abban a kérdésben kellett állást foglalnia, hogy a vitatott hitelezői követelés valóban fennáll-e vagy sem. Megállapította, az elsőfokú bíróság helyesen indult ki abból, hogy vizsgálni kell: az adós gazdálkodó szervezet részéről a munkaszerződést a munkáltatói jogkört gyakorlója írta-e alá, vagy olyan személy, aki e jogok gyakorlására nem volt jogosult. A gazdasági társaságokról szóló 1997. évi CXLIV. törvény (Gt.) 28. § (1) bekezdése értelmében a gazdasági társaság munkavállalóival szemben a munkáltatói jogokat, ha a társasági szerződés (alapító okirat, alapszabály) ettől eltérően nem rendelkezik, a vezető tisztségviselő gyakorolja, amely a Kft.-nél a Gt. 21. § (2) bekezdése szerint az ügyvezető. Ennek megfelelően a hitelezővel főszabályként érvényes munkaszerződést a gazdálkodó szervezet nevében K. Z. ügyvezető köthetett. Ez a joga azonban a Cstv. 47. § (5) bekezdéséből következően csak a felszámolás kezdő időpontjáig, 2003. december 16-áig állt fenn. Ettől kezdve az adós nevében érvényes jognyilatkozatot kizárólag csak a felszámoló tehetett. Ebből következően a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 8. § (1) bekezdése szerint a munkaszerződés, mint jogszabályba ütköző, semmis. A Gt. 150. § (2) bekezdés j) pontja szerint pedig a taggyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik az olyan szerződés megkötésének a jóváhagyása, amelyet a társaság saját tagjával, ügyvezetőjével, vagy azok közeli hozzátartozójával [Ptk. 685. § b) pont] köt. A hitelező testvére a társaság tagja volt, ezért a munkaszerződés kötése érvényesen csak a taggyűlés jóváhagyásával történhetett volna, ilyen határozat azonban nem született. Mindezekből következően a hitelező és az adós volt ügyvezetője között 2004. január 2-án, illetve január 6-án kötött munkaszerződés semmis. A hitelező jóhiszeműnek sem tekinthető, mert baráti viszonyban volt az adós volt vezetőjével, az ügyvezetővel, testvére pedig a felszámolás időpontjában a munkáltató tagja volt, jelentős irányítást biztosító befolyással rendelkezett. Mindezekből alappal következtethetett a munkaszerződés kötésekor eljáró személy jogosultságának hiányára, tudott arról, hogy a gazdálkodó szervezet felszámolás alatt áll.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!