Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1985.12.463 Pénzkezeléssel megbízott - hanyag kezelés vétségét elkövető - postai alkalmazott munkajogi felelősségére vonatkozó rendelkezések helyes értelmezése [Be. 55. §, 265. § (1) bek., Btk. 320. § (1) bek., Mt. 57. §, 58. § (1) bek., 60. §, Mt. V. 79. § (1) bek. b) pont, 80. § (1) bek., 82. § (2) bek.].

A járásbíróság végzésével megállapította, hogy a terhelt elkövette a hanyag kezelés vétségét, ezért 1 évi időtartamra próbára bocsátotta, egyben kötelezte, hogy a határozat jogerőre emelkedésétől számított 30 napon belül kártérítés címén 50 000 forintot, valamint annak 1983. március 15. napjától járó évi 5%-os kamatát a postaigazgatóság magánfél részére fizesse meg.

A megállapított tényállás lényege a következő.

M. K-né, a postahivatal vezetője telefonon jelentette közvetlen felettesének, hogy gyermeke betegsége miatt a postahivatal vezetői teendőit nem tudja ellátni, ezért helyettest kért. A felettes utasította a terheltet, hogy a reggeli nyitáskor helyettesítés céljából jelentkezzék a postahivatalnál. A terhelt a M. K-né által lepecsételt borítékba helyezett páncélszekrény-kulcsot a kézbesítőtől átvette. Ezt követően a készpénzmaradványt részletező füzet alapján egyeztette a páncélszekrényben levő készpénzt, s azt rendben találta. A nap folyamán végezte a hivatali teendőket, majd záráskor a készpénzmaradványt - 103 958 forintot - összegezte, és azt a páncélszekrénybe elhelyezte. Ezután a lezárt páncélszekrény kulcsát borítékba tette, s lepecsételve átadta a kézbesítőnek a másnapi hivatalvezetőhöz történő továbbítás céljából. Az ún. közvetett átadásnak ez a módja szabálytalan volt, ugyanis a készpénzmaradvány meglétét a közvetítőnek is ellenőriznie és aláírásával igazolnia kellett volna.

Másnap reggel a kézbesítő a sértetlen borítékban levő kulcsokat továbbította M. K-nénak, aki a kézbesítők jelenlétében egyeztetni kezdte az előző napi pénzmaradványt. Ennek során észlelte, hogy 100 db 500 forintos bankjegy, azaz 50 000 forint hiányzik. A postaigazgatóság a bejelentés alapján azonnal vizsgálatot indított, a szóban levő pénzösszeg azonban nem került elő, s a hiány oka sem volt felderíthető.

Az első fokú bíróság - minthogy a terhelt a társadalmi vagyon kezelésével kapcsolatos kötelezettségének megszegésével gondatlanságból vagyoni hátrányt okozott - megállapította, hogy a terhelt elkövette a Btk. 320. §-ának (1) bekezdése szerinti hanyag kezelés vétségét, s ezért próbára bocsátotta. Egyidejűleg az érvényesített polgári jogi igényekre tekintettel a terheltet az Mt. 58. §-ának (1) bekezdésére alapozottan a teljes kár megtérítésére kötelezte.

A megyei bíróság mint másodfokú bíróság a járásbíróság végzését annyiban változtatta meg, hogy a postaigazgatóság magánfél polgári jogi igényének érvényesítését egyéb törvényes útra utasította. Határozatának indokolásában kifejtette, hogy az első fokú bíróság tévesen kötelezte a terheltet az Mt. 58. §-ának (1) bekezdése alapján a teljes kár megtérítésére, mivel arra csak vétkesség esetén nyílik lehetőség. Az adott esetben az első fokú bíróság gondatlan bűncselekményt állapított meg a terhelt terhére, márpedig az Mt. V. 79. §-a (1) bekezdésének b) pontja értelmében a gondatlan bűncselekménnyel okozott kárért a dolgozó hat havi átlagkeresete erejéig felel. Minthogy a terhelt havi átlagkeresete nem tisztázott, az az iratokból nem állapítható meg, ez okból a polgári jogi igény elbírálása késleltetné az eljárást, amiért is a Be. 215. §-ának (1) bekezdésére hivatkozva az igény érvényesítését egyéb törvényes útra utasította.

A megyei bíróság végzésének a polgári jogi igényt érintő indokolási része ellen emelt törvényességi óvás alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!