Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2009.4.123 24 éves korban, 67%-os munkaképesség-csökkenést okozó munkahelyi balesetnél munkavállalói közrehatás alapján a munkáltatóra terhesebb 25-75%-os kármegosztás alkalmazásával a nem vagyoni kártérítés címén 10 millió forint megfizetése iránti kereset alapján 7 millió forintban való marasztalás a törvénynek megfelel [Mt. 174. §, 177. §].

A felperes a keresetében a 2005. április 19-én elszenvedett súlyos munkahelyi balesete miatt 10 000 000 forint nem vagyoni kártérítés és kamata megfizetésére kérte az alperest kötelezni.

A munkaügyi bíróság a megismételt eljárásban hozott - kijavított - ítéletével kötelezte az alperest 3 000 000 forint és annak 2005. április 20-ától számított késedelmi kamata megfizetésére, ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

Az ítéleti tényállás szerint a felperes lakatos munkakörben dolgozott az alperesnél, amely alvállalkozóként az M8-as autópálya d.-i Duna-híd elemeinek kiszállításában vett részt más alvállalkozókkal együtt. 2005. április 19-én a műhelyben elkészült hídelemeket sínen mozgatható kocsira helyezték fel, amelyet K. I. egyéni vállalkozó által vezetett targonca húzott ki. A hídelem 2-3 méterre túlnyúlt a szállítókocsin. A targoncás a kivontatás után a járművével visszament háttal a szállítmány mögé, amikor a felperes a vontató hevedert a hídelem alá bújva ráakasztotta a szállítókocsira, majd intett a targoncavezetőnek, hogy tolasson hátra, mivel a hevedert nem érte el. Tolatás közben a targonca megugrott, és felperest a szállítókocsiról kinyúló hídelemhez nyomta.

A felperes súlyos sérüléseket szenvedett, a kiegészített orvosszakértői vélemény szerint a baleset miatt életveszélyes állapot következett be, a felperes vékonybelei 70%-át el kellett távolítani, jobb oldali veséje beszakadt a húgyvezetékkel együtt, sérült a mája, a tüdeje; jobb csípőcsontja, bal oldali medencecsontja, jobb medencéje két helyen történt törését szenvedte el, egyik heréjét is el kellett távolítani. A felperes baleseti eredetű munkaképesség-csökkenését 67%-os mértékűnek véleményezték.

A munkaügyi bíróság a lefolytatott bizonyítási eljárás alapján megállapította, hogy az alperesnél nem készült technológiai utasítás a hídelemek kiszállítására, a szállítókocsik vontatására, ezt a baleset után készítették el. A vontatás szabályszerű voltára oktatás nem történt. A munkavégzésben részt vevők kezdetben használták a vonórudat, később a könnyebb, gyorsabb munkavégzés érdekében a hevederrel való visszahúzást alkalmazták.

A munkaügyi bíróság az Mt. 174. § (1) bekezdése alapján megállapította a baleseti következményekért fennálló alperesi kárfelelősséget, a felperes gondatlan eljárására tekintettel - miszerint a tolató jármű mögött, annak útvonalába beállva irányító jelzést adott a targoncásnak a tolatásra - kármegosztásról döntött, ennek során a felperes vétkes közrehatását 25%-ban határozta meg.

A nem vagyoni kártérítés mértéke tekintetében értékelte, hogy a felperest fiatalon, 24 évesen érte a baleset, a súlyos egészségkárosodása végleges, a következményes elfajulásos elváltozások az életkor előrehaladtával fokozódhatnak, állapotában rosszabbodást eredményezhetnek. Életlehetőségei beszűkültek, házassága ezzel összefüggésben megromlott, elvált. A munkaügyi bíróság mindezek alapján - csökkentő tényezőként értékelve a vétkes közrehatást -, 3 000 000 forint nem vagyoni kártérítést tartott az elszenvedett sérelemmel arányosnak.

A felperes fellebbezése az alperesi marasztalás 7 000 000 forintra emelésére, az alperes fellebbezése a kereset elutasítására irányult. A felperes vitatta a vétkessége megállapítását, és a kármegosztást is.

A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság kijavított ítéletét helybenhagyta.

A másodfokú bíróság helytállónak találta az alperes kártérítési felelőssége fennállásáról levont elsőfokú ítéleti következtetést. A felperes vétkes közrehatása vizsgálata körében értékelte még, hogy a vonórúd kötelező használatára vonatkozó követelményt ismerte, a vonórúd rendelkezésre is állt, ezért a vétkes közrehatás alapján a kármegosztás arányát 50-50%-ban állapította meg. Megítélése szerint az elszenvedett súlyos sérülések a bírói gyakorlat alapján magasabb nem vagyoni kártérítést igényelnének, azonban a kármegosztás előbbi arányának figyelembevétele mellett az elsőfokú bíróság által megállapított összegű nem vagyoni kártérítést alkalmasnak tartotta a kompenzációra.

A jogerős ítélet ellen mindkét fél felülvizsgálati kérelmet nyújtott be.

Az alperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, és a keresetet elutasító határozat hozatalát kérte. Jogszabálysértésként a Pp. 206. § (1) bekezdése, az Mt. 174. § (2) és (3) bekezdése, az MK 29. számú állásfoglalás, valamint az MK 148. számú állásfoglalás megsértésére hivatkozott, mivel álláspontja sze­rint a balesetet a felperes kizárólagos elháríthatatlan ma­gatartása okozta. Vitatta azt a megállapítást, hogy a felperes az adott időben darukötözői tevékenységet folytatott, mivel akkor semmilyen tevékenységre nem volt kötelezve, meg kellett volna várnia két másik munkatársát, mivel hárman kezdhették volna el a munkafolyamatot. A felperes oktatásban részesült, a vonórúd rendelkezésére állt, egy harmadik személy kérelmére ment oda segíteni, önként az álló jármű és a targonca közé belépett, kényelmi szempontból használt kötelet, döntését semmilyen oktatással, utasítással befolyásolni nem lehetett. A targoncás mint harmadik személy döntése is elháríthatatlan volt az alperes részéről, a cselekménye bűncselekménynek minősült. A büntetőbíróság ítélete rögzítette, hogy a felperes és a harmadik személy együttes tevékenysége miatt következett be a baleset, a targoncás látta a felperes elhelyezkedését. Ezen cselekedeteket az alperes semmilyen formában nem háríthatta el. Utalt a felperes ellentmondásos előadásaira és arra, hogy a tényállást a büntetőbíróság ítélete állapította meg helyesen.

A felperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, és a keresetének helyt adó határozat hozatalát kérte. Álláspontja szerint az eljárt bíróságok hiányosan tárták fel a tényállást, ellentétesek a Pp. 206. § (1) bekezdésében előírtakkal. Előadta, hogy semmiféle munkavédelmi szabályt nem sértett meg, munkavédelmi oktatásban nem részesült, így nem volt ismerete a vonórúd kötelező használatáról. Fellebbezésében felsorolta az alperes által megsértett munkavédelmi szabályokat, ehhez képest az alperes egyetlen munkavédelmi szabálysértést nem tudott a terhére felhozni.

Az alperes felülvizsgálati kérelme alaptalan, a felperes felülvizsgálati kérelme részben alapos.

Az eljárt bíróságok az Mt. 174. § (1) bekezdése alapján helytállóan állapították meg, hogy a perbeli baleset a felperes munkaviszonyával összefüggésben következett be, ezért az Mt. 174. § (2) bekezdése alapján az alperes védekezésére tekintettel a felperes kizárólagos elháríthatatlan magatartására vonatkozó kimentési okot kellett vizsgálni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!