Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

7000/1945. KKM rendelet

az államvasúti és a postai közszolgálati illetmények és nyugellátások rendezése tárgyában

A közszolgálati illetmények és nyugellátások rendezése tárgyában 1945. évi junius hó 15-én kelt 2500/1945. ME rendeletnek (közzétéve a Magyar Közlöny 1945. évi június 17-én megjelent 51. számában) 43. §-ában kapott felhatalmazás alapján a pénzügyminiszterrel egyetértve a következőket rendelem:

1. §

A közszolgálati illetmények és nyugellátások rendezése tárgyában kiadott 2500/1945. ME rendeletet az államvasutak, valamint a posta rendszeres állásra kinevezett alkalmazottaira vonatkozólag az alábbi kiegészitő rendelkezésekkel kell alkalmazni.

2. §

(1) Az államvasuti és a postai közszolgálati alkalmazottak a jelen rendelethez csatolt 1. számu kimutatásban feltüntetett fizetési osztályokban és fokozatoknak megfelelő összegű fizetéseket kapják.

(2) Az államvasutak elnöke az I. fizetési osztályba tartozik.

3. §

(1) A főiskolai végzettséggel rendelkező államvasúti, illetőleg postai közszolgálati alkalmazott szolgálatát a VIII. fizetési osztályban kezdi.

(2) A középiskolai érettségi bizonyítvánnyal vagy ezzel egyenlő más képzettséggel rendelkező államvasúti, illetőleg postai közszolgálati alkalmazott szolgálatát a IX. fizetési osztályban kezdi.

(3) Az az államvasuti, illetőleg postai közszolgálati alkalmazott, aki a középiskola négy osztályát elvégezte és ezenfelül legalább hat hónapig tartó szaktanfolyam elvégzése után szakvizsgát tett, ugyszintén az az államvasúti, vagy postai közszolgálati alkalmazott, aki a középiskola négy osztályát elvégezte és ipari segédlevelet szerzett, szolgálatát a X. fizetési osztályban kezdi. A négy középiskolát végzett és tisztviselői képesitő vizsgát tett államvasúti, illetőleg postai közszolgálati alkalmazott szolgálatát ugyancsak a X. fizetési osztályban kezdi.

(4) Az az államvasuti, illetőleg postai közszolgálati alkalmazott, aki a középiskola négy osztályát elvégezte, vagy ipari segédlevele van. szolgálatát a XI. fizetési osztályban kezdi.

(5) Az eddigi államvasuti C) táblázatba tartozó államvasúti alkalmazott, aki iskolai végzettsége, illetőleg szakképzetsége alapján nem sorolható magasabb kezdő fizetési osztályba, szolgálatát a XII. fizetési osztályban kezdi.

Az a postai alkalmazott, akinek az állása betöltésére vonatkozóan sem iskolai végzettség, sem ipari segédlevél előírva nincsen és aki a postai vagy távközlési szolgálatban állandó, rendszerint fizikai munkák elvégzésére van alkalmazva, szolgálatát ugyancsak a XII. fizetési osztályban kezdi és fokozatosan lép elő. Amennyiben az ilyen alkalmazott legalább három évi szolgálat után a szolgálat ellátásához szükséges összes szakvizsgákat leteszi és kellő gyakorlattal rendelkezik, a következő magasabb fizetési osztályba nevezhető ki.

4. §

(1) A 3. § (2) bekezdése alá tartozó alkalmazottaknál a VI. és V. fizetési osztályok 2. fokozatában a várakozási idő két év.

(2) A 3. § (3) bekezdése alá tartozó alkalmazottaknál a VII. és VI. fizetési osztályok 2. fokozatában a várakozási idő két év.

(3) A 3. § (4) bekezdése alá tartozó alkalmazottaknál a VIII. és VII. fizetési osztályok 2. fokozatában a várakozási idő kél év.

(4) A 3. § (5) bekezdése alá tartozó alkalmazottaknál a IX. és VIII. fizetési osztályok 2 fokozatában a várakozási idő két év.

5. §

(1) A vezető állás betöltése cimén az államvasuti, illetőleg postai közszolgálati alkalmazottak közül a 2500/1945. ME rendeletben meghatározott eseteken felül soronkivüli előléptetésben lehet részesíteni az államvasuti igazgatóság és az üzletvezetőségek, valamint a posta vezérigazgatóság és posta-igazgatóságok osztályainak, csoportjainak vezetőit, továbbá a központi hivatalok vezetőit, amennyiben legalább 15 főnyi beosztottjuk van, végül a legalább 30 főnyi beosztottal rendelkező más hivatalok és intézmények vezetőit.

(2) Várakozási időre tekintet nélkül soronkivül ki lehet nevezni azt az államvasuti, illetőleg postai közszolgálati alkalmazottal is, aki az ujjáépítéssel kapcsolatban az átlagot messze meghaladó eredményes munkássága alapján erre érdemesnek mutatkozik.

(3) Amennyiben az államvasuti, vagy postai közszolgálati alkalmazott szolgálatbalépése után a magasabb kezdő fizetési osztályhoz szükséges magasabb iskolai képesítést, ipari segédlevelet vagy legalább három évi szolgálat után a szolgálat ellátásához szükséges szakvizsgákat leteszi, ennek megfelelő munkakörbe kell beosztani, hogy a magasabb képesítéshez kötött szakra való átminősítéshez szükséges gyakorlatot a szolgálatban megszerezhesse és az átminősítéshez való érdemességét beigazolhassa.

