Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1995.1.4 Az emberiség elleni bűntettel vádolt volt karhatalmisták elleni ügyben akkor lehet helye katonai büntetőeljárásnak, ha a vádlottaknak vagy közülük egyeseknek - az elkövetéskor a katonai szolgálati viszonya fennállott, és a szolgálati helyen, illetőleg a szolgálattal összefüggésben történt elkövetésről van szó [Btk. 122. § (1) bek., Be. 15. §, 269. § (2) bek., 331. § (1) és (3) bek., 335. § (1) bek., 1993. évi XC. tv. 2. §. (1) bek. b) pont, 2. § (2) bek., 1993. évi CX. tv. 21. § (1) bek.].

A főügyészség az 1994. május 31-én benyújtott vádiratban a polgári lakosság háború idején való védelméről szóló, a Genfben, 1949. augusztus 12-én kelt és az 1954. évi 32. tvr.-tel kihirdetett egyezmény 3. cikkének 1. pontjába. ütköző és az 1993. évi XC. törvény l. §-a (2) bekezdésének a) pontja szerint büntetendő emberiség elleni bűntett miatt emelt vádat a 12 vádlott ellen.

Az elsőfokon eljárt F.-i Bíróság az 1994. június 3-án kelt végzésével a vádlottak és védőik részére elrendelte a vádirat kézbesítését, az egyes vádlottak korábbi elítélésével kapcsolatos bűnügyi iratok beszerzését, és a Be. 180. §-ának (3) bekezdése alapján további adatok és iratok közlésére és megküldésére hívta fel a főügyészt, majd 1994. június 6-án meghozott végzésével az ügyben 1994. június 23-tól július 7-ig terjedően folytatólagos tárgyalást tűzött ki.

Az 1994. június 23-i - első - tárgyaláson a VI. r. vádlott védője a tárgyalás megkezdése előtt - maga és védőtársai nevében - indítványozta, hogy az F.-i Bíróság hatáskörének hiányát megállapítva az ügyet a katonai büntetőeljárás lefolytatása végett tegye át az F.-i Bíróság katonai tanácsához. Álláspontja szerint a vádlottak mint karhatalmisták 1956-ban azon Fegyveres Erők Minisztériuma alá voltak rendelve, amely magában foglalta a Honvédelmi Minisztériumot és a Belügyminisztériumot is, ezért a vádlottak a korabeli jogszabályok szerint a honvédséghez tartoztak, továbbá közöttük katonatisztek is voltak és vannak. Mindezekre tekintettel a védelem álláspontja szerint az ügy elbírálására hatáskörrel a F.-i Bíróság katonai tanácsa rendelkezik.

Az ügyész - az indítványt alaptalannak tartva - annak az elutasítását indítványozta.

A F.-i Bíróság a tárgyalás megkezdése előtt meghozott végzésével az áttétel iránti indítványt elutasította azzal, hogy az esetleg bejelentendő fellebbezésnek a tárgyalás megkezdésére nincs halasztó hatálya. Végzésének indokolásaként lényegében az alábbiakat fejtette ki.

A bíróság a Be. 33. §-a (1) bekezdésének megfelelően a hatáskörét a tárgyalás előkészítése és annak kitűzése során hivatalból megvizsgálta. Olyan adatot, amely a fenti áttételt indokolttá tette volna, nem észlelt. A vádiratban foglaltak nem utalnak arra, hogy az ügyben a F.-i Bíróság katonai tanácsának lenne hatásköre. Az a vádirati megállapítás ugyanis, amely szerint a Kádár-kormány megszervezte a "Magyar Forradalmi Honvéd Karhatalmat", ezt nem alapozhatja meg, mivel mind a honvéd, mind a BM-karhatalom szervezésére egyaránt sor került, és a kérdéses karhatalmi század - amelyhez a vádlottak 1956. december 8-án tartoztak - egy önkéntesekből, túlnyomórészt bányászokból toborzott olyan karhatalmi alakulat volt, amely - ellentétben a honvédség keretében szervezett tiszti századokkal és tiszti ezredekkel - magasabb egység vagy parancsnokság alá nem tartozott, hanem ebben az időpontban "úgyszólván önállóan, helyi pártmilíciaként" működött. Röviddel később az ilyen helyi alakulatokat is BM-karhatalomként kezelték, és 1957 januárjában ténylegesen is a Belügyminisztérium irányítása alá vonták. Így az eljárás adatai szerint - amellett is, hogy 1956. november végén-december elején L. K. rendőr őrnagyot és H. S. honvéd vezérőrnagyot a karhatalom szervezése végett odavezényelték - nem állapítható meg, hogy a kérdéses egység a honvédség szervezetébe tartozott volna. Arra nincs adat - bár az elsőfokú bíróság szerint ennek egyébként sem lenne jelentősége -, hogy a vádlottak bármelyike hivatásos vagy tényleges szolgálatot teljesítő honvéd tiszt lett volna.

Miután a hatásköri szabályok az eljárási jog részét alkotják és nincs visszaható hatályuk: nincs jelentősége az 1956-1957-es, a katonai bírósági hatáskört érintő szabályozásoknak sem. Arra, hogy valamely ügyben az elkövetőkkel szemben mikor van helye, jelenleg a Be. XV. fejezete szerinti katonai büntetőeljárásnak, kizárólag a Btk. hatályos 122. §-ának (1) bekezdése - figyelemmel a honvédelemről szóló 1993. évi CX törvény 21. §-ának (1) bekezdésére - és a Be. 331. §-ának (1) bekezdése irányadó. Ezek szerinti, a katonai büntetőeljárásra alapot adó körülmények nem állapíthatók meg, miután a vádlottak egyike sem volt tényleges katona vagy határőr a vádbeli időben, és közülük még az sem ilyen minőségben teljesített szolgálatot, aki korábban esetleg tartalékos tiszt volt. Végül utalt arra is, hogy egyrészt az ügy tárgya nem katonai bűncselekmény, másrészt a vád tárgyává tett bűncselekmény feltételezett elkövetőit nem lehet a fegyveres erők tagjának tekinteni sem az akkori, sem a jelenlegi jogszabályok szerint. Abban az esetben pedig, ha lett is volna a vádlottak között ilyen személy, akkor sem lehetne szó szolgálati helyen vagy szolgálattal összefüggésben történt elkövetésről, miután a kérdéses karhatalmi egység nem volt reguláris katonai alakulat.

A végzés ellen a vádlottak, valamint a védőik fellebbeztek az áttétel elrendelése érdekében.

Az elsőfokú bíróság rendelkezett az érintett végzésnek, továbbá résziratoknak a Legfelsőbb Bírósághoz felterjesztéséről, egyben utalva arra, hogy a fellebbezésnek nincs halasztó hatálya, ezért a tárgyalást érdemben megkezdte, illetve folytatta.

Az áttételt megtagadó végzés elleni fellebbezésüket a vádlottak és védőik írásban megindokolták, ebben arra utaltak, hogy a katonai tanácsi hatáskört az is megalapozza, hogy a vádlottak 1956 decemberében a karhatalmi alakulatban tartalékos katonai szolgálatot teljesítettek, továbbá volt közöttük hivatásos katonatiszt is. Ezen túlmenően sérelmezték, hogy az elsőfokú bíróság a végzést érintő fellebbezések ellenére az eljárást tovább folytatja, mivel a fellebbezésnek helyt adás esetén ez indokolatlan költségeket okoz, és az ügy résztvevőit feleslegesen terheli.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!