Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Szegedi Ítélőtábla Pf.20724/2011/6. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 146. §, 247. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 339. §, 365. §, 1993. évi X. törvény (Termékfelelősségi tv.) 1. §] Bírók: Hámori Attila, Kemenes István, Kiss Gabriella

SZEGEDI ÍTÉLŐTÁBLA

Pf.I.20.724/2011/6.szám

A Szegedi Ítélőtábla a Dr. Tóth B. Balázs ügyvéd által képviselt (felperes neve, címe) alatti lakos felperesnek - az Ékes Ügyvédi Iroda (ügyintéző: Dr. Ékes Edvárd ügyvéd) által képviselt (alperes neve, címe) alatti székhelyű alperes ellen kártérítés iránt indított perében a Bács-Kiskun Megyei Bíróság (Kecskeméti Törvényszék) 2011. szeptember 9. napján kelt - 2011. október 19-én 28. sorszám alatt kiegészített - 14.P.21.945/2010/24. sorszámú ítélete ellen a felperes részéről 27. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán lefolytatott másodfokú eljárásban meghozta a következő

Í T É L E T E T :

Az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 150.000,- (Egyszázötvenezer) Ft másodfokú eljárási költséget és az államnak - külön felhívásra - 588.000,- (Ötszáznyolcvannyolcezer) Ft le nem rótt fellebbezési eljárási illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I N D O K O L Á S :

A felperes 2006. május 11-én 9.800.000,- Ft vételárért megvásárolta a B... Kft-től a X... forgalmi rendszámú Mercedes Benz ML 400 CDI típusú személygépkocsit. A gépjármű motorját 2003-ban az alperes gyártotta. Az autót Magyarországon 2004. április 1-jén helyezték először forgalomba, a felperes birtokában 2006. május 16-tól volt. A felperes férje 2006. június 10-én 22 óra körüli időben a gépkocsit a (település, utca, házsám) alatti garázsban leállította. Rövid idő múlva észlelték, hogy a garázsban tűz ütött ki, melyet a helyszínre hívott tűzoltók tudtak eloltani. A tűzeset folytán kiégett a jármű nagy része és a garázsban tárolt használaton kívüli ingóságok is. Az (biztosítótársaság neve) 1.466.058,- Ft épületkárt és 273.172,- Ft lakáscélú épületben elhelyezett tárgyakra vonatkozó kárt térített meg a felperesnek.

- 2 -

Kecskemét Megyei Jogú Város Hivatásos Önkormányzati Tűzoltósága 2006. június 15-én kelt tűzvizsgálati eljárást lezáró határozatában megállapította, hogy a tűz keletkezési oka ismeretlen, azonban vélelmezhetően az a gépjármű villamosberendezéseinek meghibásodásából eredt.

A felperes felkérésére (szakértő 1. neve) igazságügyi műszaki szakértő szakvéleményt készített 2006. július 12-én, melyben megállapította, hogy valószínűleg a gépjármű gyártási eredetű elektromos hibája okozta a tüzet. Ezzel egyező következtetésre jutott a - szintén a felperes által felkért - Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közlekedésmérnöki Karának szakértője, (szakértő 2. neve) is 2006. augusztus 10-i szakvéleményében.

A második szemlén jelen volt az alperes részéről felkért szakértő is.

A felperes 2006. augusztus 23-án a (e-mail cím) címre elküldött levélben jelezte, hogy a gyártó felé közvetlenül is megkereséssel élt. A szeptember 15-én kelt levelében a D... Kft-t kereste fel igényének érvényesítése érdekében. A kft. október 17-i válaszában jelezte, az alpereshez forduljon követelésével.

A felperes 2006. november 3-án keresetlevelet terjesztett elő a Bács-Kiskun Megyei Bíróságon a gépjármű eladója, a B... Kft. ellen, melyben 9.800.000,- Ft gépjárműben keletkezett, 1.483.900,- Ft összegű, a garázsban tárolt ingóságokban bekövetkezett kár, továbbá az igényérvényesítés kapcsán felmerült 247.364,- Ft szakértői költség megfizetésére kérte kötelezni.

A per tartama alatt, 2006. november 10-én (szakértő 3. neve) szakértő az azonosított hibával összefüggésben tájékoztatta a felperest, hogy az gyári, gyártáskori eredetű.

