77/1945. ME rendelet
a 15/1945. és 16/1945. ME rendeletek kiegészítése tárgyában
1. §
Minden közalkalmazott, aki más területről jött az ideiglenes nemzeti kormány joghatósága alá tartozó területre és itt szolgálatot teljesít vagy szolgálatra kiván jelentkezni és tartózkodó helyén előzőleg viselt állásának megfelelő hatósági fellebbvaló nincs, - írásban jelentkezzék a legközelebbi felettes hatóságnál. Jelentkezéséhez csatolni köteles a 15/1945. ME rendelet 4. §-ában előirt igazoló nyilatkozatot, amelyben az ott foglaltakon felül, volt szolgálati helyén követett magatartására bizonyítékokat (tanuk, hivatalos iratok stb.) előadni köteles megjelölvén a bizonyítékok beszerezhetésének módját.
2. §
Az előző pontban emlitett fellebbvaló (szolgálati főnök) a hozzá beérkezett jelentkezést tartalmazó beadványt és igazoló nyilatkozatot az illetékes szakminiszternek haladéktalanul beküldeni köteles.
3. §
Az illetékes miniszter jelöli ki az eljárásra hivatott igazolóbizottságot.
4. §
Ha a kijelölt igazoló-bizottság a megjelöli bizonyítékokat beszerezni nem tudja vagy a rendelkezésére álló adatok alapján végleges határozatot hozni nem tud, de az igazolás alá vont közalkalmazott személye, illetve magatartása ellen komoly aggályt fennforogni nem lát, - az ily közalkalmazottat feltételesen igazoltnak mondja ki és a tárgyalásról felvett jegyzőkönyvhöz az igazolás alá vont közalkalmazott által kiállított és aláirt következő nyilatkozatot köteles csatolni:
"Kötelezően tudomásul veszem, hogy igazolásom feltételesen történt és amennyiben három éven belül ellenem olyan adat merülne fel (népellenes és háborús bűnös magatartásra utaló) és annak valóságát az utóbb megtartandó igazoló vagy népbirósági eljárás megállapítja, - a most megejtett feltételes igazolás jogi hatálya megszűnik és az ujabb eljárás döntése lesz reám nézve kötelező. A feltételes igazolás alapján folytatott szolgálatomból az állammal vagy alkalmazó hatóságommal szemben semmi jogot nem származtathatok."
5. §
Halaszthatatlan szolgálati érdekből bármely közalkalmazottat az illetékes szakminiszter az igazolási eljárás lefolytatása előtt szolgálatba állithat, - az igazolás eredményétől függő hatállyal. Az ilyen közalkalmazottól az alkalmazó miniszter a következő nyilalkozatot veszi ki:
"Kötelezően tudomásul veszem, hogy szolgálatba helyezésem ellenére a megtartandó igazoló, illetve népbirósági eljárás döntése lesz irányadó közalkalmazotti állásom további betölthetése tekintetében. Feltételes szolgálatba helyezésemből az állammal vagy alkalmazó hatóságommal szemben semminemű jogot nem származtathatok."
6. §
A fenti rendelkezések alkalmazandók a magyar kormányigazgatás alatt álló területre ezentul érkező mindén közalkalmazottra is.
7. §
A minisztériumokban jelenleg szolgálatot teljesítő, de nem a minisztérium székhelyén szolgált közalkalmazottak igazolása az ideiglenes nemzeti kormány székhelyén működő, s a kormány által kijelölt bizottság előtt történik.
8. §
Az ilyen közalkalmazottak igazoló eljárásánál a 15/1945. ME rendelet 11. §-ában előirt közhirrététel mellőzendő, ha az alkalmazó, miniszter a szóbanforgó alkalmazottjának az 1939. évi szeptember hó 1. óta követett politikai magatartásáról, cselekedeteiről és hivatali működéséről a bizottság előtt irásban nyilatkozatot tesz és a közhirrétetelt mellőzni javasolja.
9. §
A miniszter a 8. § alá nem eső miniszteri alkalmazott igazolási eljárás alá vonását az alkalmazott korábbi lakhelyén közhírré teszi. A közhirrététel a 15/1945. ME rendelet 11. §-a szerint történik. A miniszter a közhirrététel megtörténtét az igazoló-bizottsággal közli, egyben az igazolás alá vont ellen netán beérkezett panaszt, feljelentést a bizottsághoz átteszi.
A minisztérium székhelyén való közhirrététel nem mellőzhető.
10. §
A minisztériumi alkalmazottak igazolására kijelölt bizottság az eljárást soron kívül köteles lefolytatni.
11. §
Ezen rendelet kihirdetésével lép hatályba és rendelkezései az alaprendeletek időpontjára visszaható hatállyal bírnak.
Debrecen, 1945. évi január hó 19.-én.
Dálnoki Miklós Béla s. k.,
miniszterelnök