Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

53000/1945. (1946. I. 26.) KözlM rendelet

a közuti forgalomban résztvevő gépjáróművek és pótkocsik megvizsgálásáról

Az 1929. XXXII. tc. 3. §-ában foglalt felhatalmazás, valamint az 52000/1945. KKM rendelet (Magyar Közlöny 180. száma) 1. §-a alapján a közuti forgalomban résztvevő gépjáróművek és pótkocsik megvizsgálása, uj forgalmi engedéllyel, igazoló lappal és rendszámtáblával való ellátása, valamint a gépjárómű jogos és valóságos üzembentartójának megállapítása céljából a belügyminiszterrel egyetértésiben a következőket rendelem:

1. § A jelen rendelet szempontjából gépjáróműnek kell tekinteni sínpályához vagy vezetékhez nem kötött minden olyan szárazföldi járóművet, amelyet gépi erő hajt (tehát az u. n. segédmotoros kerékpárt is), ha rendszeres használat közben közterületet vesz igénybe.

2. § A gépjáróműveket és pótkocsikat (a továbbiakban mindkettő együtt: gépjárómű) a budapesti gépjáróműkerületben a közlekedésügyi miniszter által kiadott hirdetményben megjelölt helyen és időben, a többi gépjáróműkerületben pedig az illetékes gépjáróműkerületi elsőfokú rendőrhatóság (155000/1945. BM rendelet 1. § (2) bekezdés; megjelent a Magyar Közlönyben e rendelettel egyidejűen; a továbbiakban: rendőrhatóság) által a közlekedésügyi miniszter utasításának megfelelő módon készített és hirdetményben vagy újsághirdetésben, illetőleg dobszó utján vagy más alkalmas módon közhírré tett felhívásban megjelölt helyen és időben szemlére kell előállítani.

3. § A szemlét a gépjárómű vizsgáló bizottság(ok) (alábbiakban: vizsgabizottság) végzi. A két tagból álló vizsgabizottságot a közlekedésügyi miniszter által kinevezett tagokból ugy kell megalakítani, hogy annak egyik tagja megfelelő gyakorlattal rendelkező lehetőleg közszolgálatban álló vagy állott gépészmérnök, másik tagja pedig ugyanilyen feltételeknek megfelelő jogi képesítésű közlekedési szakértő legyen. A vizsgabizottságot az Országos Gépjáróműügyi és Közúti Közlekedésrendészeti Bizottság (62.000/1945.KözlM rendelet; megjelent a Magyar Közlönyben e rendelettel egyidejűen) alakítja meg.

4. § (1) A gépjáróművet üzembentartójának megvizsgálásra alkalmas tiszta állapotban kell a szemlére előállítania.

(2) A gépjárómű műszaki és biztonsági berendezéseit - a szemlét megelőzően - üzemképes és lehetőleg kifogástalan állapotba kell hozni.

(3) A gépjáróművet a 2. §-ban említett felhívásban megjelölt helyen és időben le kell mérlegelni és a mérlegelés eredményét feltüntető mérlegelési bárcát (1. számú melléklet) a szemlén fel kell mutatni.

(4) Az üzembentartó a gépjáróműnek a szemlére előállításakor a 2. számú mellékletnek megfelelő, két példányban pontosan és olvashatónak kitöltött "Jelentkezési lap"-ot köteles a vizsgabizottságnak átadni.

(5) Ha az üzembentartó a (4) bekezdésben meghatározott "Jelentkezési lap" egyes rovatait nem töltötte ki pontosan, a hiány pótlásáról és az esetleges hibák kijavításáról a vizsgabizottság gondoskodik.

(6) Az üzembentartó a szemle alkalmával a vizsgabizottság előtt igazolni köteles azt, hogy a gépjáróműnek ő a nyilvántartandó valóságos és jogos üzembentartója.

