19. BK vélemény
[1]A kölcsönösen elkövetett hivatalos személy elleni erőszakról
A Bszi. 27. § (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a Kúria Büntető Kollégiuma az alábbiak szerint foglal állást.
Az elkövetővel ugyanazon szerven belül működő hivatalos személy vagy külföldi hivatalos személy sérelmére a kölcsönös vagy együttes hivatali eljárásuk alatt, illetve ahhoz kapcsolódva is elkövethető a Btk. 310. §-ában meghatározott hivatalos személy elleni erőszak.
A Btk. 310. §-ában foglalt törvényi rendelkezés által védett jogi tárgy a hivatalos személy vagy külföldi hivatalos személy hivatalos eljárása, valamint a hivatalos személy vagy külföldi hivatalos személy cselekvési szabadsága és tisztelete.
A törvény az elkövető személye vonatkozásában annyiban különböztet, hogy a bűncselekmény elkövetője lehet egyes személy vagy pedig - csoportosan elkövetés esetén - a csoport szervezőjeként, vezetőjeként vagy tagjaként fellépő személy. Nem tesz azonban különbséget abban a vonatkozásban, hogy az elkövető hivatalos személy (külföldi hivatalos személy) vagy pedig a Btk. 459. § (1) bekezdésének 11., 13. pontjában nem említett személy.
Ebből következik, hogy nem zárhatja ki az említett bűncselekmény megállapítását az, hogy az elkövető maga is hivatalos személy vagy külföldi hivatalos személy, akár ugyanazon szerven belül működik a sértettel, akár a Btk. 459. § (1) bekezdésének 11., 13. pontjai alapján minősül hivatalos személynek vagy külföldi hivatalos személynek és a cselekményt kölcsönös vagy együttes hivatali eljárásuk során vagy ahhoz kapcsolódva követte el.
A fentiek a közfeladatot ellátó személy elleni erőszak bűntette (Btk. 311. §) esetén értelemszerűen alkalmazandók.
Lábjegyzetek:
[1] A 2012. évi C. törvényre (Btk.) és a 2017. évi XC. törvényre (Be.) tekintettel a Kúria Büntető Kollégiuma a korábbi büntető tárgyú kollégiumi véleményeket felülvizsgálta. Ennek eredményeként a 2/2023. (VII. 5.) BK vélemény alapján e vélemény tartalmát módosította.