105100/1945. KM rendelet
a beszolgáltatásra nem kerülő gabona forgalmának ideiglenes szabályozása és a 102900/1945. KM rendelet egyes rendelkezéseinek módosítása tárgyában
Az 1945. évi mezőgazdasági termés beszolgáltatása, forgalma és felhasználása, valamint a mezőgazdasági termelőknek ipari termékekkel ellátsa tárgyában kiadott 4040/1945. ME rendelet 1. és 4. §-aiban foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem:
1. §
(1) A 102900/1945. KM. rendelet (Magyar Közlöny 1945. július 1.-i 65. szám) 4. §-ában foglalt rendelkezés értelmében beszolgáltatandó búzán, rozson és kétszeresen, valamint a 104650/1945. KM rendelet (Magyar Közlöny 1945. augusztus 10,-i 99. szám) 1. §-ában foglalt rendelkezés értelmében beszolgáltatandó árpán, zabon és kölesen kívül a gazdálkodótól ezeket a gabonaneműeket, továbbá a gazdálkodótól vagy a hatóság által liszteladással meg nem bízott személytől lisztet kereskedelmi forgalomba-hozatal céljából az említett rendeletekben meghatározott beszolgáltatási kötelesség teljesítésének biztosítása érdekében - további intézkedésig - csak az vásárolhat meg, akit a közellátásügyi miniszter vagy a területileg illetékes közellátási kormánybiztos ezzel külön megbízott. A megbizott kereskedőket (malmokat) erre a célra szolgáló igazolással kell ellátni, amely feltünteti azt a területet, amelyen a kereskedő (malom) vásárolni jogosult.
(2) Ha a kereskedő (malom) a jelen rende-let hatálybalépése előtt olyan gabonát vásárolt , amelyet a gazdálkodó nem beszolgáltatási kötelességének teljesítése fejében adott át, köteles az így megvásárolt gabonából még birtokában lévő készletet rendelet hatálybalépésétől számított nyolc nap alatt a Terményhivatal területileg illetékes kirendeltségének irásban bejelenteni.
(3) A bejelentésben fel kell tüntetni a bejelentő nevét (cégét), lakóhelyét (telephelyét), a megvásárolt ós a bejelentő birtokában lévő gabona és liszt mennyiségét, annak tárolási helyét, valamint azt a vételárat, amelyen a kereskedő (malom) a gabonát a termelőtől megvásárolta.
(4) A Terményhivatal kirendeltsége a hozzá bejelentett adatok alapján három példányban kimutatást készít. A kimutatás első példányát a Terményhivatal központja utján a közellátásügyi miniszterhez, második példányát a területileg illetékes közellátási felügyelőség utján a közellátási kormánybiztoshoz terjeszti fel, a harmadik példányt pedig megőrzi.
(5) A (2) bekezdés szerint bejelentési kötelesség alá eső gabonát és lisztet csak a közellátásügyi miniszter rendelkezése szerint szabad felhasználni.
2. §
(1) A bércséplést végző cséplőgép üzembentartója köteles a gépkeresetéből háztartási és gazdasági szükségletére megtartható mennyiséget meghaladó kenyérgabonát és árpát a közellátásügyi miniszter által a gépkeresetre megállapított külön áron beszolgáltatni.
(2) A közellátási kormánybiztos állapítja meg, hogy a cséplőgép üzembentartója háztartási és gazdasági szükséglete címen gépkeresetéből mennyit tarthat meg, továbbá szabályozza a cséplőgépkereset beszolgáltatásának módját és teljesítésének ellenőrzését.
3. §
(1) A 102900/1945. KM rendelet 15. §-ának az a rendelkezése, mely szerint a vámőrlő malom a vámőrlésre kerülő gabona és kukorica után szedett vámkeresményének csak 75 %-át köteles beszolgáltatni akként módosul, hogy a vámőrlő malom üzembentartója köteles a vámkeresmény fennmaradó 25 %-át a közellátási kormánybiztos rendelkezése szerint a közellátásügyi miniszter által a vámkeresményre megállapított külön áron beszolgáltatni. A vámőrlő malom üzembentartója a saját és a malom vámörlésre jogosult alkalmazottai háztartási szükségletére a vámkeresmény 25 %-ából a közellátási kormánybiztos által megállapított mennyiséget megtarthatja.
(2) Az árpa, vagy kukorica vámőrlésére, a vámőrlés és vámdarálás legmagasabb díjának megállapítása tárgyában megjelent 30200/1945. KM rendeletnek (Magyar Közlöny 1945. július 1-i 63. szám) a kenyérgabonára megállapított rendelkezései értelemszerűen érvényesek azzal, hogy a vámőröltető részére végzett őrlésért bármilyen hajtóerejű vagy berendezésű malom üzembentartója az őrlés céljából átvett idényszerűen száraz, tisztított, gyommagmentes vagy egészséges, morzsolt kukorica után vámkeresmény cimén legfeljebb 14 %-ot, portás címén legfeljebb 2 %-ot jogosult számítani.