(7) A jelen rendelet alkalmazása szempontjából nyilvántartandó valóságos és jogos üzembentartónak kell tekinteni azt, aki

a) a gépjárómű jogos szerzését, vagy birtoklását a 250000/1929. BM rendelet (Rendeletek Tára 1278. oldal: a továbbiakban Kresz.) 82. § (4) bekezdésben foglaltak szerint igazolja, vagy

b) a Gépjárónmű Roncsgyüjtő és Építő Központ (Budapest, XIII., Lehel-utca 70. szám) által kiállított és sorszámmal ellátott rózsaszínű "Eladási igazolvány"-nyal igazolja, hogy a gépjaróművet roncsból építette és az előirt díjakat lefizette, vagy

c) a Gépjárómű Iparosok és Kereskedők Szabadszervezete (Budapest, V., Zrinyi-utca 12.szám) által kiállított és sorszámmal ellátott kékszínű "Eladási igazolvány"-nyal igazolja, hogy a gépjárómüvet a külföldről való behozatalra feljogosított kereskedőtől, illetőleg szervtől szerezte, vagy

d) közokirattal, avagy hitelt érdemlő magánokirattal igazolja, hogy a jelen bekezdés a)-c) pontjaiban meghatározott valóságos és jogos üzembentartóktól jogszerűen szerezte.

5. § A 3. §-ban meghatározott vizsgabizottság a 4. §-ban körülirt eljárás után a gépjáróművet műszaki és közlekedésrendészeti szempontból (Kresz. és az ezt módosító és kiegészítő jogszabályok) megvizsgálja.

6. § (1) A vizsgabizottság a gépjárómű alvázát és motorját a (2)-(10) bekezdés szerint, megfelelő jelzéssel látja el.

(2) A gépjárómű és az ahhoz tartozó valamennyi pótkocsi alvázát a (4), illetőleg (5) bekezdésben megbatározott helyen, jól olvasható [(10) bekezdés] beütött számmal, illetőleg betűvel (alvázszám) kell megjelölni.

(3) A beütött alvázszámnak egyeznie kell az alváz gyári számával. Ha az alváz gyári száma nem állapítható meg, az alvázba a gépjárómű forgalmi rendszámával azonos betűt és számokat kell beütni. Ez utóbbi esetben a forgalmi rendszámot a gépjárómű alvázába nem kell mégegyszer beütni (Kresz. 62. § (6) bekezdése).

(4) Az alvázszámot lehetőleg az alvázkeret főtartójába kell beülni, mégpedig motorkerékpárnál a kormánytudat tartó hüvely arra alkalmas részébe, személygépjáróműnél a motorházfedő alatt a jobboldalon, tehergépjáróműnél és pótkocsinál pedig lehetőleg alul, az alvázkeret jobboldali főtartójának külső részébe.

(5) Ha külön alvázkeret nincs, az alvázszámot az alvázkeretet pótló szerkezeti részbe, ha pedig külön alvázkeret van ugyan, de ahhoz a (4) bekezdésben előírt helyen hozzáférni nem lehet, az alvázszámot az alváz tartozékát képező abba a szerkezeti részbe kell beütni, amely az alvázkerettől a tartozók megsértése nélkül nem választható szét.

(6) Ha az alváz gyári száma a (4) vagy (5) bekezdésben említett helyen már beütve szerepel, azt a szemle alkalmával mégegyszer beülni nem kell.

(7) A gépjárómű motorját elől a jobboldali részén, szembetűnő helyen, jól olvasható [ (10) bekezdés] beütött számmal, illetőleg betűvel (motorszám) kell megjelölni.

(8) A beütött motorszámnak egyeznie kell a motor gyári számával. Ha a motor gyári száma nem állapitható meg, a motorba a gépjárómű forgalmi rendszámával azonos betüt és számokat kell beütni.

(9) Ha a motor gyári szánta a motor valamely jól szembetűnő helyén már beütve szerepel, azt a (7) bekezdésben meghatározott helyen a szemle alkalmával még egyszer beütni nem kell.

(10) A (3)-(5) és (8) bekezdés értelmében beütött számok, illetőleg betük magassága 7 mm. Ezeket, valamint a (6) és (9) bekezdésekben emlitett számokat festékkel bevonni vagy más módon olvashatatlanná tenni nem szakad.

