Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH+ 2001.6.274 Az ingatlan-nyilvántartásba egyedüli tulajdonosként bejegyzett házastárs egyoldalú rendelkezése a közös vagyoni ingatlannal a fedezetelvonás szabályai szerint hatálytalanítható [Csjt. 30. § (2) bek., Ptk. 116. § (1) bek., 203. § (1) bek.]

A felperes és néhai G. J. házastársak voltak, házasságukból két gyermekük született. Az együttélést 1977-ig a budapesti bérlakásban folytatták.

G. J. az 1972. július 2-án megkötött adásvételi szerződéssel megvette a B., F. utca 4. szám alatti beépítetlen telekingatlant, melyet az ingatlan-nyilvántartásban az ő kizárólagos tulajdonaként jegyeztek be. Ezután a házastársak az ingatlanon felépítményt létesítettek, az építkezésben a felperes is részt vett. 1993-ban, amikor az épület részben használhatóvá vált, G. J. odaköltözött, azonban a felperessel az életközössége fennmaradt. A felperes többször tartózkodott B.-n, onnan is járt dolgozni, de a gyermekekre tekintettel állandó lakása a volt házastársi közös lakásban volt.

1986-ban egy durva veszekedés után a felek életközössége megszűnt. 1991-ben G. J. a házasság felbontása és a házastársi közös vagyon megszüntetése iránt pert kezdeményezett a kerületi bíróság előtt, ez az eljárás azonban megszűnt. G. J. kereseti kérelmében jelezte, hogy a vagyoni kérdések rendezését azért tartja szükségesnek, mert a b.-i ingatlant a tartása érdekében hasznosítani akarja.

G. J. egészsége ekkor már megromlott, ezért 1991-től különböző hirdetéseket adott fel tartási szerződés megkötése érdekében. Leánya, a II. r. alperes volt az, aki időnként meglátogatta az apját, ezért G. J. tartás ellenében neki is felajánlotta az ingatlan használatát, de az ottani körülményekre figyelemmel a II. r. alperes és házastársa az ajánlatot elutasította.

F. A. és felesége, a jelen per III. és IV. r. alperesei 1991-ben hirdetés útján ismerkedtek meg G. J.-vel, ekkor az ingatlant megtekintették, de köztük tartási szerződés megkötésére nem került sor. A III. r. alperes B.-n egy másik ingatlant vásárolt, melyen építkezett, ezután G. J.-vel alkalmanként találkozott. 1996-ban észlelte, hogy G. J. háza feltűnően elhanyagolt. Ekkor bement hozzá és látta, hogy az idős férfi "tragikus" körülmények között, elhanyagoltan él, beteg, ellátásra szorul.

1996. július 26-án tartási szerződést kötöttek, melyben a III. és IV .r. alperesek megfelelő ellátását, gondozást, ápolást, gyógykezeltetést vállaltak, G. J. ennek ellenében az ingatlan egészéhez viszonyított 3/4 tulajdoni illetőségét - haszonélvezeti jogával terhelten - átruházta a III. és IV. r. alperesekre, egyben hozzájárult ahhoz, hogy az eltartók az ingatlant használatba vegyék és azon átalakítási munkákat is végezzenek. Az ingatlanilletőség értékét 4.500.000 forintban határozták meg. Az ugyanezen a napon kelt adásvételi szerződéssel G. J. az ingatlan 1/4 részét 1.500.000 forint ellenében a III-IV. r. alperesek tulajdonába adta.

A felperes 1997. március 25-én G. J. I. r., F. A. II. r. és F. A.-né III. r. alperesek ellen keresetet indított, melyben annak megállapítását kérte, hogy a perbeli ingatlan 1/2 illetősége házastársi közös szerzés címén őt illeti, azon telekkönyvön kívül tulajdonjogot szerzett, így az ő 1/2 tulajdoni része vonatkozásában G. J. és a III-IV. r. alperesek közt létrejött szerződések semmisek. Azt G. J. sem vitatta, hogy az építkezésben a felperes is részt vett.

G. J. 1997. augusztus 1-jén végintézkedés hátrahagyása nélkül elhunyt, törvényes örökösei gyermekei: az I. és a II. r. alperesek. A hagyatéki eljárás befejezése után az örökhagyó gyermekei I. és II. r. alperesekként perbe léptek.

A lefolytatott bizonyítás adatai szerint G. J. az 1970-es évek közepétől életvitelszerűen B.-n élt. A környezete tudott arról, hogy felesége és gyermekei vannak, annak ellenére, hogy a felperes 1986. után csak néhány alkalommal járt nála, lánya pedig időnként látogatta. G. J. már a jelen szerződés megkötése előtt is több kísérletet tett arra, hogy gondozását tartási szerződéssel biztosítsa, korábban azonban ez nem vezetett eredményre.

Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy a perbeli ingatlan eszmei 1/2 tulajdoni hányada vétel jogcímén a felperest illeti, az 1996. július 26-án megkötött eltartási szerződés pedig a felperesi tulajdoni hányad vonatkozásában "semmis, a felperessel szemben hatálytalan".

Az elsőfokú ítélet ellen a III. és IV. r. alperesek fellebbeztek.

A másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet megváltoztatta és a felperes keresetét elutasította.

Indokolása szerint az elsőfokú bíróság tévedett, amikor figyelmen kívül hagyta az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1972. évi 31. tvr. 2. §-át, mely szerint az ellenkező bizonyításáig vélelmezni kell annak a jóhiszeműségét, aki az ingatlan-nyilvántartásban bízva ellenérték fejében szerez jogot. A jóhiszeműen és visszterhesen szerződő III. és IV. r. alperesek tehát az ingatlan-nyilvántartásban fel nem tüntetett felperes tulajdoni részén is tulajdonjogot szereztek. A felperes és a I-II. r. alperesek nem vitásan tudtak arról, hogy néhai G. J. a perbeli ingatlant másnak kívánja átengedni, ezt tudomásul vették, így néhai G. J. is megalapozottan gondolhatta, hogy az ingatlanról a sajátjaként rendelkezhet. A III-IV. r. alperesek az adásvételi és tartási szerződésből eredő kötelezettségeiknek eleget tettek, ezért tulajdonszerzésüket nem lehet kétségessé tenni azon az alapon, hogy az ingatlan valójában a házastársi közös vagyonhoz tartozott, azaz néhai G. J. nem volt jogosult arra, hogy az egész ingatlan vonatkozásában rendelkezzen.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!