Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1994.2.90 Ha a szerződés szövegéből a teljesítési határidő fix határidő jellege nem állapítható meg, a szállítási késedelem miatt a megrendelő egyoldalúan elállásra nem, illetőleg csak érdekmúlás igazolása mellett jogosult. A külkereskedő megbízott nem követ el ügyviteli mulasztást azzal, hogy fix teljesítési határidőt a külkereskedelmi szerződésben nem kötött ki, ha a megbízó erre nem utasította [Ptk. 277. § (2) bek., 300. § (1)-(2) bek., 318. § (1) bek., 339. § (1) bek., 507. §, 32/1967. (IX. 23.) Korm. r.* 13. § (1) bek., 23. §, 28. §, 47. § (3) bek., 1968/1988. évi Általános Szállítási Feltételek (ÁSZF) 7. §, 15. § (1) bek., 87. § (1) bek.].

Az elsőfokú bíróság ítéletében a felperes 2 197 683 Ft és kamata megfizetésére irányuló keresetét elutasította. Az ítélet indokolásában tényként állapította meg, hogy a peres felek között 1986. december 12-én és 1987. december 10-én bizományi szerződés jött létre tartalék alkatrészek importálására. A bizományi szerződések alapján a felperes a bolgár TECHNOEXPORT céggel a külkereskedelmi szerződéseket megkötötte. A szerződésekben a teljesítési határidőt 1987. I-II. negyedévében, illetve 1988. II-III. negyedévében jelölték meg azzal, hogy a szállítási határidő meghosszabbítása csak a felek kölcsönös megegyezésével lehetséges.

Az elsőfokú bíróság tényként állapította meg azt is, hogy a bolgár eladó késedelmesen teljesített, s a megrendelt alkatrészek csak 1989. november 3-án kerültek az alpereshez. Az alperes ezt követően, 1989. december 13-án, kérte a felperes intézkedését a külkereskedelmi szerződések "stornírozására".

Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint miután a külföldi eladó a teljesítési határidők lejárta után csak a vevő beleegyezésével volt jogosult szállítani és a felperes az alperes véleményét nem kérte ki az ellenérték megfizetése előtt, az ellenértéket az alperestől jogszerűen nem igényelheti.

A felperes fellebbezése folytán meghozott ítéletében a Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, és az alperest kötelezte, hogy fizessen meg a felperesnek 15 nap alatt 2 197 683 Ft-ot és ennek évi 20%-os kamatát, valamint 234 790 Ft kétfokú perköltséget. Kimondta, hogy az alperes a költségeit maga viseli. A Legfelsőbb Bíróság az ítélet indokolásában ugyancsak megállapította, hogy a felek között bizományi szerződések jöttek létre. Tekintettel arra, hogy ezeket a szerződéseket a peres felek az 1986-1987. években kötötték meg, a felperes keresetének elbírálásánál a módosított 32/1967. (IX. 28.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) szabályai az irányadók, tehát azt kellett vizsgálni, hogy a felperest terhelik-e olyan ügyviteli mulasztások, amelyek a felelősségét - az R. rendelkezései szerint - megalapozzák. Az R. 23. §-ában foglaltakra figyelemmel ugyanis, ha a felperest olyan ügyviteli mulasztás terheli, amely szerződésszegésnek minősül, az ebből eredő kárt az R. 47. §-ának (3) bekezdése szerint alkalmazandó Ptk. 318. §-ának (1) bekezdése, valamint a 339. §-ának (1) bekezdése értelmében neki kell viselnie.

A másodfokú bíróság álláspontja szerint elsősorban azt kellett vizsgálni, hogy a felperesnek a külföldi eladóval kötött szerződésében írt határidők olyan fix szállítási határidőknek minősülnek-e, amelyeknek megsértése esetén a szerződések automatikusan megszűnnek, vagy a vevő jogosult az adott szerződéstől azonnal elállni. A másodfokú bíróság e kérdés vizsgálata eredményeként azt állapította meg, hogy miután az alperes a bizományi szerződésekben nem kötötte ki, hogy a felperesnek a külföldi féllel fix szállítási határidőben kell megállapodnia, és a külföldi eladóval kötött szerződésekben megjelölt határidők - az 1968/1988. évi ÁSZF (Általános Szállítási Feltételek) 15. §-a szerint nem is minősülnek ilyen határidőknek, az alperes csak érdekmúlás bizonyítása esetén állhatott volna el a szerződéstől. Az alperes azonban a szállítási határidő lejártát követő teljesítés ismeretében a felpereshez intézett leveleiben is csak azért zárkózott el a számlák kiegyenlítése elől, mert az árut - állítása szerint - nem kapta meg, de nem szólt arról, hogy a szerződést megszűntnek tekinti. Az alperes először csak az áru átvétele után kérte a szerződések "stornírozását". Tekintettel arra, hogy az áru már az alperesnél volt, és nem állottak fenn az ÁSZF 87. §-a (1) bekezdésében és 7. §-ában írt feltételek, az alperes egyoldalúan nem állhatott el a szerződéstől, s az áru ellenértékének kiegyenlítését nem tagadhatta meg.

Mindezekre tekintettel a másodfokú bíróság megállapítása szerint az alperes - ügyviteli mulasztás hiányában - köteles a felperes mint bizományos által megelőlegezett költségeket - az R. 28. §-ában foglaltak alapján - a felperesnek megfizetni a késedelmi kamatokkal együtt. Ezért a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét a Pp. 253. §-ának (2) bekezdése alapján megváltoztatta és az alperest a felperes keresetének megfelelően marasztalta. A perköltségre vonatkozó rendelkezés a Pp. 78. §-ának (1) bekezdésén alapult.

A jogerős ítélet ellen az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, amelyben a jogerős ítélet megváltoztatását és a felperes keresetének elutasítását kérte. Álláspontja szerint tévedett a másodfokú bíróság, amikor a külkereskedelmi szerződéseket nem minősítette fix szállítási határidős szerződéseknek, s úgy látta, hogy az eladó jogosult volt a szállítási határidő letelte után késedelmesen - szállítani. Előadása szerint az ÁSZF 15. §-ában foglaltakból az következik, hogy az adott szerződések fix határidősnek minősülnek, s a határidők megsértése folytán a szerződések automatikusan megszűnnek, vagy a vevő jogosult azoktól azonnal elállni. Kifejtette még, hogy tévedett a másodfokú bíróság, amikor nem vizsgálta, hogy a felperes az R. 21. §-ának (3) bekezdésében foglaltaknak mennyiben tett eleget, és jogszabálysértő az R. 23. §-a (1) és (2) bekezdésében foglaltak értelmezése, valamint a kamatfizetés kezdő időpontjára vonatkozó rendelkezés is.

A felülvizsgálati kérelem alaptalan.

Helytállóan jutottak az eljárt bíróságok arra a következtetésre, hogy a peres felek között a Ptk. 507. §-ában szabályozott bizományi szerződés jött létre. Helytálló a másodfokú bíróságnak az az okfejtése is, hogy miután a felek a bizományi szerződéseket az 1986-87. években kötötték meg, a felek közötti jogvita elbírálásánál az R.-ben foglalt szabályok az irányadók, tehát azt kellett vizsgálni, hogy a felperest terheli-e olyan ügyviteli mulasztás, amely felelősségét megalapozza. Nem tévedett a másodfokú bíróság, amikor mindenekelőtt azt vizsgálta, hogy a külkereskedelmi szerződések olyan fix határidős szerződéseknek minősülnek-e, amelyektől az alperes jogosult szállítási késedelem esetén azonnal elállni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!