Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.21200/2018/2. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 254. §, (3) bek., 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 6. §, 349. §, (1) bek.] Bírók: Békefiné dr. Mózsik Tímea, Lesenyei Terézia, Pullai Ágnes

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.24965/2016/36., *Fővárosi Ítélőtábla Pf.21200/2018/2.*, Fővárosi Ítélőtábla Pf.21200/2018/9., Kúria Pfv.20859/2019/4., 3189/2021. (V. 19.) AB végzés, 3105/2022. (III. 10.) AB végzés

***********

Fővárosi Ítélőtábla

8.Pf...../2018/9.

A Fővárosi Ítélőtábla a Dr. Varga Zoltán ügyvéd (....) által képviselt felperes neve (....) felperesnek - a Nagy és Trócsányi Ügyvédi Iroda (...., ügyintéző: Dr. Detvay Lúcia ügyvéd) által képviselt alperes neve (képviseli: .....Nemzeti Vagyon kezeléséért Felelős Tárca nélküli Miniszter - ....) alperes ellen kártérítés iránt indított perében a Fővárosi Törvényszék által 2018. szeptember 7. napján meghozott 4.P....../2016/36. számú ítélete ellen a felperes 37. sorszám alatti fellebbezése, valamint az alperes Pf/3. sorszám alatt benyújtott csatlakozó fellebbezése folytán meghozta az alábbi

í t é l e t e t:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatja, az alperes javára megítélt elsőfokú perköltség összegét 1.000.000 (Egymillió) forint + áfa összegre leszállítja, egyebekben az elsőfokú ítéletet helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 500.000 (Ötszázezer) forint + áfa összegű ügyvédi munkadíjból álló másodfokú perköltséget.

Köteles a felperes a alperes neve nak külön felhívásra megfizetni 2.500.000 (Kétmillió-ötszázezer) forint fellebbezési illetéket.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította és kötelezte a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 4.250.000 forint perköltséget, továbbá a alperes neve nak külön felhívásra 1.500.000 forint meg nem fizetett illetéket.

Az ítélet tényállása szerint a felperesi gazdasági társaság 1995. óta pénznyerő automatákat üzemeltetett játéktermekben, illetve vendéglátóhelyeken. Ennek keretében több pénznyerő automatát vásárolt és azokat egyéb berendezéseivel I. és II. kategóriába sorolt játéktermekben üzemeltette 19-20, illetve 45-55 darab nagyságrendben.

Az elsőfokú bíróság ismertette ítéletében az államháztartás stabilitását elősegítő egyes adótörvények módosításáról szóló 2011. évi CXXV. törvény (Mód.tv.1.) 27. §-át, amely akként módosította a szerencsejáték szervezéséről szóló 1991. évi XXXIV. törvényt (Szjtv.-t), hogy ötszörösére emelte a pénznyerő automaták játékhelyenként fizetendő játékadóját, valamint százalékos mértékű adó befizetését is előírta. Az adóemelés jelentősen megdrágította a pénznyerő automaták üzemeltetését.

A 2012. évi CXLIV. törvény (Mód.tv.2.) 5. §-a olyan módosítást vezetett be az Szjtv. tekintetében, hogy a hatályba lépését követő naptól, 2012. október 11. napjától kezdődően megtiltotta a pénznyerő automaták kaszinón kívüli működtetését. A törvény alapján a pénznyerő automaták engedélyeit vissza kellett szolgáltatni, az automatákat meg kellett semmisíteni.

Kitért arra is, hogy az Alkotmánybíróság vizsgálta az Szjtv. 2012. évi CXLIV. törvénnyel történő módosításának alkotmányosságát, azonban 26/2013. számú AB határozatában nem állapított meg alkotmánysértést és az indítványokat elutasította. Az AB határozat 168. pontjában azonban az Alkotmánybíróság megjegyezte, hogy "a jelen ügyben a kártalanítás biztosítása a jogállamiságból eredő elvárás, amelynek a jogalkotó a nemzetbiztonsági kockázattal kapcsolatos eljárás lezárása után eleget tehet."

Ismertette továbbá, hogy Dr. L.J. országgyűlési képviselő a módosított törvény elfogadását követő sajtótájékoztatóján pedig úgy nyilatkozott, hogy "a szerencsejáték ipar irányítói nagyon jómódú, politikai befolyást érvényesíteni akaró körök".