7. § (1) A vizsgabizottság tagjai azt a körülményt, hogy a gépjárómű a szemlén a műszaki és a közlekedésrendészeti előírásoknak (5. §) megfelelt-e, vagy sem, továbbá azt, hogy a gépjárómű üzembentartója a 4. § (7) bekezdése szerint nyilvántartandó valóságos és jogos üzembentartói minőségét igazolta-e vagy sem. A "Jelentkezési lap"-ra feljegyezték és azt aláírják.

(2) A vizsgabizottság a "Jelentkezési lap" egyik példányát a közlekedésügyi miniszterhez terjeszti fel, másik példányát pedig a rendőrhatóságnak adja át.

8. § (1) Ha a gépjárómű az összes követelményeknek (7. § (1) bekezdés) nem felelt meg, a vizsgabizottság az üzembentartót a hiányok pótlására és a gépjáróműnek meghatározott időben pótszemlére előállítására szóbelileg utasíthatja. Ebben az esetben a vizsgabizottság a "Jelentkezési lap"-nak a 7. § (2) bekezdése szerinti felterjesztését, illetőleg megküldését - az üzembentartó kívánságára - mellőzi.

(2) A pótszemle diját a vizsgabizottság abban az esetben engedheti el, ha a gépjárómű a pótszemlén az összes követelményeknek megfelelt. A gépjárómű további pótszemléjének dija nem engedhető el.

9. § (1) Ha a gépjárómű a szemle alkalmával az összes követelményeknek (7. § (1) bekezdése) megfelelt és ha üzembentartója a 12., illetőleg a 16. § szerint megállapított dijakat a bemutatott csekkszelvény tanúsága szerint befizette, végül ha az üzembentartó az illetékes adóhatóság (Budapesten a IV. ker. adófelügyelőség, vidéken az állami adóhivatal) bizonyítványával azt is igazolta, hogy a gépjáróművet adózási szempontból nyilvántartásbavétel végett bejelentette, a rendőrhatóság a gépjárómű nyilvántartásához szükséges nyilvántartási lapokat, a forgalmi engedélyt és igazoló lapot (Kresz 62.és 68. §-ai) kiállitja és a forgalmi engedélyt valamint az igazoló lapot a valóságos és jogos üzembentartarlónak vagy igazolt meghatalmazottjának kiadja.

(2) Ha a gépjárómű a szemlén bármilyen oknál fogva nem felelt meg, a rendőrhatóság forgalmi engedély és igazoló lap kiállítását megtagadja és erről a körülményről az üzembentartót véghatározattal értesiti.

(3) A rendőrhatóság a "Jelentkezési lap"-ot a gépjárómű iratai között megőrzi.

10. § (1) A közlekedésügyi miniszter által a 6000/1945. KKM rendelet (Magyar Közlöny 49. száma) 5. §-ának (2) bekezdése értelmében megállapított rendszámot az alábbi (2)-(5) bekezdésekben meghatározott rendszámtáblán kell a gépjáróműre felszerelni. A rendszámtáblák felszerelésénél, illetőleg elhelyezésénél a 159300/1933. BM rendelet (Rendeletek Tára 1487. oldal) 5. §-ának (2)-(7) bekezdéseiben foglaltakon felül az alábbi (2)-(4) bekezdésekben foglalt vonatkozó rendelkezéseket is be kell tartani.

(2) A két vagy több nyomon haladó gépjáróműre (az oldalkocsis motorkerékpár és pótkocsi kivételével) elől, az egy nyomon haladó gépjáróműre pedig hátul, végül az oldalkocsis motorkerékpáron elől és hátul elhelyezendő téglalapalaku és mind a négy sarkán 5 mm sugarú körrel gömbölyített rendszámtábla magassága 90 mm, szélessége 268 mm. A rendszámtábla baloldalán egy nyomtatott latin nagybetű, jobboldalán pedig négy darab számjegy van. A betű és számok magassága 60 mm, szélessége 28 mm, vonalvastagsága 9 mm, a számok egymásközötti távolsága 14 mm. A betű és az első számjegy közötti távolság (térköz) 56 mm. A tábla bal szélétől a betű, jobb szélétől pedig az utolsó számjegy 15 mm, a tábla alsó és felső szélétől mind a betű mind a számok ugyancsak 15 mm távolságra vannak (3. számú melléklet.)

