Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

12150/1945. (XII. 21.) ME rendelet

a dohány kőtelező termesztésének szabályozása tárgyában

A minisztérium az Ideiglenes Nemzetgyűlés által az 1945. évi szeptember hó 13. napján adott felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

Termelési kötelezettség

1. § (1) Azokban a községekben, amelyeknek határában az 1937/38. gazdasági évben, vagy az azt kővető évek bármelyikében dohányt termesztettek, kötelesek a gazdálkodók az 1945/46. gazdasági évben is ugyanakkora területen dohányt termeszteni.

(2) Dohánytermesztésre kötelesek elsősorban azok a gazdálkodók, akik az 1937/38. gazdasági évben, vagy azóta bármely évben dohányt termesztettek, továbbá mindazok a gazdálkodók, akik a földbirtokrendezés során olyan birtokból kaptak juttatást, amely birtokon az 1937/38. gazdasági év óta bármely évben dohánytermelés volt.

(3) Ha a (2) bekezdés alapján kötelezettek dohánytermesztésre kijelölt területe együttesen nem éri el azt a területet, amilyen nagyságú területen az 1937/38. gazdasági évben a község határában dohányt termesztettek, akkor a községi termelési bizottság kijelölése alapján olyan gazdálkodókat is kötelezni kell dohánytermesztésre, akik a fenti években ugyan dohánytermesztéssel nem foglalkoztak, de a birtokukban lévő ingatlan dohánytermesztésre alkalmas és azon a dohánytermesztés előfeltételei biztosíthatók.

(4) A jelen rendelet alapján dohánytermesztésre használt területet a 10060/1945. ME rendelet (Magyar Közlöny 165. szám) 1. § (8) és (4) bekezdésében meghatározott arányú napraforgó vetésterületébe be kell számítani.

2. § (1) A dohánytermesztési kötelezettség nem terjed ki a szántóföldi művelés alatt álló ingatlan 10%-át meghaladó területre. Az a gazdálkodó, aki 4 kat. hold szántóterületet magában foglaló ingatlannál kisebb területen gazdálkodik, dohánytermesztésre csak az esetben kötelezhető, ha az 1937/38. gazdasági évben, vagy az azt követő évek valamelyikében dohányt termesztett.

(2) Azt a gazdálkodót, aki dohányszárítópajtával nem rendelkezik, 1 kat. holdnál nagyobb területen való dohánytermesztésre kötelezni nem lehet.

(3) A legkisebb területet, amelyre dohánytermelési engedély még kiadható, 400 négyszögölben állapítom meg.

3. § (1) A dohánytermesztésre köteles gazdálkodókat a községre illetékes körzeti dohánybeváltó hivatal megkeresése alapján a 22.500/ 1945. FM rendelet (Magyar Közlöny 111. sz.) alapján szervezett községi termelési bizottság jelöli ki.

(2) A termesztési kötelezettség helyes megállapításáért, valamint azért, hogy a gazdálkodót kötelezettségéről kellő időben tájékoztassák, a községi termelési bizottság felelős.

(3) A termesztési kötelezettség teljesítéséért a gazdálkodó felelős. Ha a termesztésre kötelezett ingatlan részes művelés alatt áll, a beültetésért mind a termelő, mind a részes termelő felelős.

Megművelés

4. § (1) A jelen rendeletben meghatároztt termesztési kötelezettség alapján termesztett dohányt az arra elsősorban alkalmas és megfelelő előkészített talajba kell ültetni. A termesztésre kijelölt területen a talaj előkészítést, beültetett terület megmunkálását, a termés betakarítását és a betakarított termés kezelését a rendes gazda gondosságával kell elvégezni.

Dohánypajták használata

5. § (1) Dohányszárítópajtákat elbontani, vagy átalakítani, esetleg átalakítás nélkül dohányszárításon kívül más célra olyképen használni, hogy az a pajta rendeltetésszerű használatát a dohányszárítás időszakában akadályozná, tilos. Erre a pénzügyminiszter csak a legkivételesebb esetben adhatja meg az engedélyt.

(2) A földbirtokrendezés következtében felosztásra került nagybirtokokon lévő dohányszáritópajtákat az esetben, ha az azokat használni kívánó dohánytermelők szövetkezetbe tömörülnek, a dohányjövedék a szövetkezetnek a 600/1945. ME rendelet (Magyar Közlöny 10. szám) 41. §-ának második bekezdésében lefektetett szabályok mellett, a szabályszerű megváltási áron tulajdonába adja.

(3) Addig is, amíg a (2) bekezdésben említett szövetkezetek megalakulnak, a dohányjövedék a nagybirtokokon maradt dohányszárítópajtákat a birtokból juttatásban részesült, vagy egyébként dohánytermesztésre kötelezett gazdálkodóknak ideiglenes használatra engedi át.

Kedvezmények

6. § (1) Az a gazdálkodó, aki a jelen rendelet értelmében dohánytermesztési kötelezettségének eleget tett, termelési előlegre tarthat igényt. A termelési előleget a dohányjövedék a termelő kívánságának megfelelően pénzben, vagy dohánygyártmányban adja ki. Az előleg mértékét a pénzügyminiszter állapítja meg,

(2) A termelési kötelezettségnek eleget tett gazdálkodók a dohánybeszállítás alkalmával, minden beszállított 100 kg súlyú nyersdohány után 2 kg súlyú vágott és fermentált dohány ingyenes juttatására tarthatnak igényt.

(3) A fenti kedvezményeken felül a pénzügyminiszter - esetenkint elbírálva - dohánypajta építési és javítási kölcsönöket, továbbá műtrágya és zsinegbeszerzési előlegeket engedélyezhet

Felmentés

7. § (1) Minthogy a jelen rendelet egy bizonyos területen leendő dohánytermesztésre a községet kötelezi - a dohánytermesztési kötelezettség alól e tekintetben felmentés nem adható.

(2) A termesztésre kötelezett gazdálkodó a kijelölés ellen a községi termelési bizottsághoz panasszal élhet és kérheti a kijelölés alól való mentesítését A községi termelési bizottság a panasznak helyt adhat azonban köteles a panaszttevő gazdálkodó helyett ugyanakkora területen leendő dohánytermesztésre más gazdálkodót kijelölni.

A kijelölés alól való mentesítés feltételeit a pénzügyminiszter a földmívelésügyi miniszterrel egyetértőleg rendeletileg szabályozza.

Büntető rendelkezések

8. § (1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, kihágást követ el és a pénzbüntetésen kívül hat hónapig terjedhető elzárással büntetendő az, aki a jelen rendelet rendelkezéseit megszegi vagy kijátssza.

(2) A pénzbüntetés legmagasabb összege 200.000 pengő.

(3) A kihágás miatt az eljárás a közigazgatási hatóságnak, mint rendőri büntető bíróságnak a hatáskörébe tartozik.

Záró rendelkezések

9. § A Jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba s végrehajtásáról a pénzügyminiszter gondoskodik.

Budapest. 1945. évi december hó 18-án.

Tildy Zoltán s. k.,

miniszterelnök

Tartalomjegyzék