6. §

Az államvasuti utazó (mozdony-, motor- és vonatkisérő), valamint a kocsirendező személyzet, továbbá a postai alkalmazottak közül az állandóan ólommal, vagy savakkal dolgozó személyzet várakozási ideje az egyes fizetési fokozatokban három év helyett két év.

7. §

Az államvasuti és postai üzemi alkalmazottaknál a fizetési osztályokba és fokozatokba való besorolás, valamint az előléptetéshez szükséges várakozási idő, végül a nyugdíjba beszámítható szolgálati idő beszámításánál a 18. életév betöltése előtt teljesített szolgálatból legfeljebb egy évet lehet figyelembe venni.

8. §

(1) Az államvasuti és postai alkalmazottak személyi pótléka, a főiskolai képesítéshez kötött szakon havi 200.- P, a középiskolai érettségi megszerzéséhez kötött szakon havi 150.- P, az egyéb alkalmazottak részére pedig havi 100.- P.

(2) Ezt a pótlékot a nyugdíj kiszámításánál alapul veendő illetmények megállapításánál is figyelembe kell venni.

9. §

(1) Az államvasuti alkalmazottaknál a teljes nyugellátásra jogosító szolgálati idő általában 36 év.

(2) Az államvasuti utazó (mozdony-, motor-és vonatkisérő), valamint a kocsirendező személyzet, továbbá a postai alkalmazottak közül az állandóan ólommal, vagy savakkal dolgozó személyzet szolgálati idejének megállapításánál az ebben a szolgálatban eltöltött minden 5 év 6 évnek számit.

10. §

(1) Az államvasuti és postai gyakornokok, az államvasuti napidíjas és napibéres alias, a postai kezelői állás, továbbá a dijnoki és kisegítői szolgai alkalmazás megszünik.

(2) A gyakornokokat, napidijasokat és napibéreseket az eddig eltöltött szolgálati idejük figyelembe vételével abba a fizetési osztályba és fokozatba kell besorolni, amely fizetési osztályba és fokozatba akkor kerültek volna ha szolgálatukat az állásuknak megfelelő szakon ennek a rendeletnek hatályban léte alatt töltötték volna el.

(3) A kisegítő szolgákat az altiszti szakba kell besorolni ugy, mintha szolgálatukat ennek a rendeletnek a hatályban léte alatt töltötték volna el.

(4) A postanövendékekre és tanoncokra ez a rendelet nem vonatkozik.

11. §

Azokat az államvasuti és postai alkalmazottakat, akik mint tiszteletdíjasok, illetőleg munkások nem rendszeres álláson teljesítenek szolgálatot olyan összegü tiszteletdíjban, illetőleg munkabérben kell részesíteni, amilyen összegü illetményt, illeőleg munkabért élveznének, ha a rendelet hatálya alá tartozó rendszeres állásra kinevezett alkalmazottak tennének.

12. §

Az államvasuti és postai alkalmazottaknál nem rendszeres állásban, de hasonló munkakörben eltöltött szolgálati idő rendszeres állásra történő kinevezés esetén mind a fizetési osztályba és fokozatba történő besorolás, mind pedig a nyugdíjba beszámítható szolgálati idő megállapítása szempontjából olyannak tekintendő, mintha azt az érdekelt a szolgálatbalépés napjától kezdve rendszeres állásban kinevezett minőségben töltötte volna el.

13. §

A jelen rendelet végrehajtása céljából minden tényleges államvasuti és postai közszolgálati alkalmazottat be kell sorolni abba a fizetési osztályba és fokozatba, amelybe a rendelet értelmében tartozik, e besorolásnál azonban a közszolgálati alkalmazott nem kerülhet alacsonyabb fizetési osztályba és fokozatba, mint amilyenben a jelen rendelet hatálybalépésekor van, illetőleg amilyenben szolgálati ideje alapján kellene lenni.

14. §

A jelen rendelet kihirdetésének napjával lép életbe, rendelkezéseit 1945. évi április hó 1. napjától kezdődő visszaható erővel kell alkalmazni.

Budapest, 1945. évi július hó 4-én.

Gerő Ernő s. k.

kereskedelem és közlekedésügyi miniszter

1. Kimutatás.

a tényleges szolgálatban álló államvasúti és postai alkalmazottak fizetéséről.

2. Kimutatás.

a tényleges szolgálatban álló államvasuti és postai alkalmazottak részére járó lakáspénzekről.

*) Az I. lakáspénzosztályba tartoznak Budapest székesfőváros és a Nagybudapest körébe tartozó következő megyei városok és községek: Budafok, Kispest, Pestszenterzsébet, Pestszentlőrinc, Rákospalota, Ujpest, Albertfalva, Békásmegyer, Budatétény, Cinkota, Csepel, Mátyásföld, Nagytétény, Pesthidegkut, Pestszentimre, Pestujhely, Rákoscsaba, Rákoshegy, Rákoskeresztur, Rákosliget, Rákosszentmihály, Sashalom, Soroksár, Vecsés.

Tartalomjegyzék