Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

GK 35. szám

[1]Ha a gazdálkodó szervezetek a több évre szóló mezőgazdasági termékértékesítési szerződésükben az árban nem állapodtak meg, és utóbb az egyes évekre (időszakokra) vonatkozó ellenszolgáltatásra nézve közöttük vita keletkezik, az ár meghatározását bármelyik fél a bíróságtól kérheti.

Az 1977. évi IV. törvénnyel módosított Ptk. 422. §-a (2) és (3) bekezdése szerint a mezőgazdasági termékértékesítési szerződést több évre is meg lehet kötni. Az ilyen szerződésben a felek közös kockázatviselést is vállalhatnak a termelésre, feldolgozásra és értékesítésre, egyben megállapodhatnak a tevékenység során elért nyereség megosztásában is. A 422. § (2) bekezdése azt is kimondja, hogy a több évre szóló szerződésben a felek az árban nem kötelesek megállapodni.

Arra az esetre, ha a szerződést közös kockázatviselésre kötik, vagy a felek nyereségmegosztásban állapodnak meg, a mezőgazdasági termékértékesítési szerződésről szóló 14/1978. (III. 1.) MT rendelet (R.) 21. és 22. §-a részletesebb szabályozást ad.

Nem tartalmaz azonban rendelkezést a R. arra az esetre, hogy ha a felek a több évre szóló mezőgazdasági termékértékesítési szerződést a közös kockázatviselés vállalása, illetőleg a nyereség megosztására is kiterjedő megállapodás nélkül kötötték, az évenként, illetőleg időszakosan (szezonálisan) irányadó árat, az ellenszolgáltatást azonban sem összegszerűen, sem annak utólagos megállapítására alkalmas számítási mód előírásával [R. 4. § (4) bek.] nem határozták meg.

Ha a felek a többéves szerződésben az esetenként (időszakonként) irányadó ellenszolgáltatásban nem állapodtak meg, utóbb - a kereslet-kínálat változásával is összefüggően - az ellenszolgáltatásban gyakran nem is tudnak megegyezni. Ennek olyan következménye is van, hogy elmarad az esedékes teljesítés, vagy ha történik is szállítás, az ellenszolgáltatást a termelő a saját álláspontja szerint kialakított egységáron számlázza, amit a megrendelő nem hajlandó megfizetni.

A többéves mezőgazdasági termékértékesítési szerződés ellenére tehát - szemben ennek a jogintézménynek gazdaságpolitikai céljával - az időszakos teljesítéssel kapcsolatban az előbbi okból mutatkozó nehézségek, akadályok a tervszerű ellátás megzavarásához vagy a termék minőségének romlásához vezethetnek.

Nem egységes a bírói gyakorlat abban, hogy az árvitában eljárhat-e a bíróság, mivel a szerződéskötési kötelezettség a mezőgazdasági termékértékesítéssel kapcsolatban nem áll fenn, a felek pedig nem kötöttek olyan megállapodást, hogy a bíróság döntését magukra nézve kötelezőnek ismerik el (alávetés).

A bírósági eljárás lehetőségének megteremtése összhangban áll a gazdálkodó szervezetek egymás közötti szerződései létrejöttének fokozott elősegítését célzó törekvéssel, valamint a több évre szóló mezőgazdasági termékértékesítési szerződés gazdaság- és jogpolitikai céljával.

A kérdés megoldásánál abból kell kiindulni, hogy a Ptk. 422. §-a (2) bekezdésének ismertetett és a termék árára vonatkozó rendelkezéséből következik: a több évre szóló mezőgazdasági termékértékesítési szerződés a felek álmegállapodása hiányában is létrejön, vagyis ilyen esetben a bíróság nem a szerződés létrehozása tárgyában dönt, hanem csupán a már létrejött szerződésnek a hiányzó kellékét határozza meg. Erre pedig a Ptk. 206. §-ának (4) bekezdése a bíróságnak lehetőséget biztosít.

A konkrét teljesítésre irányadó vételár tehát ilyen módon mindenkor meghatározható. Ez természetesen bármelyik szerződő fél kérelmére megtörténhet, mivel a bíróság döntésének nem előfeltétele a másik fél alávetési nyilatkozata.

Lábjegyzetek:

[1] Az új Ptk.-ba beépültnek tekintette és ezért annak alkalmazása körében nem tartotta irányadónak a Polgári Kollégium. Ld. 1/2014. Polgári jogegységi határozat V.1. pontja.