Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.21622/2009/7. számú határozata biztosítási szerződés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 209. §, 225/2007. (VIII. 31.) Korm. rendelet 6. §] Bírók: Bősinger Zsuzsanna, Csánitzné dr. Csiky Ilona, Kiss Mária

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék G.41762/2007/10., Fővárosi Ítélőtábla Pf.20217/2009/4., *Kúria Pfv.21622/2009/7.* (BH 2010.6.149, EH 2009.2037)

***********

Pfv.VIII.21.622/2009/7.

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Kovács Kázmér ügyvéd .......... által képviselt ............ felperesnek a .............jogtanácsos által képviselt K & H Biztosító Zrt........... alperes ellen biztosítási szerződés általános szerződési feltételeinek megtámadása iránt a Fővárosi Bíróság előtt 2.G.41.762/2007. számon megindított, és a Fővárosi Ítélőtábla 2009. május 20-án 6.Pf.20.217/2009/4. számon hozott jogerős ítéletével befejezett perében az alperes 14. sorszámú felülvizsgálati kérelme és a felperes 3. sorszámú csatlakozó felülvizsgálati kérelme folytán tárgyaláson kívüli eljárásban meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

Kötelezi az alperest, hogy a felperesnek 15 napon belül fizessen meg 10.000,- (Tízezer) forint - az ÁFÁ-t is magába foglaló - felülvizsgálati részperköltséget.

A felperes személyes illetékmentessége folytán le nem rótt 18.000,- (Tizennyolcezer) forint csatlakozó felülvizsgálati eljárási illetéket az állam, a fentieket meghaladó felülvizsgálati perköltségüket a felek maguk viselik.

I n d o k o l á s :

A felperes az 1978. évi 2. tvr. 5. § e) pontja és a 225/2007. (VIII.31.) Kormányrendelet 6. § (3) bekezdésének felhatalmazásával a Ptk. 209. § (2) és (3) bekezdése alapján közérdekű keresetet indított, mellyel megtámadta az alperes Betöréses Lopás- és Rablásbiztosítás Kiegészítő Szabályzata (LRB-96.) elnevezésű általános szerződési feltételeinek VI. Fejezet 2. pontját. Eszerint a károsult a betöréses lopás- és rabláskár esetén köteles rendőrségi nyomozást megszüntető határozatot, vagy jogerős bírói ítéletet beszerezni, és azt a biztosító rendelkezésére bocsátani. Kérte a megtámadott általános szerződési feltétel érvénytelenségének valamennyi, az alperessel szerződő félre kiterjedő hatályú megállapítását, és arra történő feljogosítását, hogy a feltétel érvénytelenné nyilvánítását az alperes költségén nyilvánosságra hozhassa.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Az alperes Vagyonbiztosítási Szabályzata (VBSZ-96.) és az LRB-96. rendelkezéseit egybevetve a szerződési feltételt úgy értelmezte, hogy az alperes által megkövetelt igazoló okirat a biztosítási esemény megtörténtét alátámasztó bizonyítási eszköz, melynek bemutatása csak az adott ügytől függően érinti az alperes fizetési kötelezettségének az esedékességét. Ezért nem állapítható meg, hogy a kifogásolt kikötés a jóhiszeműség és tisztesség követelményének megsértésével egyoldalúan és indokolatlanul a biztosítottak hátrányára szolgál.

