Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

GK-PK 1. szám

[1]Az építési szerződések körében az átadás-átvételi eljárástól számított egy éven belül tartott utófelülvizsgálati eljárásról [Ptk. 405. § (2) bek., 7/1978. (II. 1.) MT r. 58. §] felvett jegyzőkönyvben feltüntetett hibákra (hiányokra) vonatkozó szavatossági jogok az utófelülvizsgálati eljárás befejezését követő három hónapon belül akkor is érvényesíthetők, ha az elévülési idő [Ptk. 308. § (1) bek.] már eltelt, vagy abból három hónapnál kevesebb van hátra.

A Ptk. 283. §-ának (1) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a jogosult - ha jogszabály kivételt nem tesz - a körülmények által lehetővé tett legrövidebb időn belül köteles meggyőződni arról, hogy a teljesítés megfelelő-e. Hibás teljesítés esetén a Ptk. 308. §-ának (1) bekezdése szerint a jogosult a szavatossági jogait a teljesítéstől számított hat hónapos elévülési határidő alatt érvényesítheti, a (2) bekezdés szerint pedig, ha az igényét menthető okból nem tudja érvényesíteni, így különösen, ha a hiba jellegénél vagy a dolog természeténél fogva az (1) bekezdésben meghatározott határidőn belül nem volt felismerhető - a teljesítéstől számított egy évig, tartós használatra rendelt dolog esetében három évig érvényesítheti.

A gazdálkodó szervezetek és az ezzel egy tekintet alá eső szervek [Ptk. 685. § c) pont] egymás közötti építési szerződései körében a Ptk. a teljesítés megvizsgálására - a 283. § (1) bekezdésében engedett jogszabályi kivételként - külön szabályozást tartalmaz. A 405. § (1) bekezdése kimondja, hogy a megrendelő köteles a munkát a vállalkozó értesítésében megjelölt időpontra kitűzött átadás-átvételi eljárás során megvizsgálni és a vizsgálat alapján felfedett hiányokat, hibákat a hibás munkarészre eső költségvetési összegeket, valamint az érvényesíteni kívánt szavatossági igényeket jegyzőkönyvben rögzíteni, a (2) bekezdés pedig úgy rendelkezik, hogy az átadás-átvételi eljárástól számított egy éven belül - a felek eltérő megállapodása hiányában - a munkát az (1) bekezdésben foglaltak szerint újból meg kell vizsgálni.

A Ptk. 406. §-ának (1) bekezdése arról rendelkezik, hogy ha a felek vagy egyikük nem gazdálkodó szervezet, építési szerződésükre a törvénynek a vállalkozási szerződésre vonatkozó rendelkezéseit kell alkalmazni; a (2) bekezdés szerint azonban - ha a vállalkozó gazdálkodó szervezet - a felek megállapodhatnak az építési szerződésre vonatkozó külön rendelkezések alkalmazásában is. A (3) bekezdés kimondja, hogy az építési szerződés részletes szabályait külön jogszabály állapítja meg.

A Ptk.-nak a szolgáltatás átadás-átvételtől számított egy éven belül történő újbóli megvizsgálásáról szóló említett rendelkezéséhez kapcsolódik a Ptk. végrehajtására kiadott, a gazdálkodó szervezetek szállítási és vállalkozási szerződéseiről szóló 7/1978. (II. 1.) MT rendelet 58. §-a. Ennek (1) bekezdése előírja, hogy a Ptk. 405. §-ának (2) bekezdése szerinti utófelülvizsgálati eljárást a megrendelőnek kell előkészítenie és arra az általa észlelt hibákról összeállított hibajegyzék egyidejű megküldésével a vállalkozókat meg kell hívnia; a (2) bekezdésnek megfelelően viszont az utóbbiak az eljárásra - szükség szerint - az alvállalkozóikat és egyéb közreműködőiket is meghívhatják. A (3) bekezdés szerint a megrendelő az eljárásról a meghívottak jelenlétében jegyzőkönyvet vesz fel, amelyben fel kell tüntetni a résztvevőknek a hibákkal (hiányokkal) kapcsolatos nyilatkozatát és a vállalkozók által elismert hibák kijavítására, illetőleg a hiányok pótlására vállalt határidőt. Ez a rendelkezés természetesen nem ismétli meg a Ptk. 405. §-a (2) bekezdésének az (1) bekezdés alkalmazásáról szóló azt a szabályát, hogy a jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell a hibás munkarészre eső költségvetési összegeket, valamint az érvényesíteni kívánt szavatossági igényeket is, de erre utal annak előírásával, hogy a jegyzőkönyvbe fel kell venni a vállalkozónak a hibákkal (hiányokkal) kapcsolatos nyilatkozatát és az elismert hibák kijavítására, illetőleg a hiányok pótlására vállalt határidőt.

