Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2005.2.54 Az emberi hatás átmeneti megszűnése a gépjármű veszélyes üzemi jellegét nem szünteti meg, ha annak a rövid időre történt megállítása a közúton, a továbbhaladás szándékával történt, és ezért elmaradt a teljes üzemen kívüli állapot létrehozása - Az így történt leállással a gépjárműnek nem szűnik meg a közúti forgalomban való részvétele, a fokozott védelmet igénylő veszélyessége [Ptk. 345. § (1) bek.; 58/1991. (IV. 13.) Korm. r. 1. § (3) bek., Melléklet 1. §; 1/1975. (II. 5.) KPM-BM r. 41. § (7) bek.].

Az I. r. alperes 1998. február 21. napján a II. r. alperes tulajdonában álló tehergépkocsival, illetőleg az ahhoz kapcsolt pótkocsival közlekedett. Útközben leparkolt a felperes telephelyével szemben a lejtős úton. Mielőtt kiszállt, a gépjármű motorját leállította, a teherautót sebességben hagyta, azonban a rögzítő kéziféket nem húzta be. A vezető nélküli szerelvény gurulni kezdett, áthaladt a 31-es úton és behajtott a felperes telephelyére. Betörte a kaput, illetőleg a kerítés falát, kidöntött egy villanyoszlopot, majd az épület falának ütközött.

A felperes a káreseménnyel okozati összefüggésben álló kára egyetemleges megtérítését igényelte az alperesektől.

Az I. r. alperes a kereset összegszerűségét vitatta illetőleg arra hivatkozott, hogy a kárt a III. r. alperes biztosító köteles megtéríteni. A II. r. alperes érdemi ellenkérelmet nem terjesztett elő. A III. r. alperes a kereset elutasítását kérte. Jogi álláspontja szerint a gépjármű üzembentartójának kötelező felelősségbiztosításáról szóló 58/1991. (IV. 13.) Korm. r. (továbbiakban: R.) 1. §-ának (3) bekezdése, valamint a Melléklet 1. §-a értelmében kártérítés fizetésére nem kötelezhető, mert a gépjármű veszélyes üzemi jellege nem érvényesült, üzemeltetés nem állt fenn. Közös károkozás hiányában a keresetben kért egyetemleges marasztalásnak sincs helye.

Az elsőfokú ítéletben a bíróság kötelezte a III. r. alperest 1 513 144 forint és késedelmi kamata megfizetésére, ezt meghaladóan pedig a keresetet elutasította. Az elsőfokú ítélet indokolása szerint a gépjármű üzemeltetéséhez tartozik a fékrendszer megfelelő állapotba hozatala. A szerelvény veszélyes üzemi jellege nem szűnik meg attól, hogy a fékezetlen gépjármű a nehézségi erő hatására megindul és a tömegével kárt okoz, ezért a III. r. alperes a R. szabályai alapján köteles a kárt megtéríteni.

A III. r. alperes a fellebbezésében a vele szemben előterjesztett kereset elutasítását kérte arra hivatkozással, hogy az elguruló szerelvény által okozott kár megtérítésére a R. hatálya nem terjed ki.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletének fellebbezett részét a főkövetelés tekintetében helybenhagyta. A másodfokú bíróság az ítéletének indokolásában utalt a közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet (KRESZ) 41. §-ának (7) bekezdésére, amely szerint a járművet őrizetlenül hagyni abban az esetben szabad, ha a vezető gondoskodott arról, hogy a jármű önmagától ne indulhasson el. Miután pedig a gépkocsivezető a tehergépjármű kézifékjét a gépjármű leállításával egyidejűleg nem húzta be, a káresemény a III. r. alperesnél felelősségbiztosítási szerződéssel rendelkező gépjármű vezetőjének jogellenes magatartásával okozati összefüggésben következett be. A tehergépkocsi megfelelő leállítása a gépjármű üzemeltetéséhez, veszélyes üzemi jellegéhez szorosan kapcsolódó és a jogszabály által is előírt tevékenység, ezért az elsőfokú ítélet helytállóan kötelezte a III. r. alperest a kár megtérítésére.

A jogerős ítélet ellen a III. r. alperes élt felülvizsgálati kérelemmel, amelyben a vele szemben előterjesztett keresetet elutasító döntés meghozatalát kérte. Jogi álláspontja szerint a jogerős ítélet az R. 1. §-ának (3) bekezdésében, valamint a Mellékletének 1. §-ában, továbbá a Ptk. 345. §-ának (1) bekezdésében foglaltakat sérti. A III. r. alperes a Legfelsőbb Bíróság több döntésére hivatkozva kiemelte, hogy a gépjármű veszélyes üzemi jellege valóban nem szűnik meg, ha a vezető a közúti forgalomban való részvétel során valamilyen ok miatt, de a továbbhaladás szándékával rövidebb időre megáll, azonban nem tartozik ebbe a körbe a leállított motorú, parkoló gépkocsi. Az adott esetben az I. r. alperes az út szélén leparkolt, és a gépkocsit bizonytalan időre elhagyta. A kár bekövetkezésekor a gépkocsi üzemen kívül volt. A biztosító helytállási kötelezettségének megállapításához azonban szükséges az a feltétel is, hogy a károkozás a gépkocsi üzemeltetése során következzen be. Az üzemeltetésnek pedig alapvető feltétele a gépkocsi emberi irányítás alatt tartása. Az R. 1. §-ának (3) bekezdésében említett üzemeltetés fogalma szűkebb kategória, mint a Ptk. 345. §-ának (1) bekezdése szerinti veszélyes üzem. A perbeli esetben a bekövetkezett kár nem vonható a R. hatálya alá, mert a gépjármű üzemeltetéséről nincs szó, és nem alkalmazható a Ptk. 345. §-ának (1) bekezdése szerinti veszélyes üzemi felelősség sem.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet felülvizsgálattal támadott rendelkezésének hatályban tartására irányult.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!