A felperes keresetében összesen 204.979.362 forint tényleges kár, elmaradt haszon, költség és kamatai, továbbá 1.000.000 forint nem vagyoni kár megfizetésére kérte az alperes kötelezését kártérítés címén.

Keresetét elsődlegesen azzal indokolta, hogy a pénznyerő automaták üzemeltetésének betiltása sérti a tulajdonhoz való jogát, a vállalkozás szabadságát, és a foglalkozás szabad megválasztásához való jogot. Állítása szerint a Mód.tv.1. és Mód.tv.2. törvény megalkotásában megtestesülő alperesi jogalkotás Magyarország Alaptörvényének hitvallásába, M. cikkébe, O cikkébe, XII. és XIII. cikkébe ütközik. Előadta, hogy a Mód.tv.1. hatályba lépését követően 51 automata működtetésének megszüntetésére, illetve szüneteltetésére kényszerült, a Mód.tv.2. rendelkezései következtében pedig a készülékek további üzemeltetésének lehetőségétől is elesett. Erre tekintettel a pénznyerő automaták, illetve alkatrészeik elértéktelenedése miatt tényleges kár érte, továbbá elesett az automaták további üzemeltetésének hasznától is.

Másodlagosan a Ptk. 349. § (1) bekezdésére alapítva, államigazgatási jogkörben okozott kárként érvényesítette igényét arra alapítva, hogy a jogalkotó a jogalkotásra vonatkozó törvényben foglalt szabályokat figyelmen kívül hagyva a jogszabályt hatásvizsgálat nélkül fogadta el, ezáltal a jogalkotásról szóló törvényt is megsértette. A jogalkotás eredményeként létrejött törvénymódosítás egyszerre korlátozott és vont meg jogot, másrészt a törvények meghozatalát nem előzte meg előzetes hatásvizsgálat, amelynek eredményeként a Mód.tv.1. jogellenesen elnehezítette, a Mód.tv.2. pedig ellehetetlenítette a pénznyerő automatákat üzemeltető gazdasági társaságok - köztük a felperes - működését.

Harmadlagosan a Ptk. 6. §-ára alapítva terjesztette elő keresetét hivatkozva arra, hogy önhibáján kívül érte károsodás, mert kellő alappal jóhiszeműen bízhatott abban, hogy a Mód.tv.1.-ben foglalt - a szerveralapú üzemeltetésre vonatkozó - rendelkezések hatályba fognak lépni.

Fentieken túl az uniós jog megsértésére is hivatkozott. Azt állította, hogy játéktermeiben uniós állampolgárok is játszottak, becslései szerint a játékosok 25%-a volt uniós állampolgár. Mindemellett az uniós polgárok rendelkezésére állt szolgáltatásaival, amelyeket az alperesi jogalkotás ellehetetlenített. A Mód.tv.1. akadályozta, illetve zavarta a szolgáltatás szabad nyújtását, mivel a pénznyerő automaták üzemeltetése gazdaságtalanná vált. A jogszabály nem volt alkalmas a kívánt cél elérésére, a jogsértés pedig kellően súlyos volt, mivel jelentős számú automata működését kellett megszüntetniük. Az alperesi magatartás és a kár között okozati összefüggés áll fenn és e szabályozás sérti a jogbiztonság, a bizalomvédelem elvét, valamint a felperes tulajdonhoz való jogát. A tiltás a felperes állítása szerint szintén jogellenes volt, a cél elérése nem valósult meg, az nem tekinthető legitimnek sem mivel rövid időn belül kaszinók nyíltak amelyek bárki számára elérhetőek voltak.

A felperes keresetében a fentieken túl személyiségi joga megsértése miatt nem vagyoni kártérítés iránti igénnyel is élt. Állítása szerint az alperes jóhírnevét, ügyvezetőjének és családtagjainak, valamint a vállalkozás alkalmazottjainak emberi méltóságát sértette Dr. L.J. kérdésbe burkolt azon állítása, mely azt a látszatot keltette, hogy a pénznyerő automaták üzemeltetése során jelentős eltitkolt jövedelmek léteznek, az üzemeltetők adót csalnak és manipulációkkal a játék tisztaságát is veszélyeztetik.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!