(3) A két vagy több nyomon haladó gépjáróműre (az oldalkocsis motorkerékpár kivételével) hátul felszerelendő rendszámtábla szintén téglalapalaku és mind a négy sarkán 5 mm sugarú körrel gömbölyített. Ennek a rendszámtáblának a magassága 150 mm, szélessége 440 mm. A hátsó rendszámtábla baloldalán szintén nyomtatott latin nagybetű, jobboldalán pedig szintén négy arab számjegy van. A betü és a számok magassága 110 mm, szélessége 50 mm, vonalvastagsága 15 mm, a számok egymásközötti távolsága 20 mm. A betű és az első számjegy közötti távolság (térköz) 90 mm. A tábla jobb, illetőleg balszélétől a betű illetőleg utolsó számjegy, valamint a tábla alsó és felső szélétől mind a betű, mind a számjegyek 20 mm távolságra vaunak. (4.számú melléklet).

(4) Az állami tulajdonban lévő gépjárómű rendszámtáblája fehér alapszínű, s mind az elől, mind pedig a hátul elhelyezendő rendszámtáblán a fekete nyomtatott latin nagybetű után és a négy fekete arabszámjegy előtt keskeny fekete vonallal körülvett téglalapalaku mezőben a nemzeti színek vízszintesen láthatók. Az említett téglalapalaku mező magassága és szélessége a jelek magasságával és szélességével [(2), (3) bekezdés] azonos. A mezőnek a fekete nyomtatott latin nagybetűtől, illetőleg az első arabszámjegytől való távolsága a (2) bekezdésben körülirt rendszámtáblánál 14 mm, a (3) bekezdésben körülirt rendszámtáblánál pedig 20 mm. (5. számu melléklet.)

11. § (1) A tehergépjárómű, a tehergépjáróműhöz tartozó pótkocsi(k), valamint a tarsasgépkocsi valóságos és jogos üzembentartója köteles a nevén nyilvántartott tehergépjárómű, a tehergépjáróműhöz tartozó pótkocsi(k), valamint a társasgépkocsi jobboldalán (jobb oldaldalán) kívül, jól látható helyen a gépjárómű önsúlyát, megengedett (hasznos) terhelését, továbbá terhelt állapotban az első és a hátsó tengelynyomást kilogrammokban, valamint a vezetőfülkében a vezetővel együtt szállítható személyek számát feltüntetni. Ezeket az adatokat a gépjáróművek és pótkocsi(k) fent megjelölt részén felerősített tarlós fa, vagy vaslemezből készített táblán, a 6 számú mellékletnek megfelelően - jól olvasható módon - kell megjelölni vagy az említett gépjáróművek (pótkocsik) jobb oldalfalára kívül ráfesteni.

(2) Olyan tehergépjáróművön, tehergépjáróműhöz tartozó pótkocsin, valamint társasgépkocsin, amelynek összsúlya a 3500 kg-ot nem haladja meg, csak az önsúlyt, a megengedett terhelést és a vezetővel együtt szállítható személyek számát kell feltüntetni.

(3) Az (1) és (2) bekezdésben felsorolt adatoknak táblán feltüntetése esetén a táblának fehér alapszínűnek és legalább 150 mm szélesnek és 250 mm hosszúnak kell lennie.

(4) Az (1), illetőleg (2) bekezdésben meghatározott adatok feltüntetéséről a vizsgabizottság által megadott adatok alapján a gépjárómű valóságos és jogos üzembentartója legkésőbben a szemlét követő nyolc nap alatt köteles gondoskodni.

12. § A gépjáróművek megvizsgálásáért továbbá az igazoló lapnak és a forgalmi engedélynek e rendelet alapján történő kiállításáért, fizetendő dijat a közlekedésügyi miniszter állapítja meg.

13. § A 8. § (1) bekezdése értelmében pótszemlére előállítandó gépjáróművet a szemlét kővető nap reggel nyolc órájától, a forgalmi engedéllyel és igazoló lappal el nem látott gépjáróművet pedig az 1946. évi május hó első napjától kezdődően a közuti forgalomban használni nem szabad.