A felperes fellebbezése folytán eljáró másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet részben megváltoztatta és valamennyi alperessel szerződő félre kiterjedő hatállyal megállapította, hogy az alperes - fogyasztói szerződés részévé váló - Betöréses Lopás- és Rablásbiztosítás Kiegészítő szabályzata elnevezésű általános szerződési feltételei VI. Fejezetének 2. pontja érvénytelen. Ezt meghaladóan az elsőfokú ítéletet helybenhagyta. Az alperes általános és speciális vagyonbiztosítási szabályzatainak egybevetésével arra következtetett, hogy az LRB-96. VI. Fejezet 2. pontja a kárbejelentés címszó alatt kötelezően írja elő a nyomozást megszüntető határozat vagy a jogerős ítélet bemutatását. Ebből következően ezek a VBSZ-96. VII. Fejezet 3. pontja szerint olyan igazoló okiratnak minősülnek, amelyek beérkezésétől számít az alperes számára előírt 15 nap teljesítési határidő. A továbbiakban a bíróság hangsúlyozta, hogy a nyomozást megszüntető határozat és a jogerős büntető ítélet a betöréses lopással és rablással megvalósuló biztosítási események elkövetőinek büntetőjogi felelősségrevonása során keletkeznek, melyek a polgári jogi kártérítési felelősségre közvetlenül nem hatnak ki. A megkövetelt igazoló iratok bemutatása nem az egyetlen, és nem kizárólagos bizonyítási lehetőség a biztosítási esemény bekövetkeztének az alátámasztására. Ugyanakkor ezen eljárásoknak a szerződéses felek akaratán kívülálló és általuk nem befolyásolható elhúzódása szükségtelenül akár évekkel is kitolhatja a kárrendezés lezárását. Ezért a másodfokú bíróság a megtámadott feltételt a Ptk. 209. § (1) bekezdése alapján tisztességtelennek ítélte meg. A továbbiakban rámutatott arra, hogy a felperes keresetindítási felhatalmazása csak a fogyasztói szerződés megkötésénél alkalmazott általános szerződési feltétel megtámadására terjed ki. Ezért a feltétel érvénytelenségét csak ebben a körben lehetett megállapítani minden, az alperessel szerződő félre kiterjedő hatállyal.

A jogerős ítélet ellen előterjesztett felülvizsgálati kérelmében az alperes előadta, hogy a VBSZ-96. VII/3. és az LRB-96. VI/2. pontjában foglaltak nem egymásból következő, illetve egymással összefüggő kikötések, hanem egyrészről a felek együttműködési kötelezettsége, másrészről pedig az alperes teljesítési kötelezettsége körébe tartoznak. Az igazoló okirat bemutatásának szükségessége az adott konkrét ügyben a kárrendezés során vizsgálható. Ezért a másodfokú bíróság a Ptk. 209. § (2) bekezdése téves alkalmazásával állapította meg a támadott feltétel tisztességtelen voltát. Ugyanakkor az alperes azt is előadta, hogy a másodfokú bíróság alaptalanul korlátozta a biztosító Ptk. 554. § (1) bekezdésében meghatározott ellenőrzési jogát, mivel a feltételekben szereplő okiratok bemutatásával állapítható meg kétséget kizáró módon az alperes teljesítési kötelezettségének a beállta. Az ítéletben elfoglalt álláspont sérti a biztosítónak a Ptk. 558. § (1) bekezdésében meghatározott engedményesi jogait is. Összességében a másodfokú bíróság a Pp. 206. § (1) bekezdésének megsértésével mérlegelte felül az elsőfokú bíróság ítéletét.

A felperes csatlakozó felülvizsgálati kérelmével az elsőfokú ítélet megváltoztatását annyiban kérte, hogy a Ptk. 209/B. § (1) bekezdése alapján a tisztességtelen kikötés érvénytelenségének a megállapítása a kikötés alkalmazójával szerződő valamennyi félre, (tehát nem csak a fogyasztókra) kiterjedő hatállyal kerüljön megállapításra. A felperes álláspontja szerint a másodfokú bíróság által hivatkozott jogszabályi rendelkezésből csak a felperes perbeli legitimációjára lehet következtetni. Az alkalmazandó jogkövetkezményt azonban a jogszabály rendelkezése a szerződő felek teljes körére kiterjeszti.

Az alperes felülvizsgálati kérelmével szemben előterjesztett ellenkérelme a jogerős ítélet támadott részének hatályában fenntartására irányult.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!