Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 2000.9.386 Megvalósítja a vámorgazdaság vétségét, aki a külföldi személy által nem kereskedelmi forgalomban az országba behozott és vámkezelés alá nem vont személygépkocsit megszerzi, és a saját - ugyanilyen típusú - gépkocsijának a motorját a megszerzett gépkocsi karosszériájába beszerelve használja;

ilyen esetben nem indokolt a gépkocsi elkobzásának a mellőzése [Btk. 312. § (1) bek. b) pont, 1995. évi C. tv 1. § 7., 15. és 18. pont, 34. § (1) bek., 39. § (1) és (2) bek., 51. §, 52. §].

A városi bíróság a vádlottat 1 évi időtartamra próbára bocsátotta, a vám- és pénzügyőrség megyei nyomozó hivatalánál kezelt személygépkocsit pedig elkobozta. A megállapított tényállás lényege a következő.

A vádlott piaci kereskedő. Rendszeresen járta és járja a megye városainak a piacait. Így ott ismerkedett meg M. E. német állampolgárságú személlyel. Közöttük üzleti kapcsolat volt, sem a vádlott, sem a vádlott volt férje közelebbről ezt a személyt nem ismerte. 1997 decemberében beszélgetésük közben ez a német állampolgárságú személy elmesélte a vádlottnak és a volt férjének, hogy tönkrement a Volkswagen Passat személygépkocsija, mely annyira meghibásodott, hogy nem is tudott visszamenni ezzel a gépkocsival Németországba. Azt az ajánlatot tette a vádlottnak, hogy a tönkrement személygépkocsiját neki ajándékozza, cserébe vigye fel őt Budapestre. Ez így is történt.

A vádlott még 1997 decemberében az ajándékba kapott személygépkocsit hazavontatta a lakására, majd az ugyanilyen gyártmányú, saját tulajdonában levő Volkswagen Passat személygépkocsiból a motort kiszerelték, és az ajándékba kapott személygépkocsi karosszériájába beszerelték. Ez az átalakítás a vádlottnak és családjának jelentős pénzébe került.

1998 februárjában a vádlott egyik fia használta a személygépkocsit, amikor a rendőrség igazoltatta. Igazoltatás során az igazoltató rendőr észrevette azt, hogy a felmutatott, gépkocsi forgalmi engedélyben feltüntetett alvázszám nem egyezik az átalakított személygépkocsi alvázszámával.

A vádlott 1998 februárjában érdeklődött a városi rendőrkapitányságon, hogy mi a hivatalos eljárás a konkrét esetben, hogyan használhatják az ajándékba kapott személygépkocsi karosszériáját a saját személygépkocsijuk motorjával párosítva.

1998 márciusában a vádlott ismét találkozott a német állampolgárságú személlyel a piacon, ekkor ez a személy aláírt egy ajándékozási szerződést, amely szerint a saját gépkocsiját a vádlottnak ajándékozta.

Időközben kiderült az is, hogy az a személygépkocsi, amit a német állampolgár a vádlottnak ajándékozott, lopott volt, melyet a német hatóságok 1997 óta köröznek. Ezt követően indult meg a büntetőeljárás a vádlott ellen a vám- és pénzügyőrség nyomozó hivatalánál.

A városi ügyészség vádindítványában a vádlott ellen vámorgazdaság vétsége miatt emelt vádat.

A vádlott a tárgyaláson elismerte azt, hogy elfogadta az M. E. német állampolgárságú férfi által ajándékba adott személygépkocsit. Előadta azt is: arról nem tudott, hogy a személygépkocsi lopott. Nem tudott arról sem, hogy az adott esetben az ajándékba kapott személygépkocsit vámkezelés végett be kellett volna mutatnia az illetékes vámhatóságnak.

A vámjogról és a vámeljárásról szóló 1995. évi C. tv 38. §-ának (1) bekezdése előírja, hogy a vámáruval rendelkező személy köteles vámkezelést kérni. A vádlott ezáltal elkövette a Btk. 312. §-a (1) bekezdésének b) pontjába ütköző vámorgazdaság vétségét.

A bíróság az intézkedés meghozatalánál súlyosító körülményt nem észlelt. Enyhítő körülményként értékelte a vádlott büntetlen előéletét és ténybeli beismerő vallomását. Mindezekre figyelemmel a bíróság úgy látta, hogy a vádlott cselekménye nem éri el a társadalmi veszélyességnek azt a súlyát, amiért vele szemben büntetést kellene kiszabnia, ezért a bíróság őt a Btk. 72. §-ára való hivatkozással próbára bocsátotta.

A végzés ellen a vádlott az elkobzás mellőzése végett fellebbezett.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!