(3) A vámőrlő malom üzembentartója köteles a vámkeresmény 75 %-ának beszolgáltatásakor a 102900/1945. KM rendelet 15. §-a alapján kapott vételi jegyekkel a Terményhivatal illetékes kirendeltségénél történő elszámolás alkalmával igazolni, hogy a vámkeresmény 25 %-ára vonatkozó beszolgáltatási kötelességének is eleget tett.
(4) A vámőrlő malom üzembentartója be-szolgáltatási kötelességének teljesítését a területileg illetékes községi előljáróság (polgármester) ellenőrzi, továbbá kiküldött közegei utján a közellátási kormánybiztos is ellenőriztetheti.
4. §
Az árpa és a kukorica darálásáért természetben szedett dij (vám) beszolgáltatására a 102900/1945. KM rendelet 15. §-ában és a jelen rendelet 3. §-ában foglalt rendel kezeseket megfelelően alkalmazni kell.
5. §
(1) A vámőrlésre jogosult (600/1945. PM rendelet 14. §; Magyar Közlöny 1945. június 2-i 41. szám) köteles minden 80 kilogramm kenyérgabona vámőrlésével egyidejűleg 20 kilogramm árpát vagy kukoricát vámőrlésben megőröltetni. A vámőrlő malom üzembentartója kenyérgabonát vámőrlésre csak abban az esetben fogadhat el, ha a vám-őrlósru átadott kenyérgabona, árpa és kukorica együttesen számított mennyiségének legalább 20 %-a árpa vagy kukorica.
(2) A községi előljáróság (polgármester) kérelemre vámőrlési tanúsítványt állit ki annak részére, aki a 600/1945. PM rendelet 14. §-ának (1) bekezdésében foglalt rendelkezés értelmében vámőrlésre jogosult. Az a vámőrlésre jogosult, akinek birtokában gabona van, köteles vámőrlési tanúsítványt igényelni. A vámörlésre jogosult köteles a vámőrlésben megőröltetni kívánt gabona átadásával egyidejűleg az érvényes vámőrlési tanúsítványt a vámőrlő malom üzembentartójának átadni. A vámőrlő malom üzembentartója gabonát vámőrlésre csak attól fogadhat el, aki az érvényes vámőrlési tanúsítványt átadja. A vámőrlési tanúsítványon a vámőrlő malom üzembentartója köteles a vámörlésre átvett gabona nemét, annak mennyiségét és az őrlés időpontját feltüntetni s azt aláírásával ellátni.
(3) A községi előljáróság (polgármester) nyilvántartást vezet azokról, akik részére vámőrlési tanúsítványt állított ki. Azt, aki vára-őrlési tanusítvány kapott - a vámőrlési tanúsítvány visszaadásáig - ellátottnak kell tekinteni; ugyancsak ellátottnak kell tekinteni a vámőrlési tanúsítvány birtokosának háztartásához tartozó személyeket is. Hatósági ellá-tásra a vámőrlésre jogosult csak abban az esetben tarthat igényt, ha a vámőrlési tanúsítvány visszaadásakor igazolja, hogy a közellátási kormánybiztos által az ellátatlanok részére megállapított kenyér- és lisztfejadag figyelembevételével megfelelő mennyiségű gabonát vámőrlésben nem őröltetett meg és gabonája nincs.
6. §
Kereskedelmi Őrlést végző malom idegen kereskedelmi őrlést csak az őröltető állandó lakóhelye szerint illetékes községi előljáróság (polgármester) engedélyével végezhet. Az idegen kereskedelmi őrlésre adott engedéllyel kapcsolatban az 5. § (3) bekezdésében foglalt rendelkezéseket megfelelően alkalmazni kell.
7. §
(1) Gabonát és lisztet egyik községből (varosból) a másikba szállítani csak szállítási igazolvánnyal szabad. A szállítási igazolványt a közellátásügyi miniszter, továbbá a (2) és (3) bekezdésben foglalt korlátok között a közellátási kormánybiztos és a községi előljáróság (polgármester) adhatja ki. A szállítási igazolványt a Terményhivatal sorszámozott és szárazbélyegzővel ellátott fuvarlevele pótolja.
(2) A közellátási kormánybiztos szállítási igazolványt csak hatósága területén belül történő szállításra adhat ki.
