Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2015.8.216 I. A tényállás az ítélet egészében és tartalmilag vizsgálandó. Ezért a történeti tényállás bevezető részében írtak valamennyi tényállási pont vonatkozásában figyelembe jönnek, és részei az indokolásban írt, de tartalmilag tényeket rögzítő részek is [Be. 258. §].

II. Az indokolási kötelezettség megszegése csak akkor képez feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező eljárási szabálysértést, ha az oly mértékben hiányos, hogy nem állapítható meg, hogy a bíróság a döntését mire alapította [Be. 373. § (1) bek. III. pont].

[1] A járásbíróság a 2013. március 27. napján tárgyaláson meghozott és kihirdetett ítéletével az I. r. terhelt korábbi végzéssel alkalmazott próbára bocsátó rendelkezését hatályon kívül helyezte és próbára bocsátását megszüntette, továbbá bűnösnek mondta ki 4 rendbeli felbujtóként elkövetett csalás bűntettében [1978. évi IV. tv. (a továbbiakban: korábbi Btk.) 318. § (1) bek., (2) bek. a) és c) pont, (6) bek. b) pont], 23 rendbeli felbujtóként elkövetett csalás bűntettében [korábbi Btk. 318. § (1) bek., (2) bek. a) és c) pont, (5) bek. b) pont] és 5 rendbeli felbujtóként elkövetett csalás bűntettében [korábbi Btk. 318. § (1) bek., (2) bek. a) és c) pont, (4) bek. b) pont].

[2] Ezért és a korábbi végzéssel megállapított közokirat-hamisítás bűntette [Btk. 274. § (1) bek. c) pont] miatt - halmazati büntetésül - 3 év 6 hónap börtönbüntetésre és 4 év közügyektől eltiltásra ítélte.

[3] A kétirányú fellebbezések alapján eljárt törvényszék a 2014. június 4. napján nyilvános ülésen meghozott és kihirdetett ítéletével az I. r. terhelt tekintetében az elsőfokú ítéletet megváltoztatta:

[4] - a korábbi végzés próbára bocsátó rendelkezését hatályon kívül helyező és a próbára bocsátást megszüntető rendelkezést mellőzte,

[5] - a halmazati büntetésből a próbára bocsátással érintett közokirat-hamisítás bűntette [Btk. 274. § (1) bek. c) pont] miatti büntetéskiszabást mellőzte

[6] egyebekben az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

[7] A bíróság jogerős ügydöntő határozata (alapítélet) ellen az I. r. terhelt védője nyújtott be felülvizsgálati indítványt a Be. 416. §-a (1) bekezdésének a) pontját és c) pontját, illetőleg a Be. 373. §-a (1) bekezdésének III.a) pontját megjelölve a bűnösség megállapítása és az indokolási kötelezettség elmulasztása miatt, felmentés, másodlagosan hatályon kívül helyezés és új eljárásra utasítás érdekében.

[8] Az I. r. terhelt védőjének indokai szerint

[9] - az ítélet nem tartalmaz tényállást arra nézve, hogy az I. r. terhelt cselekvősége, leszámítva a személyes jelenléte melletti két esetet, milyen módon kapcsolódik a II. r. és III. r. terheltek által elkülönülten, önállóan elkövetett bűnös cselekményeihez,

[10] - a bíróság a próbára bocsátás megszüntetésnek mellőzése ellenére nem enyhítette a büntetést,

[11] - a bíróság az előbbiekben jelzett körben nem teljesítette az indokolási kötelezettségét, mert

[12] - a megállapított tényállásból nem következik az, hogy az I. r. terhelt állítólagos ötletadó magatartása okából valamennyi - a többi terhelt által elkülönülten elkövetett - cselekményért büntetőjogilag felelős lenne,

[13] A Legfőbb Ügyészség a felülvizsgálati indítványt részben törvényben kizártnak, részben alaptalannak találta.