Az utófelülvizsgálatra vonatkozó rendelkezéseknek a Ptk. általános szabályaival való összevetéséből nyilvánvaló, hogy az utófelülvizsgálat is annak a vizsgálatnak a körébe tartozik, amelynek alapján a jogosult (a megrendelő, illetve az annak helyébe lépő használó, üzemeltető) meggyőződést szerez arról, hogy az építési szerződés teljesítése megfelelő-e, vagy sem. Az utófelülvizsgálati eljárás alkalmával felvett - ismertetett tartalmú - jegyzőkönyv sokszor a közösen megállapított hibák és hiányok miatt érvényesített igények peren kívüli rendezését eredményezi, illetve az ebben a jegyzőkönyvben foglalt nyilatkozatoktól függően válik szükségessé a vállalkozók által vitatott hibákra vonatkozó szavatossági jogok, valamint a szerződésszegéssel kapcsolatos el nem ismert más (kötbér és kártérítési) követelések bíróság előtti érvényesítése.

Az építési szerződésekre vonatkozólag a Ptk. 405. §-ának (2) bekezdésében foglalt, illetőleg a 7/1978. (II. 1.) MT rendelet 58. §-ában felvett külön rendelkezések jogi és gazdasági szempontból egyaránt helyes értelmezése szerint az utófelülvizsgálat szerepe és célja az, hogy az addigi használat során észlelt - többnyire sokféle hibát egyidejűleg és közösen állapítsák meg és a jogosult ne kényszerüljön külön-külön fellépni, hanem a szavatossági jogait egyszerre érvényesíthesse. Ez pedig az elévülés nyugvásának megfelelő helyzetet idéz elő.

Az elévülés nyugvását a Ptk. 326. §-ának (2) bekezdése szabályozza. E szerint, ha a követelést a jogosult menthető okból nem tudja érvényesíteni, az akadály megszűnésétől számított egy éven belül - egyéves vagy ennél rövidebb elévülési idő esetében pedig három hónapon belül - a követelés akkor is érvényesíthető, ha az elévülési idő már eltelt vagy abból egy évnél, illetőleg három hónapnál kevesebb van hátra.

Az építési szerződés esetében ilyen menthető okot jelent -a már említett szerepét és célját tekintve - a Ptk. 405. §-ának (2) bekezdésében, illetőleg a 7/1978. (II. 1.) MT rendelet 58. §-ában foglalt, az utófelülvizsgálatra vonatkozó rendelkezés. Ezért az utófelülvizsgálati eljárás befejezéséig a szavatossági jogok érvényesítésének a Ptk. 308. §-a (1) bekezdése szerinti elévülési ideje nyugszik. Ebből következik, hogy a jogosult az utófelülvizsgálat befejezésétől - mint az akadály megszűnésétől - számított három hónapon belül még érvényesítheti a szavatossági jogait.

Az ettől eltérő értelmezés azt eredményezné, hogy a Ptk. 308. §-ának (1) bekezdése általános szabályának alkalmazásával egyes szavatossági igények addigra elévülnének, mire a jogszabály szerint az építési szerződéseknél intézményesített utófelülvizsgálatra kerülne sor. Így a Ptk. 405. §-a (2) bekezdésének, mint speciális rendelkezésnek nem lenne értelme és jelentősége.

A gyakorlatban előfordul, hogy az épület (építmény) átadás-átvételét követőhasználata során - az utófelülvizsgálati eljárásra a jogszabályban meghatározott időpont előtt - olyan jellegű (pl. a rendeltetésszerű használatot akadályozó, az épület állagát veszélyeztető, illetőleg a kijavítás késedelme esetén jelentős kárt okozó) hiba is jelentkezik, amellyel kapcsolatos igények érvényesítésével a jogosult nem kívánja megvárni az utófelülvizsgálati eljárást. Ilyen esetben - a gazdaságossági szempontok ellenére is - indokolt, hogy a jogosult a hibát ne az utófelülvizsgálati eljárásra összeállított hibajegyzékben, hanem külön és haladéktalanul közölje, és az azzal kapcsolatos igényeit - a vállalkozó elismerő nyilatkozata, illetve megfelelő vállalás hiányában - az általános szabályoknak megfelelően a bíróság előtt már korábban is érvényesítse.

Lábjegyzetek:

[1] Az új Ptk. eltérő rendelkezése miatt nem tartotta irányadónak a Polgári Kollégium. Ld. 1/2014. Polgári jogegységi határozat V.1. pontja.