(3) Gabonára és lisztre a községi előljáróság (polgármester) szállítási igazolványt annak adhat, aki igazolja, hogy vámörlésre jogosult és saját termésű, valamint munkabér Vagy más járandóság cimén megszerzett gabonáját lakóhelyére, illetőleg vámőrlés céljából malomba kívánja szállítani, vagy pedig liszt esetében azt igazolja, hogy saját termésű vagy természetbeni járandóság, illetőleg munkabér cimén megszerzett gabonájából vámőrlésben megőrölt lisztet kiván szállítani. A vámőrlésre jogosult köteles ezenfelül azt is igazolni, hogy lakóhelye szerint illetékes községi előljáróságnál (polgármesternél) hatósági ellátásra való igényéről lemondott. A községi előljáróság (polgármester) annak is adhat szállítási igazolványt, aki a gazdasága fekvése szerint illetékes termelési bizottság (30.300/1945. FM rendelet; Magyar Közlöny 1946. február 17.-i 5. szám) által kiállított bizonyítvánnyal igazolja, hogy gabonát vetési célra vásárolt és a megvásárolt mennyiség tényleges vetési szükségletének megfelel. A községi előljáróság (polgármester) a jelen bekezdésben foglalt feltételek igazolása esetében a szállítási igazolvány kiadását nem tagadhatja meg.
(4) Közforgalmú vasút, hajózási és közúti fuvarozási vállalat gabonát és lisztet csak akkor fogadhat el szállításra, ha az eladó az érvényes szállítási igazolványt (sorszámozott és szárazbélyegzővel ellátott fuvarlevelet) átadja és a fuvarlevél (szállítólevél) címzettje a szállítási igazolványon megnevezett címzettel azonos.
(5) A posta gabonából vagy lisztből csak 1 kilogrammnál nem nagyobb sulyu postai mintaküldeményeket, továbbá 10 kilogramm súlyig terjedő postai küldeményeket fogadhat el szállításra, de az utóbbi esetben csak akkor, ha a címzett a Terményhivatal, valamelyik gazdasági felügyelőség, a Vetőmagvizsgáló Intézet, az Országos Gabona- és Lisztkisérleti Intézet, vagy a Budapesti Áru- és Értéktőzsde választott bírósága. A jelen bekezdésben meghatározott szállításhoz szállítási igazolvány nem szükséges.
(6) A jelen § rendelkezései nem terjednek ki:
a) az egy gazdaság területén belül történő szállításokra, az eladás céljából vásárlással megbízott kereskedő raktárába vagy a feladóállomásra szállított gabonára;
b) az 5 kilogrammon aluli mennyiségű lisztnek kézipoggyászként való szállítására;
c) a Növénytermelési Hivatal hitelezett fuvarlevelével feladott szállítmányokra.
8. §
(1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntetőrendelkezés alá nem esik, kihágást követ el és a 4040/1945. ME rendelet 5. §-ának (1) bekezdése szerint büntetendő az aki
a) az 1. § (1) bekezdésében foglalt rendelkezés ellenére a gazdálkodótól külön megbízás nélkül kereskedelmi forgalombahozatal céljából a beszolgáltatási kötelességet meghaladó gabonát vásárol;
b) az 1. § (2) bekezdésében foglalt rendelkezés ellenére bejelentési kötelességének eleget nem tesz;
c) az 1. § (4) bekezdésében foglalt rendelkezés ellenére a bejelentett gabonával (liszttel) a közellátásügyi miniszter engedélye nélkül rendelkezik;
d) a 2. §-ban foglalt rendelkezés ellenére cséplőgépkeresetet nem szolgáltatja be;
e) & 3. § (1) bekezdésében foglalt rendelkezés ellenére az előirt vám keresményt nem szolgáltatja be;
f) a 3. § (2) bekezdésében foglalt rendelkezés ellenére a vámkeresménnyel nem számol el;
g) a 4. §-ban foglalt rendelkezés ellenére a darálásból származó vámkeresményt nem szolgáltatja be;
h) az 5. § (1) bekezdésében foglalt rendelkezés ellenére a meghatározott aránynak meg nem felelő gabonamennyiséget vámőrlésre átad vagy átvesz;
i) az 5. § (2) bekezdésében foglalt rendelkezés ellenére, bár gabonája van és vámör-lésre jogosult, vámőrlési tanúsítványt nem igényel, az őrlés céljából átadott gabonával együtt a vámőrlési tanúsítványt nem adja át, vámőrlési tanúsítvány nélkül gabonát őrlésre átvesz, vagy az átadott vámőrlési tanúsítványra az előirt adatokat fel nem jegyzi;
j) az 5. § (3) bekezdésében foglalt rendelkezés ellenére a hatósági ellátást jogosulatlanul veszi igénybe;
k) a 6. §-ban foglalt rendelkezés ellenére idegen kereskedelmi őrlést végez;
l) a 6. §-ban foglalt rendelkezés ellenére a gabona és a liszt szállítására vonatkozó rendelkezéseket megszegi vagy kijátssza.
(2) A pénzbüntetésre, az elkobzásra, a feljelentői jutalomra, valamint a kihágás miatt eljáró hatóságokra a 4040/1945. ME rendelet 5. §-ának (2)-(5) bekezdésében foglalt rendelkezések az irányadók.
9. §
Ez a rendelet kihirdetésének napján lép hatályba; ezzel egyidejűleg a 102900/1945. KM rendelet 23. §-a hatályát veszti.
Budapest, 1945. évi augusztus hó 18.-án.
Somogyi Miklós s. k.,
közellátásügyi államtitkár