14. § Üzemanyagjegy kizárólag olyan gépjárómű részére adható ki, amely a jelen rendeletben előirt szemlén megfelelt, illetőleg amelyet a rendőrhatóság forgalmi engedéllyel és igazoló lappal látott el.

15. § A gépjárómű valóságos és jogos üzembentartója, ha a gépjáróművet nem maga vezeti köteles a gépjárómű igazoló lapját a gépjárómű vezetőjének átadni. Az igazoló lapot a gépjárómű vezetőjének mindig magánál kell tartania és azt a hatósági közegek kívánságára fel kell mutatnia.

16. § Az az üzembentartó, aki a gépjáróművét megvizsgálás, uj rendszámmal és igazoló lappal való ellátás céljából szemlére a 2. §-ban említett felhívásban meghatározott idő után állitja elő, a 12. §-ban megállapított dijak kétszeresét köteles fizetni.

17. § (1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, kihágást követ el és tizenöt napig terjedhető elzárással büntetendő az:

a) aki a 6. § (10) bekezdésében foglalt rendelkezés ellenére a gépjárómű alvázába és motorjába beütött számokat, illetőleg betüket megváltoztatja vagy olvashatatlanná teszi;

b) aki olyan gépjáróművel vesz részt a közuti forgalomban, amely a 10. § (1)-(4) bekezdésben megállapitott rendszámtáblával nincs ellátva, vagy nem e bekezdésekben meghatározott módon van ellátva;

c) aki a 13. §-ban megállapított időpont után az ugyanazon §-ban foglaltak ellenére gépjáróművel a közuti forgalomban részt vesz.

(2) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, kihágást követ el és pénzbüntetéssel büntetendő:

a) az a tehergépjáróművet, tehergépjáróműhöz tartozó pótkocsit, illetőleg társasgépkocsit üzembentartó személy, aki gépjűróműve terhelési adatainak feltüntetéséről a 11. § (4) bekezdése értelmében nem gondoskodik, vagy nem e § (1)-(3) bekezdésében megállapitott módon gondoskodik;

d) az az üzembentartó, aki az igazoló lapot a 16. § rendelkezése ellenére a gépjárómű vezetőjének át nem adja;

e) az a gépjáróművezető, aki a 15. § rendelkezése ellenére a gépjárómű igazoló lapját magánál nem tartja vagy azt a hatósági közeg fel hívására fel nem mutatja.

(3) A pénzbüntetés tekintetében az 1928. X. törvénycikk rendelkezései az irányadók.

(4) A kihágás miatt az eljárás az államrendőrségnek, mint rendőri büntetőbíróságnak hatáskörébe tartozik. Az 1929. XXX. tc. 59. §-(1) bekezdésének 3. pontjában foglallak szempontjából szakminiszternek a közlekedésügyi minisztert kell tekinteni.

18. § (1) A jelen rendelet a kihirdetését követő nyolcadik napon lép hatályba.

(2) A jelen rendelet hatálybalépésével a Kresz.-nek, valamint az ezt módosító és kiegészítő rendeleteknek ettől a rendelettől eltérő rendelkezései hatályukat vesztik.

Budapest, 1946. évi január hó 21-én.

Gerő Ernő s. k.,

közlekedésügyi miniszter

1. számu melléklet az 53000/1945. (1946. I. 26.) KözlM rendelet 4. §-ának (3) bekezdéséhez

3. sz. mellékelt az 53000/1945. (1946. I. 26.) KözlM rendelet 4. §-ának (4) bekezdéséhez

3. számu melléklet az 53000/1945. (1946. I. 26.) KözlM rendelet 10. §-ának (2) bekezdéséhez

4. számu melléklet az 53000/1945. (1946. I. 26.) KözlM rendelet 10. §-ának (3) bekezdéséhez

5. számú melléklet az 53000/1945. (1946. I. 26.) KözlM rendelet 10. §-ának (4) bekezdéséhez

6. számú melléklet az 53000/1945. (1946. I. 26.) KözlM rendelet 11. §-ának (1) bekezdéséhez

Tartalomjegyzék