Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2004.1157 Ha a munkáltató a közalkalmazott felmentését a vezetői megbízás visszavonásával összefüggő felmentési okra alapította, és a vezetői megbízást visszavonó intézkedés jogellenesnek bizonyult, ez a jogszerű felmentési indok hiánya miatt a felmentés jogellenességét vonja maga után [Kjt. 30. § (1) bekezdés c) pont].

A munkáltatói jogkör gyakorlója a felperes közalkalmazotti jogviszonyát a Kjt. 30. § (1) bekezdés c) pontjára hivatkozással felmentéssel megszüntette. A felmentés indokolása szerint az alperes a felperes határozatlan időre szóló magasabb vezetői megbízását visszavonta és egyidejűleg a felperes végzettségének, illetve képesítésének megfelelő másik munkakört ajánlott fel, amelyet azonban a felperes nem fogadott el. A felperes a keresetében a felmentés jogellenességének megállapítását és ennek jogkövetkezményei alkalmazását kérte.

A munkaügyi bíróság ítéletével megállapította a felmentés jogellenességét és az alperest elmaradt munkabér, távolléti díj különbözet, ruházati költségtérítés, kéthavi átlagkeresetnek megfelelő összeg és perköltség megfizetésére kötelezte. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

Az ítélet indokolása szerint a munkaügyi bíróság ítéletével megállapította, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlójának a magasabb vezetői megbízás visszavonásáról rendelkező határozata jogellenes. Ezt az ítéletet a megyei bíróság helybenhagyta. Erre tekintettel a bíróság kifejtette, hogy a felmentési indok valósága nem állapítható meg, ha a felhozott indok, amely eredetileg megfelelt a valóságnak, később valótlannak bizonyul. Miután a felmentést az alperes a vezetői megbízás visszavonására alapította, a vezetői megbízás visszavonása azonban jogellenesnek bizonyult, a felmentés indoka nem való és okszerű.

Az alperes fellebbezése és a felperes csatlakozó fellebbezése folytán eljárt megyei bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érintette, a fellebbezett részét részben megváltoztatta és a felmentés jogellenességének megállapítására és az ehhez kapcsolódó anyagi követelésekre vonatkozó keresetet elutasította. Álláspontja szerint az a tény, hogy eljárási okból a vezetői megbízás visszavonásának jogellenességét a bíróság megállapította, a vezetői megbízás visszavonására alapított felmentést nem teszi jogellenessé. A felperes a felajánlott munkakört nem fogadta el, ezért az alperesnek a Kjt. 30. § (1) bekezdés c) pontjára alapított felmentésen kívül nem volt más jogszerű lehetősége a helyzet rendezésére.

A felperes a felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet megváltoztatását, a felmentés jogellenességének megállapítását, a Kjt. 34. § (4) bekezdése és (6) bekezdése szerinti jogkövetkezmények alkalmazását kérte. Arra hivatkozott, hogy a vezetői megbízás visszavonásáról rendelkező munkáltatói intézkedés jogellenessége az erre alapított felmentés jogellenességét is maga után vonja és nincs jelentősége annak, hogy volt-e felajánlható munkakör az alperesnél, vagy sem.

A felülvizsgálati kérelem alapos.

A Kjt. 30. § (1) bekezdés c) pontja alapján a munkáltató a közalkalmazotti jogviszonyt - a (3)-(4) bekezdésben foglalt korlátozással - felmentéssel akkor szüntetheti meg, ha a magasabb vezető, illetve vezető beosztás ellátásával történő megbízás visszavonását követően a közalkalmazott eredeti munkakörében való továbbfoglalkoztatására, ennek hiányában a végzettségének, illetve képesítésének megfelelő munkakör felajánlására nincs lehetőség, vagy a közalkalmazott a végzettségének, illetve képesítésének megfelelő munkakört nem fogadta el.

Az adott esetben az alperes a felperes vezetői megbízását visszavonta, azonban e munkáltatói intézkedés jogellenességét jogerős bírósági ítélet megállapította. Ebből - helyes értelmezés szerint - az következik, hogy a Kjt. 30. § (1) bekezdés c) pontjára alapított felmentés jogalapja megdőlt. Az elsőfokú bíróság helyesen következtetett arra, hogy a vezetői megbízás visszavonásának jogellenessége miatt, a felmentési indok valósága és okszerűsége hiányában a felmentés jogellenes. Ebből a szempontból nincs jelentősége annak, hogy a vezetői megbízás jogellenességének megállapítására milyen okból került sor.

A másodfokú bíróság téves jogi álláspontjából adódóan a felperes csatlakozó fellebbezésében a Pp. 247. § b) pontja alapján előterjesztett, további elmaradt munkabér iránti igényét nem bírálta el.

A kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275. § (4) bekezdése alapján a jogerős ítéletet hatályon kívül helyezte, és a munkaügyi bíróság ítéletét helybenhagyta, míg a további elmaradt munkabér iránti kereseti kérelem tárgyában a megyei bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasította.

(Legf. Bír. Mfv. II. 10.190/2004. sz.)