[14] A Legfőbb Ügyészség kifejtette, hogy

[15] - a felülvizsgálat során a jogerős határozatban megállapított tényállás kötelezően irányadó [Be. 423. § (1) bek.], megalapozottsága nem támadható, ezért annak kifogásolása, hogy az alapítélet az I. r. terhelt cselekvősége tekintetében nem tartalmaz tényállást, törvényben kizárt,

[16] - az indítványban állítottakkal ellentétben az irányadó tényállás hiánytalanul tartalmazza mindazokat a tényeket, amelyekből a bíróság megalapozottan következtetett arra, hogy az I. r. terhelt volt a felvásárlási ügyek elindítója, társait ő szervezte be a csalások elkövetésébe, részt vett a feltételek megteremtésében, a felvásárlásoknál az F. Kft. közbeiktatásában, finanszírozásában mindvégig irányító szerepet töltött be, ezért bűnösségének felbujtásban történt megállapítása törvényes,

[17] - az indokolási kötelezettség elmulasztására hivatkozás alaptalan, nem állott elő olyan helyzet, hogy nem állapítható meg, a bíróság mire alapozta döntését (BH 2010.2210.), az indítvány valójában a tényállás megalapozatlanságát és a bizonyítékok eltérő értékelését vitatva sérelmezte az I. r. terhelt bűnösségének megállapítását.

[18] A Legfőbb Ügyészség indítványozta a megtámadott határozat tanácsülésen történő hatályában fenntartását az I. r. terhelt tekintetében.

[19] Az I. r. terhelt védője észrevételében fenntartotta, és - érdemi változtatás nélkül - átfogalmazva megismételte indítványát. Hangsúlyozta, hogy "jogi indokolás" elmulasztását sérelmezi.

[20] Az I. r. terhelt nem tett észrevételt.

[21] A felülvizsgálati indítvány nem alapos, részben pedig törvényben kizárt.

[22] A felülvizsgálat olyan rendkívüli jogorvoslat, amely a jogerős ügydöntő határozattal szembeni jogi kifogás lehetőségét biztosítja, azaz nem nyitja meg a ténybeli sérelmezés lehetőségét.

[23] A felülvizsgálati eljárásban a felülbírálat a jogerős határozatban megállapított, s nem támadható tényálláshoz [Be. 423. § (1) bek.] kötött. Felülvizsgálati eljárásban bizonyításnak sincs helye [Be. 419. § (1) bek., 388. § (2) bek.]. Ekként a jogkövetkeztetések helyessége kizárólag az irányadó tényállás alapulvételével vizsgálható.

[24] A tényállás irányadósága azt jelenti, hogy felülvizsgálatban nemcsak maga a tényállás, hanem mindaz, ami a tényállás megállapításához vezetett, támadhatatlan. Ennek megfelelően a tényállás megalapozottsága, a bizonyítékok mikénti mérlegelése sem külön-külön, sem pedig egymás viszonyában nem vizsgálható. Nincs lehetőség a bíróság bizonyítékokat értékelő tevékenységének s ezen keresztül a bűnösség kérdésének, valamint a - minősítéssel kapcsolatos, vagy más büntető anyagi jogi szabály sérelme nélkül - kiszabott büntetés, illetve annak mértéke vitatására.

[25] Az indítvány középpontjában a bűnösség megállapításának kifogásolása állt. A Be. 416. § (1) bekezdése a) pontjának 3. fordulata alapján helye van felülvizsgálatnak, ha a terhelt bűnösségének megállapítására a büntető anyagi jog szabályainak a megsértése miatt került sor.

[26] Az I. r. terhelt védője valójában az irányadó tényállás, illetve a bíróság mérlegelésének helyességét támadta, a bizonyítékok mikénti mérlegelését vitatta, átértékelését célozta, és mindezen keresztül kifogásolta a bűnösség megállapítását - ami felülvizsgálatban kizárt.

[27] Az irányadó tényállás maradéktalanul tartalmazza mindazokat a tényeket, amelyek alapján az alapügyben eljárt bíróságok megállapították az I. r. terhelt felbujtást kimerítő bűnösségét.

[28] Az elsőfokú bíróság a harminckét sértett sérelmére elkövetett cselekményből álló sorozat elején rögzítette a három terhelt szerepét, melyből egyértelműen kitűnt, hogy a saját cégével már borfelvásárlásba fogó I. r. terhelt kezdeményezése és ötlete alapján állapodott meg előzetesen az I. r., a II. r. és a III. r. terhelt, majd annak megfelelően

[29] - a borfelvásárlási láncba az I. r. terhelt cége és a termelők közé beillesztésére az I. r. terhelt megszervezte az F. Kft. névleges megvásárlását, a kft. ügyvezetője a III. r. terhelt lett, a borfelvásárlást a kft. nevében a II. r. terhelt végezte,

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!