A Bács-Kiskun Megyei Bíróság 2007. október 24-én kelt 14.P.21.783/2006/41. számú ítéletével kötelezte a B... Kft-t 10.047.364,- Ft és járulékai megfizetésére, míg ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

A B... Kft. fellebbezése folytán eljárt Szegedi Ítélőtábla a megyei bíróság ítéletének megfellebbezett rendelkezését helybenhagyta. Határozatának indokolásában megállapította, hogy a felperesi vevő és az eladó között fogyasztói szerződés jött létre. Az értékesítő az eljárás során nem tudta bizonyítani a vélelemmel szemben, hogy a hiba oka a teljesítést követően keletkezett.

A marasztalási összeget - a felperes hivatkozása szerint - a B... Kft. nem fizette meg, ellene felszámolási eljárás indult.

A felperes 2010. szeptember 22-én előterjesztett keresetében 9.800.000,- Ft és ennek 2006. június 10. napjától a kifizetésig járó törvényes mértékű késedelmi kamatának megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Arra hivatkozott, hogy a gépkocsiban keletkezett kár megtérítésére az alperesi gyártó köteles, mivel a káreseményt, a tüzet gyártási hibából eredő elektromos zárlat okozta.

Kereseti kérelmének jogalapjaként kifejezetten a gyártó termékfelelősségére, az 1993. évi X. törvény (Tft.) rendelkezéseire utalt. Állította, hogy a Tft. 10. §-ában szabályozott 3 éves elévülési határidő a felek jogviszonyában nem telt el, azt megszakította a 2006. augusztus 23-án megküldött elektronikus levél, továbbá az is, hogy a korábban a B... Kft. és közte folyamatban volt perben az eladó közreműködőjét, a jelen per alperesét 2006. december 12-én perbe hívta, aki azonban a perbe nem kívánt belépni. Álláspontja szerint a keresetlevél mellékleteként csatolt, alperes által 2009. december 11-én kelt levél igazolja a 2009. július 23-i igénybejelentését. Kiemelte, hogy a D...

- 3 -

Pf.I.20.724/2011/6.szám

Kft. 2009. február 5-én szintén továbbította az alperes részére igényérvényesítő levelét.

Az alperes védekezésében elsődlegesen elévülési kifogást terjesztett elő. Álláspontja szerint a Tft-ben szabályozott 3 éves elévülési időn belül a felperes elmulasztotta vele szemben érvényesíteni igényét: a korábbi per alperesének perbehívási kérelme az elévülés megszakítására nem alkalmas, ugyanakkor felé írásban igényt a felperes első ízben 2009. november 24-én jelentett be. Az erre küldött december 11-i válasz nem igazolja az alperessel szembeni korábbi igényérvényesítés tényét, csupán azt, hogy novemberi levelében a felperes ennek megtörténtét állította. A per érdemét tekintve utalt arra, hogy a Tft. alapján a gépjárműben keletkezett kár megtérítésére akkor sem köteles, ha az igényérvényesítés határidőben történt, mivel a legyártott alkatrész és a gépjármű dogmatikailag nem minősül "más", elkülönült dolognak, így a gépkocsiban bekövetkezett kár nem a Tft. 1. § (4) bekezdés b) pontja szerinti következménykár.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Megalapozottnak találta az alperes elévülési kifogását, mivel a Tft. 10. § (2) bekezdése szerinti releváns körülményekről, így a kár bekövetkeztéről 2006. június 15-én, majd július 12-én annak okáról is tudomást szerzett a felperes, a gyártó személyét pedig a gépjármű irataiból már a káresemény időpontjában ismerte. Ennek következtében az elévülési idő 2009. július 12-én eltelt, ugyanakkor a felperes első ízben ezt követően - 2009. július 23-án - fordult igénnyel az alpereshez. Az elévülési idő megszakítására alkalmas felperesi cselekmény nem volt. Érdemben rámutatott, hogy a Tft. hivatkozott rendelkezése szerint a hibás dolog, azaz a gépkocsi hibájában álló vagyoni hátrány - az ún. tapadókár - megtérítése e törvény szerint nem követelhető.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!