Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1997.6.297 A korlátolt felelősségű társaság ügyvezetője képviseleti jogának korlátozása harmadik személlyel szemben hatálytalan, ha azonban a társasági szerződés értelmében a cégjegyzéshez mindkét ügyvezető - együttes - aláírása szükséges, az olyan szerződés, amelyet csak az egyik ügyvezető írt alá, érvénytelen [1988. évi VI. törvény (Gt.) 43. §, 199. §, Ptk. 216. § (1) bek., 218. §].

A felperes módosított keresetében 661 481 Ft és kamatai megfizetésére kérte kötelezni az alperest, mert az 1993. november 12. napján kötött boradásvételi szerződésben írt kötelezettségének csak részben tett eleget, a vételárat megfizette, a szerződésben kikötött ügyleti kamatot azonban nem. Az alperes a kereset elutasítását kérte, vitatta a szerződés érvényességét és azt, hogy annak alapján köteles az ügyleti kamatot megfizetni. Az alperes kft.-t létrehozó társasági szerződés szerint ugyanis az ügyvezetők együttes aláírása szükséges a kötelezettségvállaláshoz, a szerződést azonban az alperes részéről csak az egyik ügyvezető írta alá, ezért a szerződés a felek között érvényesen nem jött létre. Így a felperesnek az alperes nem tartozik.

Az elsőfokú bíróság az alperest kötelezte, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 588 408 Ft-ot, ennek az összegnek 1994. július hó 6. napjától a kifizetésig járó törvényes kamatát, az ezt meghaladó keresetet elutasította. Kimondta, hogy a felmerült költségeiket a felek maguk viselik. Megállapította, hogy a felek közötti szerződés érvényes annak ellenére, hogy e szerződést csak az egyik ügyvezető írta alá. Az alperes társasági szerződése az ügyvezetők együttes aláírását írta elő, e tényről azonban a felperesnek nem kellett tudnia, még akkor sem, ha a szerződéskötés időpontjában az alperes a társaság tagja volt. A jogügylet megkötése kapcsán ugyanis a felperes harmadik személynek számít, így vele szemben az ügyvezetők jogkörét érintő bármilyen korlátozás hatálytalan.

A peres felek az érvényes szerződésben megállapodtak abban is, hogy a vételár után ügyleti kamatot fizet az alperes. Annak a mértéke a perbeli esetben a Ptk. 232. §-ának (2) bekezdése alapján 20%. Így a felperes által számított 4 648 680 Ft tőke után az alperesnek 1993. november hó 12. napjától 1994. június 30-ig számítottan 588 408 Ft-ot kell megfizetnie, s minthogy késedelembe esett, a Ptk. 301. §-ának (1) bekezdése alapján a késedelmi kamatot is meg kell fizetnie a felperes részére.

A ítélet ellen az alperes nyújtott be fellebbezést, és abban az ítélet megváltoztatását és a kereset elutasítását, valamint a felperesnek a felmerült perköltség megfizetésére történő kötelezését kérte. Álláspontja szerint az elsőfokú bíróság tévesen értelmezte az 1988. évi VI. törvény (Gt.) előírásait. A Gt. 43. §-a rendelkezik a cégjegyzésről, illetőleg a 43. § (2) bekezdése a cégjegyzés módjáról, amely lehet önálló vagy együttes. A Gt. 199. §-a pedig a társaság képviseletéről, illetőleg a (2) bekezdés az ügyvezető képviseleti jogának a korlátozásáról rendelkezik. Az elsőfokú bíróság nem tett különbséget a Gt. két szabálya között, emiatt ítélete törvénysértő. Minthogy a perbeli szerződést az alperes részéről csak az egyik ügyvezető írta alá, ezért a törvény által előírt alakiság megsértése miatt a szerződés érvénytelen, ahhoz joghatály nem fűződik, így az abban foglaltakat bírósági úton nem lehet kikényszeríteni.

A másodfokú bíróság ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett rendelkezéseit nem érintette, fellebbezett részében az ítélet rendelkezéseit helybenhagyta. Kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg felperesnek - a felperest képviselő ügyvéd címére - 10 000 Ft másodfokú perköltséget. Döntését arra alapította, hogy az elsőfokú bíróság a tényállást helyesen állapította meg, és helytálló az arra alapított jogi következtetése is. Emiatt azt helyes indokaira történő hivatkozással hagyta helyben, egyben a részletes indokolást mellőzte.

A jogerős ítélet ellen az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben a másodfokú ítéletnek - az elsőfokú bíróság ítéletére is kiterjedő - megváltoztatását és a felperes keresetének az elutasítását kérte. Hivatkozott arra, hogy az elsőfokú ítélet elleni fellebbezésében kifejtette azt a jogi álláspontját: az elsőfokú bíróság tévedett, amikor az ügyvezető aláírási jogának korlátozását és a cégszerű aláírás formai elemeinek kérdését nem különböztette meg egymástól. Ennek következtében az elsőfokú bíróság téves ítéletet hozott. A másodfokon eljárt bíróság pedig az elsőfokú ítéletet úgy hagyta helyben, hogy indokolásában nem tért ki arra: a fellebbezésében foglaltakat miért nem vette figyelembe, illetve ha a fellebbezés jogilag megalapozatlan, miben és mennyiben az. Emiatt az eljárt bíróságok ítéletei a Gt. 43. és 199. §-aiba ütköznek, ezért azok jogszabálysértőek.

A felperes ellenkérelmében a felülvizsgálati kérelem "elutasítását", a megtámadott határozatok hatályukban tartását kérte. Álláspontja szerint az ügyben eljárt bíróságok a tényállást helyesen állapították meg, abból helyes jogi következtetéseket vontak le, emiatt a meghozott ítéletek törvényesek és megalapozottak.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelmet a Pp. 274. §-ának (4) bekezdése alapján tárgyaláson kívül bírálta el, minthogy ahhoz a felek hozzájárultak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!