Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

ÍH 2008.148 SZEMÉLYISÉGHEZ FŰZŐDŐ JOG SÉRELME - SAJTÓ-HELYREIGAZÍTÁS - MEGHALT SZEMÉLY EMLÉKÉNEK MEGSÉRTÉSE - SAJTÓSZABADSÁG ÉS SZEMÉLYISÉGI JOG SÉRELME

Kapcsolódó határozatok:

Kecskeméti Törvényszék P.21096/2006/14., Szegedi Ítélőtábla Pf.20160/2007/3. (*ÍH 2008.148*), Kúria Pfv.20058/2008/4. (BH+ 2009.9.399)

***********

Amennyiben a vélemény, bírálat, értékítélet indokolatlanul sértő vagy lealázó, a becsület vagy az emberi méltóság megsértésének megállapítását alapozza meg. A "szélsőjobboldali", "antiszemita" jelzők használata ilyennek minősül.

Politikai kérdésekben a bíróság nem foglalhat állást, ezért nem nevezhet és minősíthet egyes szervezeteket "szélsőjobboldalinak" [Ptk. 76. §, 84. § (1) bekezdés a), c) pont].

2006. május 20. napján az V. r. felperes - az '56-os Magyarok Világszövetsége - Pongrátz Gergely halálának évfordulójára megemlékezést tartott Kiskunmajsa Maris-pusztán. Az esemény ökumenikus istentisztelettel kezdődött, majd Cs. Gy. és Dr. K. E. a szövetség tisztségviselője beszédet mondtak, végül leleplezték Pongrátz Gergely emléktábláját.

A történtekről az Új Kun-majsa című, az I. r. alperes által kiadott hetilap tájékoztatott. Az újság főszerkesztője a II. r. alperes, a cikkíró a III. r. alperes.

A közlemény a bevezető részen kívül három jól elhatárolható egységből áll. Az "Istentisztelet végső nyughely előtt" és az "Emléktábla avatás" alcímű részekben állóbetűs szöveg tartalmazza a megemlékezés leírását, míg az eseményeket ismertető részek között (dőlt betűvel) az újságíró a személyes gondolatait közli. Cs. Gy. beszédében utalt arra "nincs még kész Pongrátz Gergely életműve sem, elkezdett valamit Kiskunmajsa határában, a múzeumot, a kápolnát, amit nem tudott befejezni, mert mindent önerőből valósított meg". A szövegrészletet követően az újságíró megjegyezte emlékeztetőként, hogy a B. Megyei Önkormányzat 2003. és 2004. évben azért nem adott a múzeumnak juttatást, mert az előző évekre vonatkozóan "nem tudtak elszámolni". Pongrátz Gergely halálakor azonban 1 300 000 Ft-ot, a következő évben 3 000 000 Ft-ot juttattak az alapítványnak. A helyi önkormányzat is támogatta a létesítményt.

Cs. Gy. beszédében kitért arra, nem ért egyet az Alkotmánybíróság által a meddővé tétel megengedhetőségéről hozott határozatával, történelmi párhuzamot vont a német nőknek a II. világháború utáni állítólagos "elgajdeszolásával".

A III. r. alperes a cikk "Gój-e vagy" alcím alatti befejező részében kifejti, hogy rendkívül ellentmondásos volt a tiszteletadás. A résztvevők az 1956-os forradalomra és annak hőseire emlékeztek, ugyanakkor a megemlékezés "telítve volt a szélsőjobb eszmeköréből származó gondolatokkal, antiszemitizmussal". A szélsőjobboldal képviselői szervezetileg is jelen voltak, a MIÉP-en kívül a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom, a Magyar Önvédelmi Mozgalom, a Tiltott Magyar Ellenállás, illetve a Magyar Nemzeti Front több tagja részt vett a rendezvényen. Befejezésként a cikk írója az ország egyetlen ilyen múzeumának további sorsa felől gondolkodott. "Az '56-os Múzeum az ország egyetlen, kimondottan 1956-ra emlékező múzeuma. A következő években el fog dőlni, hogy a forradalom kultikus emlékhelye lesz, vagy a forradalom eszméit kisajátító szélsőjobbé. Kérdés, hogy a város, a múzeumot működtető alapítvány tud-e tenni valamit, hogy ne az utóbbi váljon valóra. Kérdés, hogy a város mit szeretne támogatni anyagi hozzájárulásával: egy egyedülálló múzeumot, vagy az országban egyedülálló módon, a szélsőjobb kultikus zarándokhelyét - mert jelen pillanatban a látottak és hallottak alapján leginkább ez van benne."

A közlemény mellett a megemlékezésen készült három fényképfelvétel is megjelent az újságban, amelyből a második fotón többek között az I-IV. r. felperesek is látszanak a "Magyar Önvédelem" transzparens előtt, míg a harmadikon egy fiatalember van fekete pólóban, amelyen a Magyar Ellenállás felirat és logo látható.

Az I-V. r. felperesek személyiségi jogsértés megállapítása iránt terjesztettek elő keresetet. Az I-IV. r. felperesek az adott szövegkörnyezetben megjelentetett képmásuk miatt emberi méltóságuk megsértését állították, mert a cikkből arra a következtetésre lehet jutni, hogy maguk is "antiszemita, szélsőjobboldali" eszméket vallanak. Az I. r. felperes, mint Pongrátz Gergely élettársa, a néhai becsülethez és emberi méltósághoz fűződő jogának sérelmére is hivatkozott az újságcikknek az önkormányzati támogatás felhasználásával kapcsolatos részlete, illetve a záró részében foglaltak alapján.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!